Havale ve EFT Nedir? Farkları Nelerdir?

0
530

Bir bankada hesabınız var ve para aktarımları yapıyorsanız Havale ve EFT kelimeleriyle karşılaşmışsınızdır. Bunların ne olduklarını ve farklarını açıklıyoruz.

Tek cümleyle Havale ve EFT, ikisi de bir kişiye para aktarma işlemidir.

Havale Nedir?

Havale, müşterisi olduğunuz bankanızdan yine aynı bankada bulunan bir hesabınıza veya aynı bankanın başka bir müşterisine para aktarım işlemleri için kullanılmaktadır. Havale işlemini, hesap numarası veya IBAN numarasını kullanarak gerçekleştirebilirsiniz.

EFT Nedir?

Elektrik Fon Transferi’nin ilk harflerinden oluşan EFT ise, müşterisi olduğunuz bankanızdan başka bir bankada bulunan hesabınıza veya başka bir bankada hesabı olan bir başka kişiye para aktarım işlemleri için kullanılmaktadır. EFT işlemini, hesap numarası, IBAN numarası, kredi kartı numarası veya isim kullanarak gerçekleştirebilirsiniz.

Farkları Nelerdir?

Havale işlemlerinde banka tarafından kesilen ücret EFT işlemlerine göre daha azdır. Ancak bu işlemlerde ücret almayan bankalar da mevcuttur. Bankaların farklı uygulamaları olsa da havale işlemlerini resmi tatiller de dahil olmak üzere 7/24 gerçekleştirebilmenize rağmen EFT işlemlerini çalışma günlerinde gerçekleştirebilirsiniz. Yani hafta sonları ve resmi tatillerde EFT işlemlerini gerçekleştiremezsiniz.

Havale ve EFT işlemlerinin ne olduklarından ve farklarından kısaca bahsettik. Havale ve EFT işlemlerini kullanıyor musunuz?

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz