İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Nedir?

0
2012

Ek bir güvenlik sağlayan iki faktörlü kimlik doğrulama hakkında bilmeniz gereken tüm bilgileri bir araya getirdik. 

İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Nedir?

İki faktörlü kimlik doğrulama (2FA), iki farklı adım ile kimliğinizi ispatlamayabileceğiniz bir güvenlik yöntemidir. Aslında gündelik hayatımızda sık sık kullanıyoruz. Örnek verecek olursak, kredi kartı kullanarak yaptığımız ödeme işlemlerinde kartın yanı sıra PIN, imza veya kimlik kullanıyoruz. Tek faktörlü kimlik doğrulama yönteminin güvenlik açısından gittikçe güvenilmez hale gelmesiyle, çevrimiçi hesaplara giriş yapmak için iki faktörlü kimlik doğrulama hızla önem kazanmaya başlamıştır.

Varsayılan olarak, hemen hemen tüm çevrimiçi hesaplar, sadece şifre doğrulama yöntemini yani bir faktörlü kimlik doğrulama yöntemini kullanmaktadır. Şifrelerle ilgili en büyük sorunun kolay bir şekilde hacklenebilmeleridir. Başka bir sorun ise birçok kullanıcının hala tüm hesapları için tek ve aynı şifreyi kullanmasıdır. Dolayısıyla iki faktörlü kimlik doğrulama yöntemi, güvenliği önemli ölçüde artırarak bir hesabın hacklenmesini daha zor hale getirir.

İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Yöntemini Neden Kullanmalısınız?

Birinin e-posta hesabınızı hacklediğini düşünün. Ne tür bilgilere erişebilirler?

İşte bir fikir: Diğer hesapların kullanıcı adları, şifreleri, alternatif e-posta adresleri, kişisel veriler, kişisel fotoğraflar ve taranan belgelerin yanı sıra arkadaşlarınız, aileniz ve diğer kişileriniz, kredi kartı numaralarınız, banka hesap numaralarınız, sigorta numaralarınız hakkındaki bilgiler. Başka aklınıza gelen?

Bu bilgiler, Facebook gibi diğer hesaplarınızdan bir kısmını hacklemelerine yardımcı olabilir mi? Bununla birlikte Facebook’unuzu veya başka bir sosyal medya hesabınızı kullanarak kaç yerde oturum açtınız? Sosyal medya hesabınız hacklenirse, sosyal medya hesabınızı kullanarak oturum açtığınız sitelerdeki hesaplarınız da tehlikeye düşecektir.

Bunu düşündüğünüzde, çevrimiçi hesaplarınızın çoğunun birbirine bağlı olduğunu göreceksiniz. Bunlardan birini hacklemek muhtemelen akıllı bir kişinin hesaplarınızın birçoğuna erişmesini sağlar. Başka bir deyişle, birisi anahtar hesaplarınıza girmeyi başarırsa, kimliğiniz pratik olarak çalınır ve potansiyel sonuçlar beraberinde gelir.

İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Yöntemini Nerelerde Kullanmalısınız?

İdeal olarak, her türlü kişisel bilgiyi depoladığınız tüm hesaplarınızın yanı sıra ödeme bilgilerinin bağlı olduğu hesaplar için iki faktörlü kimlik doğrulamayı kullanmalısınız. Aşağıda bu yöntemi kullanmanız gereken yerleri sıraladık. Ancak bunlarla sınırlı olmadığını belirtelim.

  • E-posta hesapları
  • Facebook ve benzer sosyal medya hesapları
  • Çevrimiçi bankacılık
  • Çevrimiçi ödeme hesapları
  • Çevrimiçi alışveriş sitelerinde bulunan hesaplar
  • Her türlü bulut depolama hizmeti
  • Çevrimiçi oyun hesapları

Ne yazık ki, tüm çevrimiçi hesaplar veya hizmetler iki faktörlü doğrulama yöntemi sunmuyor veya bu konuda açık değiller. Çoğu zaman, ek güvenlik seçeneklerini bulmak için kendi web sitelerini dolaştırıyorlar.

İki faktörlü kimlik doğrulama yöntemi sunan ve kesinlikle bunu etkinleştirmeniz gereken iki temel çevrimiçi hizmet, Facebook (giriş onayları) ve Google (2 Adımlı Doğrulama)’dır. İlgili iki faktörlü kimlik doğrulama özellikleri hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz:

Son Söz

İki faktörlü kimlik doğrulama, e-posta, bankacılık veya sosyal paylaşım siteleri gibi çevrimiçi anahtar hesaplarınız için vazgeçilmez bir güvenlik önlemidir. İki faktörlü kimlik doğrulama, hesaplarınızın saldırılardan etkilenmeyeceği anlamına gelmez, ancak bir bilgisayar korsanı hesabınızı kırmak için basit bir şifreden daha fazla zaman ve yöntem harcayacağından  iki faktörlü kimlik doğrulama yöntemi hesabınızı daha dirençli hale getirecektir. İkinci bir kimlik doğrulama faktörünün uğraşmaya değer olup olmadığı hesaba ve içinde hangi tür bilgilerin saklandığına bağlıdır.

İki faktörlü kimlik doğrulamayı nerelerde kullanıyorsunuz? Uğraşmaya değer olduğunu düşünüyor musunuz?

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz