Google Nasıl Ortaya Çıktı ?

0
1432

Arama motorları arasında en çok kullanılan ve tercih edilen Google’ı kim kurdu nasıl ortaya çıktı merak edenler bu yazımız tam sizin için.

Onu hemen hemen hepimiz günlük hayatımız da yada iş dünyamız da sürekli kullanıyoruz. İçerdiği bilgilerden, resimlerden yararlanıyoruz. Çoğu zaman içinden çıkamadığımız olaylar karşısın da Google bizim yardımımıza koşuyor. Peki bu ünlü arama motoru nasıl kuruldu?

Google’ın kurucuları olan Larry Page ve Sergey Brin Stanford’ta karşılaşır. Michigan Üniversitesi mezunu olan 24 yaşındaki Larry Page bu okula kayıt olmayı düşünüyor; 23 yaşındaki Sergey ona okulu gezdirmekle görevlendirilir. Google’ın kuruluş süreci 1996 Ocak ayında Kaliforniya’daki Stanford Üniversitesi’nde doktora öğrencileri olan Larry Page ve Sergey Brin’in araştırma projesiyle başladı. BackRub adında bir arama motoru üzerinde birlikte çalışmaya başlar.

17.20080928124023.

15 Eylül 1998’de Larry ve Sergey ‘BackRub’ arama motorunun yeni bir ad alması gerektiğine karar verirler. Bir süre yeni isim hakkında düşündükten sonra, 1’i izleyen 100 sıfır ile temsil edilen matematik terimi olan “googol” üzerinde yaptıkları ufak değişiklikle Google adında karar kılarlar. Google arama motoruyla insanlara büyük bir bilgi kaynağının sunulduğunu belirtmek için bu isim konulmuştu, çünkü googol on üzeri yüz rakamını ifade ediyordu.

İlk Google yatırımcısı Sun’ın kurucu ortaklarından Andy Bechtolsheim henüz varolmayan bir kuruluş için 100.000 ABD doları tutarında bir çek imzalar; bu şirket Google Inc.’dir. Başlangıçta Google; Stanford Üniversitesi’nin alt-alan adı olarak google.stanford.edu alan adını kullandı. Bugün kullandığı alan adını 15 Eylül 1997’de etkinleştirdi ve 4 Eylül 1998’de Google şirketi resmen kuruldu. Şirket merkezi arkadaşları Susan Wojcicki’nin Menlo Park, Kaliforniya’da bulunan garajı olarak belirlendi. Stanford Üniversitesi’nde doktora yapan bir öğrenci olan Craig Silverstein, ilk çalışanları oldu.

GOOGLE-yapildigi-kuruldugu-olusturuldugu-garaj-stanford

4 Eylül 1998, Google California’da şirket kuruluş kaydını yaptırır. Bundan kısa bir süre sonra, Larry ve Sergey yeni kurulan şirketin adına bir banka hesabı açar ve Andy Bechtolsheim’ın çekini bu hesaba yatırır. Hızla büyüyen şirket garaj ofisinin dışına çıkar ve yalnızca 8 çalışanla 165 University Avenue, Palo Alto adresindeki yeni iş yerine taşınır.

early-google-employees-1

Satışları idare etmek için bünyeye katılan Omid Kordestani, Google’da mühendislik alanı dışında işe alınan ilk personel olur.

Omid-Kordestani

Google ilk uluslararası ofisini ise Ağustos 2001’de Tokyo’da açar.

BikingatGoogle

Amerikan Diyalekt Vakfı üyeleri, Google kelimesini 2002 Yılının “En Yararlı” Kelimesi olarak oylar ve 13 Ocak 2003 tarihinde Google kelimesi kabul edilir.

google-HQ-building-office-930x618

Google Mart 2004’te 800’den fazla personelinin bir kampus ortamında çalışabilmesi için, 1600 Amphitheatre Parkway, Mountain View’daki yeni”Googleplex” kampusuna taşınır

googlehq

photo

Burası ise bugün dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan Google’ın Zürih’teki ofisi…

googlein-zurihteki-yeni-ofisi,M2tCtICUYUO3nmROFRvEMg

Google’ın ofisi adeta büyükler için bir oyun parkını andırıyor. Bundaki amaç ise çalışanların yaratıcılıklarını geliştirmek.

googlein-zurihteki-yeni-ofisi,RXCRMfiNo0OkjKwkkFe2EA

googlein-zurihteki-yeni-ofisi,RSWQvu_7aE2oWQMLz3RTfA

googlein-zurihteki-yeni-ofisi,jpjZ0OhLYUW87nD2SBh6LA

2.20080928124332.

Google ile ilgili yazımızı nasıl buldunuz? Görüşlerinizi bizimle paylaşın.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz