Windows’taki AppData Klasörü Nedir?

6
15015

Windows uygulamaları genelde verilerini ve ayarlarını AppData klasöründe saklar ve her bir Windows kullanıcı hesabının kendisine ait klasörü vardır.

Bu klasör gizlidir. Dolayısıyla dosya yöneticisinden gizli klasörleri göstermeniz gerekmektedir.

AppData Nerede Bulunur?

Her bir kullanıcı hesabı kendisine ait içeriklerin yer aldığı AppData klasörüne sahiptir. Bu, bir bilgisayar birden fazla kişi tarafından kullanıldığında, Windows programlarının birden fazla ayarı barındırmasına izin veriyor. AppData klasörü, Windows Vista ile tanıtıldı ve günümüzde Windows 7, 8 ve 10 sürümlerinde hala mevcuttur.

Her bir kullanıcının AppData klasörünü kullanıcı dizininde bulabilirsiniz. Örneğin: Ali kullanıcısına ait klasör varsayılan olarak “C:\Users\Ali\AppData” dizinindedir. İsim yerini kendi kullanıcı adınızla değiştirip adres çubuğuna yapıştırdığınızda doğrudan AppData klasörüne gidebilirsiniz. Ayrıca Dosya Gezgini’nin adres çubuğuna %APPDATA% yazdığınızda direkt olarak birazdan bahsedeceğimiz AppData\Roaming klasörüne gidebilirsiniz.

Local, LocalLow ve Roaming Nedir?

Aslında AppData klasörünün içerisinde üç klasör bulunmaktadır. Her birinde farklı programların farklı ayarları yer almaktadır. AppData klasörünü açtığınızda Local, LocalLow ve Roaming klasörlerini göreceksiniz.

Roaming ile başlayalım. Roaming klasörü, bilgisayarınız dolaşım profiline sahip bir alana bağlıysa, bilgisayardan bilgisayara bir kullanıcı hesabı ile “dolaşım” yapacak verileri içerir. Bu genellikle önemli ayarlar için kullanılır. Örneğin, Firefox kullanıcı profilleri burade yer alır. Böylece yer imleriniz ve diğer gezinme verileriniz sizi bilgisayardan bilgisayara takip eder.

Local klasörü tek bir bilgisayara özgü verileri içerir. Bir alan (domain) adında oturum açsanız bile bilgisayardan bilgisayara senkronize edilmez. Bu veriler genellikle bir bilgisayara özeldir veya çok büyük dosyaları içerir. Bu veriler, indirilen önbellek dosyalarını ve diğer büyük dosyaları veya sadece bir geliştiricinin bilgisayarlar arasında eşitlenemeyeceğini düşündüğü ayarlar olabilir. Bunları nereye gideceği her bir geliştiricinin elindedir.

Bir alana bağlı değilseniz, Roaming ve Local klasörleri arasında bir fark yoktur. Hepsi bilgisayarınızda saklanır. Ancak, uygulama geliştiricileri farklı veri tiplerini farklı klasörlere bölerler.

LocalLow klasörü Local klasörü ile aynıdır, ancak daha kısıtlı güvenlik ayarları ile çalıştırılan düşük seviyeli bütünlüğe sahip uygulamalar için tasarlanmıştır. Örneğin, Internet Explorer Korumalı Mod’da çalıştırıldığında yalnızca LocalLow klasörüne erişimi vardır. Kişisel kullanımınız için fark önemli değil, ancak bazı uygulamaların Local klasörüne erişime sahip olmadıklarında verileri yazmak için bir klasöre ihtiyaçları vardır.

Bir program, birden çok kullanıcı tarafından kullanılan ayarlara veya dosyalara sahip olmak istediğinde ProgramData klasörünü kullanmalıdır. Bu, önceki Windows sürümlerinde “Tüm Kullanıcılar” AppData klasörü olarak biliniyordu. Örneğin, bir antivirüs uygulaması tarama günlüklerini ve ayarlarını ProgramData klasöründe tutabilir ve onları bilgisayardaki tüm kullanıcılarla paylaşabilir.

Buna her zaman uyulmadığını belirtelim. Örneğin, Google Chrome’un tüm ayarlarını ve kullanıcı verilerinizi Roaming klasöründe saklamasını beklememize rağmen bunları Local klasöründe saklar.

Bazı uygulamalar kendi ayarlarını, C:\Users\İsim\ dizinindeki ana kullanıcı hesabınızda veya C:\Users\İsim\Documents dizinindeki belgeler klasörünüzde saklar. Diğerleri verileri kayıt defterinde veya sisteminizdeki başka bir klasörde saklar. Uygulama geliştiricileri verileri Windows üzerinde istedikleri yerde saklayabilirler.

AppData Klasörünü Yedeklemeli Misiniz?

Çoğu Windows kullanıcısı böyle bir klasörün var olduğunu bilmeye gerek duymaz. Bu yüzden varsayılan olarak gizlidir. Programlar burada uygulama verilerini saklamaktadır. İsterseniz gezinebilirsiniz ancak sık sık yapmayacağınız bir eylem olacaktır.

Bu klasörü yedeklemenize gerek yok, ancak her şeyi geri yüklemeniz gerekirse sahip olduğunuz yedekler arasına eklemek isteyebilirsiniz.

Ancak, belirli bir programın ayarlarını veya bir bilgisayar oyununun kayıt (save) dosyalarını yedeklemek istiyorsanız, AppData klasöründe program dizinini bulup başka bir yere kopyalayabilirsiniz. Daha sonra bu klasörü yeni bir bilgisayarda aynı konuma kopyalayabilirsiniz. Böylece program aynı ayarları kullanacaktır. Bunun işe yarayıp yaramayacağı programlara göre değişiklik gösterebilir. Bazı programlar ayarlarını kayıt defterinde veya sistemde başka bir yerde saklayabilir.

Birçok program, verilerini bilgisayarlar arasında senkronize etmenin veya en azından verileri aktarmanın bir yolunu sağlıyor. AppData klasörüne gitmek zorunda kalmazsınız, ancak ara sıra AppData klasöründen yedekleme yapmak isteyebilirsiniz.

AppData klasörü ile ilgili ekleyecekleriniz varsa, yorum bölümümüzden iletebilirsiniz.

6 YORUM

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz