Hazırda Beklet Nedir? Nasıl Etkinleştirilir?

0
1007

windows-10-logo_TB

Windows’un eski sürümlerinde olduğu gibi Windows 10’da da Hazırda Beklet özelliği bulunmakta. Peki bu özellik nedir? Nasıl etkinleştirilir? İşte bu sorularınıza cevap veriyoruz.

Şu bir gerçek ki bilgisayarınızda “Bilgisayarı Kapat” ve “Yeniden Başlat” seçeneklerini daha çok kullanıyorsunuz. Windows’da Uyku ve Hazırda Beklet özelliklerinin kullanımı yaygın değil. Bunu fark eden Microsoft, Windows 10’da Hazırda Beklet özelliğini varsayılan olarak devre dışı bıraktı. Yani başlat menüsünden güç (Aç/Kapa) menüsünü kontrol ettiğinizde burada göremezsiniz.

Uyku ve Hazırda Beklet birbirlerini çok benzeyen iki farklı özellik. Uyku modu, bilgisayarınızdaki çalışmalarınızı, açık olan dosyalarınızı, vb. her şeyi belleğe (RAM) geçici olarak kaydederek bilgisayarınızı düşük güç durumunda tutar. Bilgisayarınız yarı açık konumda diyebiliriz. Hazırda Beklet ise mevcut oturumunuzu yine çalışmalarınızı, açık olan dosyalarınızı, vb. her şeyi sabit diskinize geçici olarak kaydederek bilgisayarınızı tamamen kapatır. Bu durumda bilgisayarınızı açtığınızda çalışmalarınıza devam edebilirsiniz. Aradaki farkı anladınız değil mi?

Eğer Hazırda Beklet özelliğini kullanmayacaksanız devre dışı bırakarak sabit diskinizden tasarruf edebilirsiniz. Hazırda Bekleme Özelliği İle Sabit Diskten Tasarruf Edin! başlıklı konumuz bu konuda yardımcı olacaktır.

Bu özelliğin ne olduğunu anladıysanız ve kullanmaya karar verdiyseniz Windows 10’da bunu etkinleştirmeniz gerekmektedir. Öncelikle bilgisayarınızın başlat menüsünden “Ayarlar -> Sistem” seçeneğine gidin.

Hazırda Beklet - 1

Sistem’e girince sol taraftan “Güç ve uyku” ayarına tıklayıp gelen ekrandan “Ek güç ayarları” seçeneğine tıklayın.

Hazırda Beklet - 2

Güç Seçenekleri açılacak ve yine sol taraftan “Güç düğmelerinin yapacaklarını seçin” seçeneğini seçin.

Hazırda Beklet - 3

Güç düğmeleri ile ilgili ayarlar sayfası açılacaktır. Bu sayfada gördüğünüz gibi aşağıda “Kapatma ayarları” kısmında herhangi bir değişiklik yapamıyorsunuz. Bunun için “Şu anda kullanılamayan ayarları değiştir” seçeneğine tıklayın.

Hazırda Beklet - 4

“Kapatma ayarları” bölümü etkinleşecektir. Buradan “Hazırda Beklet” seçeneğini işaretleyin ve “Değişiklikleri kaydet” butonuna tıklayın.

Hazırda Beklet - 5

Başlat menüsünden güç (Aç/Kapa) menüsünü kontrol ettiğinizde Hazırda Beklet seçeneğini görmeniz gerekmektedir. Seçeneğin üzerine geldiğinizde sizi bilgilendirici küçük bir pencere açılacaktır. Bu pencerede “Bilgisayar kapatılır ancak uygulamalar açık kalır. Bilgisayar açıldığında kaldığınız yere dönersiniz.” bilgisi yer almaktadır. Artık bu özelliği kullanmaya başlayabilirsiniz.

Hazırda Beklet - 6

Bu yazımız sizin için yararlı oldu mu? Bu özelliği kullanıyor musunuz? Düşüncelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz