Yeni Bir Sabit Sürücü Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler

0
296

Tüm sabit sürücüler ölür. Eski bir sabit sürücüyü değiştirmek veya ek yedekleme sürücüleri olarak kullanmak için birkaç yılda bir yenisini satın almanız normaldir.

Ancak hangi sabit sürücüyü satın almalısınız? Hangi sabit sürücüye ihtiyacım var?

Sabit disk alışverişi yani doğru sabit diske karar vermek zor değil. Aslında, hata için çok fazla özellik var, bu yüzden endişelenmeyin! Sadece paylaşacağımız yönergeleri izleyin ve böylece yanlış sabit sürücüyü satın alma konusunda endişelenmenize gerek kalmayacak.

1. Sabit Disk Sürücüsü (HDD) veya Katı Hal Sürücüsü (SSD)

Bir veri depolama sürücüsü satın almaya karar verirken ilk husus, katı hal sürücüsüne (SSD) ihtiyacınız olup olmadığıdır. SSD’ler, geleneksel sabit disk sürücüleri (HDD’ler) ile aynı genel işlevi yerine getirirken, birkaç avantajı ve dezavantajı bulunmaktadır.

Bir SSD, geleneksel HDD’lerde bulunan dönen metal diskler yerine flash bellek kullanan bir tür veri sürücüsüdür. SSD’yi büyük bir USB sürücü veya SD kart gibi düşünün.

Fakat bu ayrım ne kadar önemli?

 • SSD’ler verileri daha hızlı okur ve yazar.
 • SSD’ler daha az güç çekerek enerji tasarrufu sağlar ve dizüstü bilgisayarın pil ömrünü uzatır.
 • SSD’ler hareketli parçalara sahip olmadığından gürültü yapmazlar ve daha uzun ömürlüdürler.
 • SSD’ler gigabayt başına daha pahalıdır, yani aynı fiyattaki HDD’ler ile karşılaştırıldıklarında daha küçük veri kapasitelerine sahiptirler.

Para sınırlayıcı bir faktörse ve alabileceğiniz kadar depolama alanına ihtiyacınız varsa, geleneksel seçeneği yani bir HDD alabilirsiniz. Sürücüyü esas olarak veri yedekleme ve uzun vadeli veri depolama için satın alıyorsanız, HDD almanızı öneriyoruz.

Sürücü bir işletim sistemini çalıştıracaksa veya çok sık erişilen dosya ve programları içerecekse bir SSD alabilirsiniz. Hız ve performans, bir SSD’nin bir HDD’ye göre en büyük faydalarından bir tanesidir.

2. Sabit Sürücü Boyutları ve Arabirimleri

HDD ve SSD arasında karar verdikten sonra, şekil belirlemeniz gerekmektedir. Neyse ki, sadece iki “gerçek” seçenek var ve doğru seçim çoğunlukla mevcut kurulumunuza (dizüstü veya masaüstü bilgisayar) bağlıdır.

Veri sürücüleri iki şekilde gelir: 3.5 inç sürücü ve 2.5 inç sürücü.

Sabit disk sürücülerinde veriler, dönen metal disklerde depolanır. Bu da daha fazla veri kapasitesi için daha fazla diske ihtiyaç duyulduğu anlamına gelmektedir. Bu nedenle, masaüstü HDD’leri maksimum 12 TB kapasiteye sahip 3.5 inç, dizüstü bilgisayar HDD’leri ise maksimum 5 TB kapasiteye sahip 2.5 inç olma yönündedir.

SSD’lerde hareketli parça yoktur, bu nedenle HDD’lerden daha küçük hale getirilebilirler. Dolayısıyla SSD 2.5 inç boyutunda geliyor. Bir SSD’yi 3.5 inçlik bir muhafazaya yerleştirmeniz gerekirse ne olur? Sorusu aklınıza gelebilir. Hemen cevaplayalım: 2.5 inçlik sürücüleri 3.5 inçlik sürücülere dönüştürmenize izin veren adaptörler vardır.

Bağlantılara gelince, çoğu modern dahili sürücü (hem HDD hem de SSD) SATA bağlantılarını kullanır. SATA standartından önce üretilen daha eski dahili HDD’ler IDE bağlantılarını kullanmakta olduğunu belirtelim. Ancak harici sürücüler, HDD’ler veya SSD’ler ne olursa olsun, sisteminize USB bağlantı noktaları üzerinden bağlanır.

3. Sabit Sürücü Özellikleri ve Performansı

Modern bir sabit sürücüde aramanız gerekenler:

Depolama kapasitesi: HDD’ler, fiziksel kısıtlamalar nedeniyle sürücü başına 16 TB ile sınırlanan çok çeşitli kapasitelere sahiptir. SSD’ler bu kadar yer tutamaz ve tüketici sınıfı SSD’ler şu anda sürücü başına maksimum 5 TB kapasiteye sahiptir.

Aktarım hızları: Tüketici sınıfı bir HDD’nin performansı birçok faktör tarafından belirlenir, ancak dakikadaki devir sayısı (RPM) önemlidir. Daha yüksek devir sayıları, verilerin sürücüye ve sürücüden daha hızlı aktarılması anlamına gelir.

Sürücünün SATA hızını görmezden gelebilirsiniz. Örneğin, modern bir sürücü 3.0 GB/s ve 7200RPM olarak listelenebilir. Bu ilk değer, bir SATA bağlantısının teorik maksimum hızını tanımlayan SATA hızıdır. Hiçbir HDD bu hızda veri aktaramaz. Ancak, bir 7200RPM sürücü her zaman 5400RPM sürücüden daha hızlı olacaktır.

Önbellek alanı: Bir sabit diskin, sürücünün bir bölümünden diğerine veri aktarması gerektiğinde, önbellek (veya arabellek) adı verilen özel bir yerleşik bellek alanı kullanır.

Daha büyük bir önbellek, verilerin daha hızlı aktarılmasını sağlar, çünkü bir seferde daha fazla bilgi saklanabilir. Modern HDD’lerin önbellek boyutları 8 MB ile 256 MB arasında olabilmektedir.

Erişim zamanları: Geleneksel HDD’ler, okuyucunun kendisini sürücüden veri okuyacak veya sürücüye veri yazacak şekilde konumlandırması için geçen süre gibi performansı etkileyen birkaç faktöre sahiptir.

İki adet 7200RPM sürücünün farklı performans gösterebileceği doğru olsa da (örneğin, bir tanesi disk okuyucuyu yeniden konumlandırırken daha yavaş olabilir), erişim zamanlarını karşılaştırmanın standart bir yolu bulunmamaktadır. Buna ek olarak, çoğu sabit disk bu günlerde benzer seviyelerde performans gösteriyor, bu nedenle bu ayrıntı için fazla endişelenmeyin.

SSD’ler için sıralı okuma ve yazma hızlarına (sürekli okuma ve yazma hızları olarak da bilinir) bakmak isteyeceksiniz. Bu hızlar, genellikle SATA bağlantı parçasının maksimum hızında olduğundan, endişelenmenize gerek yok.

Arıza oranı: Sabit disklerin hareketli parçaları olduğundan, zaman içinde aşınma ve yıpranma beklenir. Ancak sabit disk sürücülerinde aynı oranda aşınma olmaz. Bazı modellerde 12 ay içinde arıza ile karşılaşılabilirken, diğerlerinde ise altı yıldan fazla ortalama ömür vardır. Satın almadan önce bunu model bazında araştırmak sizin sorumluluğunuzdadır.

Genel olarak StorageReview‘a göre, modern SDD’ler (ortalama 2.0 milyon saatte bir arıza oranı), modern HDD’lerden (ortalama 1.5 milyon saatte bir arıza oranı) daha uzun süre dayanır. Ancak, bağlantısı kesilen verilerin aylarca veya yıllarca yani uzun süreli depolanması söz konusu olduğunda HDD’ler SSD’lerden daha dayanıklıdır.

4. Sabit Disklerin Fiyatı ve Maliyeti

Alışveriş yaparken, hepsi birbirine çok benzeyen sabit diskler için çok çeşitli fiyatlar ile karşılaşacaksınız. Gereksinimlerinizle hangi faktörlerin ve özelliklerin en uygun olduğuna karar vermek size bağlıdır.

Bununla birlikte, değeri belirlemenin bir yolu da gigabayt başına fiyatını öğrenmek için sürücünün fiyatını depolama kapasitesine bölmektir. Örneğin, WD Black HDD serisini göz önünde bulunduralım. İlgili serinin Amazon Türkiye sayfasındaki fiyatlarına göre hesaplama yaptığımızı belirtelim.

WD Black 1 TB Dahili HDD, günlük tüketiciler için GB başına 55 Kuruş değerinde harika bir satın alma olduğunu söyleyebiliriz. WD Black 2 TB Dahili HDD ile depolama kapasitesi iki katına çıkarıldığında, GB başına 47 Kuruşa geliyor ve bunun daha ucuza mal olduğunu unutmayın. Kapasiteyi bir kez daha iki katına çıkardığınızda yani WD Black 4 TB Dahili HDD GB başına 30 kuruş ile daha da hesaplı. Bu eğilim, WD Black 6TB Dahili HDD için GB başına 25 kuruş olarak geçerlidir.

Peki bunlardan hangisi en iyi değere sahip? 6TB modeli. 1 TB, 2 TB, 4 TB ve 6 TB modellerinde, daha büyük depolama alanı ile gigabayt başına fiyat değerleri azalan bir ivme göstermektedir. Ancak bu tüm markalarda aynı değil. Yani yüksek kapasitelerde gigabayt başına daha ekonomik hale gelmeyen başka sabit sürücüler de olduğundan dikkatli olmalısınız.

5. Harici Sabit Sürücüler ve Dahili Sabit Sürücüler

Dikkate alınması gerekenlerden biri ise, bu sabit diskin bir masaüstü bilgisayarda/dizüstü bilgisayarda mı yoksa harici olarak birçok farklı cihaza bağlanmak için mi kullanılacağıdır.

Harici sürücüler depolama, yedekleme ve aktarma için idealdir. Genellikle, sırasıyla 60 MB/sn, 625 MB/sn ve 1.250 MB/sn maksimum aktarım hızlarına sahip USB 2.0, 3.0 veya 3.1 kullanarak bağlanırlar. USB 3.1 elbette tercih edilir, ancak her gün saatlerce veri aktarmadığınız sürece şart değildir.

Harici sürücülerin taşınabilir olduklarını biliyoruz. Herhangi bir güçlük çekmeden birden fazla bilgisayar arasında paylaşılabilirler. Sadece USB’yi çıkarın, başka bir yere takın ve bu kadar. Doğrudan medya oynatımı için TV’lere ve ortam merkezlerine de takılabilirler.

Diğer tüm durumlarda ise dahili sürücüler tercih edilmektedir.

Not: Herhangi bir veri sürücüsü dahili veya harici olarak kullanılabilir; harici sürücüler esas olarak özel bir koruyucu kasaya yerleştirilmiş dahili sürücülerdir. Harici bir sürücü satın alırsanız, gerçekten de kasadan çıkarabilir ve dahili olarak kullanabilirsiniz!

Harici Sabit Sürücü Nasıl Seçilir?

Genelde dosyaları aktarma amacıyla kullanılan harici sürücüler için hız ve performans istiyorsanız USB 3.1 destekli bir SSD edinebilirsiniz. Samsung T5 500GB USB 3.1 Taşınabilir SSD‘ye bir göz atabilirsiniz.

Esas olarak uzun süreli veri depolama için kullanılan harici sürücüler için uygun fiyatlı WD Elements 4TB Taşınabilir Harici HDD gibi büyük bir HDD edinin. Sürekli fotoğraf çekilip video kaydettiğimiz bir dönemde olduğumuzdan böyle bir şeye ihtiyacınız vardır. 🙂

Veri güvenliğine öncelikli olarak önem veriyorsanız, Transcend 2 TB StoreJet M3 Harici HDD gibi bir şey düşünebilirsiniz. Askeri sınıf şok direnci, anti-şok kauçuk kılıf, düşmelere karşı dayanıklı dahili süspansiyon sistemi ve dahili 256-bit AES şifrelemesi ile birlikte geliyor.

6. Oyunlar için Sabit Sürücüler: PlayStation, Xbox, PC

Sabit sürücü seçiminiz oyun performansını önemli ölçüde etkileyebilir. Bu yüzden oyun oynamak için her zaman SSD’leri öneriyoruz. Bu, PC’ler, Xbox One, Xbox One X, PlayStation 3, PlayStation 4, PlayStation 4 Slim, PlayStation 4 Pro veya daha yeni bir oyun konsolu için geçerli olduğunu belirtelim.

SSD hızları HDD hızlarını çok aştığından, oyunlar çok daha hızlı başlar ve seviyeler, aşamalar ve haritalar daha hızlı yüklenir. Ciddi bir şekilde, oyun oynamak için SSD’ler ve HDD’ler arasındaki fark gece ve gündüzdür. Oyunlar için bir HDD aldıysanız pişman olacaksınız.

Bir sürücü seçerken, cihazın parametrelerine bağlı kalmanız gerekir:

 • PC’ler için: Herhangi bir sabit sürücü, anakartınızdaki sabit sürücü bölmelerinin şekil faktörünü ve bağlantı türlerini bildiğiniz sürece çalışacaktır. Yine, büyük olasılıkla masaüstü bilgisayarları için 3.5 inç ve dizüstü bilgisayarlar için 2.5 inç ve büyük olasılıkla SATA bağlantılarına sahiptirler.
 • Xbox 360 için: Orijinal Xbox 360, özel durumlarda ayarlanmış 2.5 inç sabit sürücüleri kullanır. Yükseltme veya değiştirme için, Microsoft’un yüksek fiyatlı değiştirmelerinden birini satın almanız gerekir. Üçüncü taraf sürücüler kullanılabilir, ancak bu makalenin kapsamı dışında kalan Xbox uyumlu ürün yazılımı ile birlikte uygulanması gerekmektedir.
 • Xbox 360 S ve E için: Xbox 360 S ve E konsollarında kullanılan sabit sürücüler, orijinal Xbox 360 ile uyumlu değildir ve bunun tersi de geçerlidir. 4GB modellerde, çıkarılamayan veya değiştirilemeyen dahili flash bellek var. 250GB modeller, Microsoft’un yüksek fiyatlı değiştirmelerinden birini satın alarak 500 GB’a yükseltilebilir.
 • Xbox One için: Xbox One, USB 3.0 üzerinden bağlanan harici sürücüleri destekliyor. Bu, hemen hemen her SSD’yi kullanabileceğiniz anlamına gelir. Ne yazık ki, dahili sürücüyü değiştirmenin kolay bir yolu yok.
 • Xbox One X için: Xbox One X, USB 3.0 aracılığıyla minimum 256GB boyutunda olan harici sürücüleri de destekler. Ne yazık ki, dahili sürücüyü değiştirmenin kolay bir yolu yoktur ve bunu yapmanız garantinizi geçersiz kılar.
 • PlayStation 3 için: Tüm PlayStation 3 modelleri, kullanıcılar tarafından hiçbir zorluk yaşamadan değiştirilebilen ve yükseltilebilen 2.5 inç SATA sürücülere sahiptir.
 • PlayStation 4 için: Slim ve Pro dahil olmak üzere tüm PlayStation 4 modellerinde, kullanıcılar tarafından hiçbir zorluk yaşamadan değiştirilebilen ve yükseltilebilen 2.5 inçlik SATA sürücüleri bulunur. Ayrıca USB 3.0 ile harici sabit sürücüleri de destekliyorlar.

7. Mac için Dahili ve Harici Sabit Diskler

MacBook Air, MacBook Pro, Mac Mini veya iMac kullanıyorsanız, sabit disk satın alırken aklınızda bulundurmanız gereken birkaç önemli husus vardır.

Mac için Dahili Sabit Sürücüler

En önemli şey, Mac bilgisayarınızda sabit disk yükseltmelerinin hemen hemen kendi başına yap (DIY – Do It Yourself) projeleri olmasıdır. Sadece dahili sürücüye ulaşmak için cihazınızı sökmeli, dikkatlice değiştirmeli ve sonra her şeyi bir araya getirmelisiniz. En kolay değişim bile en az bir saat sürebilir. Bu aynı zamanda garantinizi ve sahip olabileceğiniz herhangi bir AppleCare sigortasını geçersiz kılar.

Tüm MacBook Air, MacBook Pro, Mac Mini ve 2012 ve sonraki iMac modelleri, dahili 2.5 inç sabit sürücü kullanır (dahili 3.5 inç sabit sürücü kullanan 27 inç iMac’ler hariç). Neyse ki, 3.5 ile 2.5 inç dönüştürme adaptörleri var.

SATA, PCIe, NVMe ve AHCI söz konusu olduğunda işler biraz karışıyor. Örneğin, 2017’deki 21.5 inç iMac’lerde yalnızca Apple’ın hibrit sürücüsü Fusion Drive takılıysa bir PCIe yuvası bulunur. Özel olarak aramadıkça, cihazınızda hangi bağlantıların kullanılabilir olduğunu bilemezsiniz.

Mac Bilgisayarlar için Harici Sabit Sürücüler

Harici sürücüler için, veri aktarım hızlarını artırmak amacıyla listelenen çeşitli bağlantı seçenekleriniz vardır: USB 2.0, USB 3.0, USB 3.1, Thunderbolt 2 ve Thunderbolt 3 (USB Tip-C olarak da bilinir). Tabi ki biz En düşük USB 3.0 sürümünü öneririz.

Mac cihazları Apple’ın benzersiz dosya sistemlerini kullanır. Bu nedenle, harici sabit sürücülerin maksimum performansı için HFS+ (Mac OS Extended) veya Apple Dosya Sistemi (APFS) şeklinde biçimlendirilmesi gerekir.

Ancak Apple dışındaki cihazların çoğunun HFS+ veya APFS sürücüleri okuyamayacağını unutmayın! Windows’ta HFS+ okumak için yollar vardır, ancak APFS o kadar yenidir ki uyumluluk oldukça sınırlıdır. Hem Mac hem de Windows ile temiz çalışan tek biçim FAT32’dir. Ancak eski olmasının yanı sıra birkaç dezavantajı da vardır.

Bu yazımız hakkında neler düşünüyorsunuz? Ekleyecekleriniz var mı? Bizimle yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz