Half-Life 3 ve Episode 3 ile alakalı bilmeniz gereken her şey

0
621
Half-Life ana serisinin son oyunu Half-Life 2 Episode 2, 2007'de çıkmıştı.

Half-Life 3 ve Episode 3 ile ilgili bilmeniz gereken her şeyi bir araya getirdik!

“Half-Life 3 duyuruldu mu?”, belki de internet üzerinde sorulmuş en çok sorulardan birisi. O kadar çok duyurulma ve yalanlama ile alakalı haber oldu ki artık çıkacak denilse bile inanması zor. Fakat dünyanın en çok beklenen oyunu hakkında ne biliyoruz?

İlk önce şunu söyleyerek başlayalım: Half-Life 2: Episode 1’in “alternatif bir isminin Half-Life 3 Episode 1″ olabileceği Gabe tarafından duyurulmuştu. Aslında Episode 2 çıktıktan sonra Episode 3’ün çıkma olasılığına hem Valve hem de oyuncular kesin gözüyle bakıyorlardı. Gabe Newell ile yapılan röportajlarda Gabe’in verdiği cevap genellikle “Evet, oyun çıkacak” veya “Hikayeyi bitireceğiz” türünde olurken, yavaş yavaş “Half-Life 3 hakkında diyecek hiçbir şeyim yok” oldu.

Sızdırılan Konsept Resimleri

Sızdırılan konsept resimlerinden bir tanesi.

İki tane konsept resim sızıntısı oldu. Birincisi (yukarıda gördüğünüz ile birlikte) 2013’te Valve’de çalışan bir ressamın Picasa hesabında bulundu. Hesapta düşen bir helikopter, Alyx ve Gordon’un anlaşıldığı kadarıyla buzul bir yerde durmaları gibi bir kaç resim vardı. Sızıntıdan sonra resimler hesaptan kaldırıldı. İkincisi ise ValveTime adlı haber sitesine gizli bir hesaptan ulaştırıldı. İlginç olan ise, bu konsept resimlerinde Xen’e geri dönüş ve görülmemiş bazı uzaylılar var. Bahsedilen resimlere buradan ulaşabilirsiniz.

Half-Life 2: Episode 3’de Gordon’un Xen’e mi dönmesi planlanıyordu?

Borealis’e ne oldu?

Half-Life 2: Episode 2’nin sonunda Portal oyunlarından bildiğimiz Aperture Science’ın araştırma için gönderdiği bir gemiyi gördük. Ve bir sonraki oyunda bu gemiyi bulmamız gerektiğini biliyoruz (alakalı sızdırılan resim). Fakat Borealis her zaman Aperture Science’nin bir gemisi değildi. Aslında Borealis Half-Life 2’nin 2003’de sızdırılmasından beri var. Valve 2003 yılında Alman bir hacker tarafından hack’lendiğinde Half-Life 2’nin betasına dair her şey sızdırılıyor. Bu haritalar arasında Borealis (veya Hyperborea) adında bir geminin buldunduğu haritalar da var. Fakat oyunu çıkmadan önce hikayeden kaldırılıyor. İsterseniz bu haritaların düzenlenmiş versiyonlarını Missing Information moduyla oynayabilirsiniz. Tabi Valve’nin önceden kaldırdığı yerleri bir sonraki oyunlarında tekrar getirmeleri bir ilk değil. Acaba Half-Life 3’de Borealis’i tekrar görebilecek miyiz?

Oyun Dosyalarına Ait Sızıntılar

Dota 2’nin dosyalarında bulunan Half-Life 3 fizik motoru test kodu.

Dota 2’nin dosyalarında bulunan Half-Life 3 referansına bakınca, physics_testbed.exe adlı bir programda açılacağını görüyoruz. Bu program, Valve’nin Source 2 için geliştirdiği “Rubikon” fizik motorunun test programı. Kodun ne kadar eski olduğunu bilmiyoruz, ama dosyanın son değiştirme tarihi 21 Ocak 2015 olarak görünüyor. Oyunun dosyaları ile alakalı potansiyel tek sızıntı ise bir kafa modeli. Dota 2 çıkmadan önce sızdırılan Dota 2 dosyalarında ise şu dosyalara referanslar bulunuyor :

/src/game/server/ep3/weapon_icegun.cpp
/src/game/server/ep3/weaponizer_concrete.cpp
/src/game/server/ep3/weaponizer_liquid.cpp
/src/game/server/ep3/weaponizer_metal.cpp
/src/game/server/ep3/weapon_flamethrower.cpp

weapon_icegun‘dan ve sızdırılan resimlerden yola çıkacak olursak, Half-Life 2: Episode 3’ün buzul bir yerde geçeceğini tahmin edebiliriz.

Valve’de Çalışanlar Ne Diyor?

Episode 3 ile ilgili ilk yapılan yorum, daha Episode 2 çıkmadan önce, pazarlama direktörü Doug Lombardi’den geliyor. Lambordi, Episode 3 ile alakalı “ön hazırlıklarımız sürüyor, fakat diyebileceğim bir şey var : oyuncular City 17’ye dönmeyecek” demiş. Tabi oyunun çıkmasına kesin gözüyle bakıldığı zamanlarda oyuncular bir soru soruyor : “Peki neden hala elimizde bir fragman yok?” Bu sorua David Sprayer’ın cevabı şöyle oluyor :

“Bizi Episode 3 için biraz rahat bırakmanızı istiyoruz. Bu proje için biraz hırslı bir şey deneyeceğiz ve dışarıya fazla bilgi kaçırmak istemiyoruz.”

Gabe’e göre Half-Life “oyuncuları korkutmaya geri dönmeli”. Bundan birkaç yıl sonra Gabe, “ilk Half-Life’a bakıyorum ve yaptığım hataları görüyorum. Bu hataları bir daha yapamayız.” diyor. Şimdilerde ne zaman yeni bir oyun ile alakalı soru sorulsa Gabe, Valve’de sandalyelerin tekerlekli olduğunu ve kim hangi oyunda çalışmak isterse onda çalıştığını söylüyor. Fakat duyduğumuz kadarıyla Half-Life 3 hakkında hiç ciddi bir çalışma olmamış. Geçtiğimiz günlerde yapılan bir röportaj’da serinin ana yazarı Marc Laidlaw şunları söylüyor :

“Artık Valve’de değilim, bu yüzden Half-Life 3 hala yapımda mı söyleyemem. Ama eğer Half-Life: Episode 3 çıkmış olsaydı yine açık bir uç ve cevaplanmamış sorular bırakacaktı. Episode 3 için bir çok fikrim vardı, hepsinde de açık bir uç bırakıp gerisini bir dahaki jenerasyona bıraktım. Fakat Half-Life 3 kadar hiç ileriye gitmedim – tabi Episode 3 ile Half-Life 3’ün aynı oyun olduğunu düşünmüyorsanız.”

Belirtmemizde fayda var, şu an itibariyle Half-Life serisinin tüm hikaye yazarları Valve’den ayrılmış durumda.

Gabe Newell’ın Reddit’de yaptığı bir AskMeAnything‘de Half-Life 3 ile sorulan bir soruya verdiği cevap ise “3. numara söylenmemeli” şeklinde. Aynı etkinlik içinde Valve’nin hala tek oyunculu oyun yaptığını söylediğini iletelim.

Peki Ya Episode 4?

Episode 3 daha yapım aşamasındayken bir Episode 4’ün planlandığını belirtelim. Arkane Studios tarafından yapılacak oyunun ismi ise Half Life 2: Return to Ravenholm. Kişiden kişiye değişir ama çoğunluğa göre Ravenholm, Half-Life 2’de en çok hatırlanan yerlerden biri. Sadece 1 yıl geliştirmeden sonra yapımı bırakılan oyun hakkında elimizde sadece konsept resimleri var.

Bitiriş

Her ne kadar artık Half-Life 3’ün gelmeyeceği konusuna kesin gözüyle bakılsa bile biz tüm kalbimizle başka bir Half-Life oyunu daha bekliyoruz. Belki GabeN Steam paralarını saymayı bırakır ve o güzel duyuruyu yapar.

Kaynaklar: ValveTime, Gamerant, LambdaGeneration

Siz Half-Life 3 ve Episode 3 hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Half-Life 3 çıkacak mı?

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz