wordpress.com-vs-wordpress.org_

Bir çoğumuz için kafa karıştırıcı bir konu olan WordPress.org ve WordPress.com arasındaki farkı bu yazı ile açıklamaya çalışacağız.

WordPress.Com ve WordPress.Org aynı geliştirici ve açık kaynak kodlu alt yapıyı kullanan fakat aralarında bazı farklar bulunan, oldukça büyük bir sosyal topluluğa sahip WordPress blog servisleridir. 

Worldpress.org’u İnceleyelim:

WordPress.org ücretsiz bir blog yazılımıdır. WordPress.org ile, temalar ve eklentiler kurabilir, veritabanı düzenleyebilir, reklamlar yönetebilir ve  PHP kaynak kodunu bile değiştirebilirsiniz.

WordPress.org ücretsiz bir blog yazılımı olan WordPress’e ev sahipliği eder. Bu sitede WordPress yazılımı, eklentiler, temalar, dökümanlar, haberler ve yardım forumları bulunur. Yazılım ücretsiz ancak sunucu (Hosting) ve alan adına (Domain) ihtiyaç duyulacağı için yarı ücretli bir servis diyebiliriz. Herkes bu yazılımı ücretsiz olarak indirebilir ancak çalıştırmak için bir web sunucusuna yüklememiz gerekir ve web sunucuları genellikle ücretsiz değildir.

Kullanıcıya tam düzenleme olanağı vererek tema, eklenti, php ve css kodlarında ihtiyaç duyulan her türlü değişikliğin yapılabilmesine olanak sağlar. Sorumluluk ve yetki tamamen kullanan kişiye aittir.

Kurulum, tema, arama motoru optimizasyonu (Seo), yedekleme, sunucu yönetimi, güvenlik, güncelleme, görsel ve işlevsel düzenlemeler gibi harici pek çok işlemi kullanıcı kendisi yapar.

Trafik aşımı ve kullanıma bağlı sunucu yükünden kaynaklı sorunlar, satın alınan barındırma hizmetinin kalite ve seviyesine bağlıdır yani ödediğiniz ücret kadar destek alıyorsunuz. Dünya genelinde ortalama 60 milyon üzeri site sahibi tarafından kullanılmaktadır. Dünya çapında işletilen web siteler içinde %15’lik paya sahiptir. Türkçe dil desteği WordPress Türkiye tarafından sağlanır.

WordPress.com’u İnceleyelim:

WordPress.com ise daha farklıdır. Yazılımı indirmeniz, barındırma için ödeme veya bir web sunucu kontrolüne ihtiyacınız yoktur. WordPress.com blogunu kayıt ettirdikten sonra, size aşağıdaki gibi bir URL verilmektedir:

Alan adı “siteadi.wordpress.com” olarak belirlenir.

Bu size yazılım veya veritabanı kontrol olanağını tanımaz; FTP ve shell erişimi de yoktur. WordPress.com PHP tema ve eklentilerini yükleyerek izin vermeyen çok kullanıcıya dayalı bir yazılım sürümüdür. Güvenlik nedeniyle Javascript ve CSS kullanımı da sınırlandırılmıştır. Kurulum, sunucu,  alan adı, güncelleme, yedekleme, güvenlik (SSL Standart) gibi unsurları Automattic tarafından yönetilen tamamen ücretsiz bir blog servisidir.

Yüzlerce sunucu tarafından barındırıldığı için trafik aşımı ve yavaşlama sorunu olmaz. Kullanıcılar sadece ücretli-ücretsiz belirli temalar arasından (yaklaşık 200 adet) seçim yapabilir ve üzerlerinde değişiklik yapamazlar. Aynı şekilde eklentiler de sınırlıdır ve düzenleme–güncelleme yetkisi verilmez.

33 tane yan menü bileşeni vardır. Çoklu site platformu olduğu için ftp ve kök dizin erişimi kapalıdır. Youtube, Google Docs gibi belli başlı sitelerden alınan yerleştirme (embed) kodlarına izin verilir. Ancak daha az bilinen sitelerin kodlarına güvenlik nedeniyle izin verilmez.

İsteğe bağlı satın alınabilir premium özellikler sunulmaktadır. Bunlar; kişisel alan adı, ekstra alan (3gb standart alana ek olarak 10-200 GB arası alınabilir), kişisel tasarım (Font, CSS), VideoPress, reklam kaldırma, site taşıma yardımı gibi ücretli özelliklerdir.

Yaklaşık 53 milyon üzeri siteye alt yapı hizmeti vermektedir. Türkçe dil desteği ve Türkçe yardım forumları vardır.

WordPress Com-Org Arasındaki Farklar

 WordPress.orgWordPress.com
İndirme/Kullanıcı: 60.000.000 İndirme50.000.000 Web Site
Temalar:İstenilen tema kullanılabilirYaklaşık 200 adet
Ücret:Değişken (Sunucu ve alan adı hizmetlerine bağlı)Ücretsiz (İsteğe bağlı premium özellikler)
Reklamcılık:SınırsızWordAds
Yedekleme:Kullanıcı tarafından yapılırWordPress tarafından yapılır (ayrıca yazı-yorum yedeği alınabilir)
Kontrol:Tam Kontrol (Tüm yetki ve sorumluluk kullanıcıya ait)Limitli (Kullanım koşullarına bağlı)
Eklenti:İstenilen eklenti kullanılabilirEklenti yüklenmez
Markalaşma:Tam yetkiLimitli
Bakım/Güncelleme:Kullanıcı tarafından yapılırWordPress tarafından yapılır
Optimizasyon/Trafik:Kullanıcı tarafından yapılırWordPress tarafından yapılır
SSL/Güvenlik:Kullanıcı tarafından yapılırWordPress tarafından yapılır

 

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz