Eğlenerek Oynayabileceğiniz Bir Oyun!

0
691

Müzik dinlemenin belki de en eğlenceli yönlerinden biri olan eğlenerek ve sıkılmadan oynayabileceğiniz Osu!’dan bahsediyoruz.Oyunun amacı, beatmap adı verilen müzikleri; ritme uygun biçimde gelen daireler ve verilen hatlara basarak tamamlamanızdır. Oyunu oynamadan önce bilmemiz gereken birkaç kelime var.

 • Circle: Oyunda sizlere farklı renkler ve sayılarla gelen dairelerdir.
 • Sliders: İmlcenizle içinde topu sürüklemeniz gereken iki circle arasında kalan hatlardır.
 • Spinners: İmlecinizle döndürmeniz gereken çarktır.

Genel Bilgiler

Oyun, ilk olarak bir öğretici mod ile başlar ve size oynanış ile bilgiler verir. Mod bittiğinde ise oyunun kurulumuyla birlikte size verdiği örnek beatmapler vardır. Tabi ki Osu!’nun kendi web sitesinde dilediğiniz türde müzikler mevcuttur. Onlara buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Beatmapler farklı zorluk tiplerine sahiptirler. Örnek verecek olursak; ‘Easy, Hard, Insane, Extra.’ Yeni başlayan oyuncular için Easy yani kolay seçeneği idealdir.

Oyun, ilk başlarda zor, karışık ve yorucu gelebilir. Çünkü her iki elde de parmaklar kullanılacağı için süresi uzun parçalarda performans düşüklüğü yaşanabilir. Pratik yapmak, singleplayer oynamak sizi oyunun ilk safhalarında geliştirecektir. Oyunu iyi kavrayamadan Multiplayer oyun seçeneği ile oynamak sizin profilinize kötü yansıyabilir. Çünkü aldığınız dereceler beatmapte kalıcıdır. Ayrıca dünya çapındaki sıralamanızda gerilere düşmeniz olasıdır.osu

Oyunda kolaylaştırıcılar ve zorlaştırıcılar olarak nitelendirebileceğimiz birçok seçenek mevcuttur. Oyunda kolaylaştırıcı seçerseniz oyununuzda yarı yarıya puan düşüklüğü yaşanır. Zorlaştırıcı alırsanız oyun içinde alacağınız puanda ekstra bir artış olur. Göz önünde bulundurmak gereklidir.

Kolaylaştırıcılar;

 • Easy: Genel zorluğu düşürür. (Circlelar büyür, yaşam seviyesinde çabuk azalma belirmez)
 • No Fail: Asla yenilmezsiniz.
 • Half Time: Bu seçenek ile oyununuz yavaşlar. (%70 puan azalması ortaya çıkar.)

Yukarıda yaşam seviyesinden bahsettik. Bunu hemen açıklayalım. Oyunda içerisinde bir sağlık çubuğu mevcuttur. Bu gösterge siz parçayı ne kadar iyi oynarsanız dolu kalacaktır. Ancak yanlış yaptığınızda bu göstergede azalma meydana gelecektir. Ne kadar fazla hata o kadar azalma. Çok hata yaparsanız oyun biter ve yeniden başlarsınız.

Zorlaştırıcılar;

 • Hard Rock: Oyun biraz daha zorlaşır.
 • Sudden Death: Bir nota bile kaçırırsanız oyun biter.
 • Hidden: Oyunda circle ve sliderslar size kısa bir süre göründükten sonra kaybolurlar ve siz bunlara bir şey görmeden basmak zorundasınız.
 • Double: Oyun hızlanır.
 • Flash Light: Kısıtlanmış bir görüş alanı ile oynarsınız.

Oyunda alacağınız dereceler yani notlar mevcuttur. Bunlar düşükten yükseğe; D, C, B, A, S ve SS tir. SS almak zor bir iştir. Çünkü hiçbir hata yapmamanız, hiçbir notaya erken veya geç basmamanız gerekmektedir.

Oyundaki kısayol tuşlarından da bahsedecek olursak.

 • F8: Konuşabileceğiniz sohbet kanallarını açar.
 • F9: Size dünya sıralamasını gösterecektir.
 • F11: Screenshot alabilirsiniz.

osumaniaOsu!’da Taiko, Catch the Beat ve osu!mania adlı üç oyunumuz daha mevcuttur. Taiko, davul konseptli, Catch the Baet yukarıdan gelen nesneleri yakalama konseptli ve son olarak da osu!mania! da piyano konseptli bir oyun modudur. İçlerinden en çok oynananı osu! dur.

Ayarlar kısmında fare hassasiyetinizi ayarlama, grafik ekleme, tema değişikliği yapma, FPS ayarlama gibi birçok seçenek mevcuttur. Kendinizi nasıl rahat hissediyorsanız oyunu öyle oluşturun.

Birçok oyunda olduğu gibi burada da bir profiliniz vardır. Profil resminizi değiştirecekseniz boyutu 128×128 olmalıdır. Profilinizde oyunlardaki doğruluğunuz ve sıralamanız bulunmaktadır. Kolayca eriyebilen ancak zor toparlanabilen değerlerdir. Dikkatli olmakta fayda var.

Multiplayer modunda oynamak istiyorsak ya oda kurmalıyız, ya bir odaya girmeliyiz. Bir odaya girdiğinizde sizde beatmap yoksa mapin üzerine tıklayıp, web sitesinden indirmelisiniz. Böylece oda kurucusu yani host oyunu başlatabilir. Oyuncu anlamında bir oda toplam 16 kişi alabilir. Oyunda kafa kafaya ve takım karşılaşmaları gibi seçenekler de mevcuttur.

Oynanış ve Oyun İçi Bilgiler

osu gameplay

Oyunumuzu oynamak için birçok farklı yöntem bulunuyor. İlk olarak z ve x tuşlarını kullanmak ve mouse ile imleci hareket ettirmek. Z ve x tuşlarıyla sliderslara basılı tutuyoruz, circlelara ise tek tık atıyoruz. Diğer yöntemimiz mouse yerine bir grafik tablet ile oynamak. Önceki yöntem ile aynı sadece ekipman farkı var. Bir diğer yöntemimiz ise onlymouse denilen her şeyi faremiz ile yönetiriz. Spinnerslar, circlelar… Son olarak da karma yöntem mevcut. Belli bir alışkanlık ya da kural yoktur. Mouse kullanırken z,x tuşları ile basacağı bölgelere fare ile click de atabilir.

Oyun ileriki aşamalarda serilik ve göz koordinasyonu ister. Ancak oyun bir müzik ve video oyunu olduğu için birçok parlak arkaplanlar ve videolar mevcut. Bunlar gözlerimizi yorabiliyor ya da dikkatimizi dağıtabiliyor. Bu yüzden arkaplan ışığını parça başlangıcında kısmak daha doğru olacaktır. İstemiyorsanız tabi orası size kalmıştır. Bunun yanında yüklediğiniz beatmapler ile birlikte onlara ait skinler yani kostümler gelebiliyor. Bunları da kapatmak mevcut.

Her notayı başarılı bir biçimde bitirdiğimizde alt tarafta toplandıkça puanımız artıran katsayılar oluşur. Ne kadar fazla olurlarsa o kadar hızlı ve ani puan yükselmeleri yaşanacaktır. Yanlış tıklamada tüm katsayılar kaybolur ve yeniden saymaya başlar. Eğer notaya en iyi biçimde basmışsanız hiçbir renk belirmez ancak notalara erken ya da geç basarsanız mavi ve yeşil renk belirir. Bunlar sağlık göstergenizde azalma oluşturabilir. Eğer hiç basamazsanız ‘miss’ yani ıskaladın, kaçırdın der. Oyun sonu da puanınız hesaplanır ve o beatmape ait notunuz belirir.

Baetmapinizi başarılı şekilde tamamlayabildiniz mi?

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz