GTA V’in Steam’deki son değerlendirmeleri “oldukça kötü”

0
291

Yakın zamanda gerçekleşen bir olaydan dolayı GTA V’in Steam değerlendirmeleri düşmeye başladı.

OpenIV, GTA V kullanıcılarının oyunun dosyalarına erişimini, dolayısıyla oyunu mod edebilmelerini ve oyunun bazı dosyalarını değiştirmelerini sağlayan bir program. Gelişen son olaylardan sonra açılan bir Change.org kampanyası oyunun hayran kitlesi tarafında büyük bir yankı uyandırdı.

OpenIV, GTA V’deki oyun dosyalarını değiştirmek için kullanılan bir program.

PCGamer tarafından paylaşılan hikayeye göre Mayıs’ın 19’unda OpenIV’nin geliştiricileri ‘Take Two İnteraktif (Rockstar’ın sahibi)’ şirketinden OpenIV ile alakalı herhangi bir paylaşım veya geliştirimin durdurulması gerektiğine dair bir e-posta aldılar. Daha fazla bilgi istemeleri sonucu 2 hafta sonra Rus kurallarının ihlalinden dolayı daha fazla bilgi içeren bir mektup ve e-posta aldılar. Bu olaylardan sonra artık programın dağıtımını durdurmaları gerektiği kararını aldılar.

GTA 6’nın çıkış tarihi ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Gelişmeleri medyada büyüten Change.org kampanyası ise programın GTA Online gibi çok oyunculu oyunlarda etkin olarak kullanılamadığı, topluluğun ve oyunun hedef kitlesinin oyun modlarından büyük bir zevk aldığı ve bu nedenle programın üzerindeki yasal baskının kaldırılması gerektiğini savunuyor.

Tüm bu gelişmeler karşılığında Rockstar’ın resmi açıklaması ise şu yönde :

“Take-Two’nun yaptığı baskı tek oyunculu mod üzerinde değildi. Ne yazık ki OpenIV, Grand Theft Auto Online’da zararlı modların oynanmasına ve oyuncuların tecrübesini olumsuz etkilemesine yol açıyor. Şu an GTA V topluluğunu kötü yönde etkilemeyecek şekilde hangi yöne adım atmamız gerektiğini bulmaya çalışıyoruz.”

Buna karşılık olarak Steam yorumları ve puanlamaları oldukça düştü. GTA V için oyunun çıkış tarihinden beri gelen değerlendirmelerin ortalaması “karışık” olurken yakın zamanda yapılan değerlendirmelerin ortalaması “oldukça kötü” olarak görünüyor.

Siz Rockstar Games ve Take-Two’nun aldığı kararlar hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce OpenIV geri gelmeli mi?

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz