SSD Nedir? HDD İle Arasındaki Farklar Nelerdir?

0
1782

Bu yazımızda SSD’lerin ne olduğunu ve HDD’ler ile aralarındaki farkları ve benzerlikleri anlatacağız.

SSD Nedir?

Samsung şirketi tarafından üretilen SSD (Solid-State Disk)’ler içerisinde hareketli manyetik disklerin bulunduğu sabit disklere oranla, daha düşük güç tüketimi, yüksek dayanıklılık, hafiflik ve performans artışı gibi özelliklere sahiptir. SSD kartların içerisinde hareketli parça olmadığı için hem daha sessiz hem de normal sabit diske göre yaklaşık %150 daha hızlıdır ve üstelik daha az yer kaplamaktadır.

SSD’ler Nasıl Çalışır?

En hızlı tür flash bellek SLC (Single Level Cell) tek seviye hafıza hücrelerinden oluşuyor. Bu hücrelerin her birine sadece bir bit veri yazılabilmektedir. Çok seviyeli hücrelerin MLC (Multi Level Cell) her biri, birden fazla bit depoluyor ve çok daha büyük depolama imkanı sunuyor. Bu kapasite artışıyla birlikte veri yazma hızında SLC hücre yapısına göre düşüş oluyor ama SSD kapasitesi arttıkça bu fark azalıyor. Yani 1 TB SSD, 500GB SSD’ye göre daha hızlı yazıyor. Genel tüketiciye hitap eden SSD ünitelerin neredeyse tümü MLC NAND flash kullanıyor.

SSD depolama birimleri kullanımla birlikte yıprandıkça bazı hücreler bozulmaya başlıyor. İster SLC olsun, ister MLC, hücrelerin ancak belirli bir silme ve yazma işlemi kaldıracak kadar ömrü var. Hücrelerin bozulmadan önce kaç silme ve yazma işlemi kaldırabildikleri değişiyor. Wear Levelling Algorithms denilen bir metodla yazılacak veriler, ne kadar dolu olursa olsunlar diskteki bütün hücrelere dağıtılıyor. Böylece belli hücrelerin erken yıpranıp bozulmasının önüne geçilmiş oluyor.

SSD ile HDD arasındaki fark nedir?

  • SSD’ler 400-500 MB/s okuma yazma hızına sahipken, HDD’ ler 30-80 MB/s okuma yazma hızına sahiptir.
  • SSD’ler tek parçadan oluştuğu için HDD’ye göre daha sessiz okuma yaparlar.
  • SSD’ler HDD’den daha verimlidir. Yani SSD’ler %10’a kadar daha çok güç tasarruf eder.
  • SSD’ler ortam sıcaklığından etkilenmezler.
  • SSD’ler HDD’lere göre bilgisayarın daha hızlı açılmasını sağlar.

Bu konumuza ekleyecekleriniz var mı?

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz