Google AMP Nedir? Nasıl Çalışır? Yararları Neler?

0
323

AMP veya Hızlandırılmış Mobil Sayfalar, mobil cihazlar için daha sorunsuz bir gezinme deneyimi yaşatmak amacıyla Google tarafından oluşturulan açık kaynaklı bir projedir. 

Proje, hem kullanıcılara hem de yayıncılara yarar sağlayan daha yüksek performans, daha fazla etkileşim ve daha az veri kullanımı vaat ediyor.

AMP Nasıl Çalışıyor?

Sayfa Hızı (Page Speed), bu yılın Temmuz ayında (2018) mobil sayfalar için sıralama faktörü oldu ve AMP, web sitenizin hız gereksinimini karşılamak için önemli bir hale geldi. Açık olmak gerekirse AMP, mobil gezinme işleminin %85 daha hızlı gerçekleşmesini vaat ettiğini söyleyebiliriz.

HTML, JavaScript ve CSS için optimizasyon ve kısıtlamaların bir kombinasyonu ile AMP sayfaları neredeyse anında yüklenmektedir. Başka bir deyişle JavaScript yerine, AMP’ye özgü elemanlar hız ve uyumluluk sağlar.

Sayfa hızı ayrıca, ekranın üst kısmındaki önceliklendirmeyi, belirli AMP önbelleklerini ve sayfaların önceden işlenmesini de geliştirir. Ek olarak, küçük dosyaların ve medyaların kullanımıyla sunucudan az miktarda kaynak isteği daha fazla hız artışı sağlıyor.

AMP’deki optimizasyonlar, görüntüler ve reklamlar için bilgi iletim birimleri (iframe) yüklenmeden önce bile sayfalarınızdaki yerleşimin, her zaman doğru bir şekilde yüklendiğinden emin olur. Bu, HTML belgesindeki görüntülerin ve iframe’lerin boyutu belirtilerek yapılır . Yani temel olarak, boyut belli olduğundan içeriği yükledikleri kaynaklara uyacak şekilde hareket etmeyi durdurur.

AMP Önbellekleme Nedir?

Geçerli bir AMP sitesi yayınlıyorsanız, sayfalarınız AMP ekosisteminin bir parçası olarak otomatik olarak önbelleğe alınır. Önbellek, AMP belgelerinizi, yazı tiplerinizi ve görüntülerinizi depolayacaktır.

Bugün kullanımda olan iki AMP önbellekleme hizmeti var: Google’ın AMP Cache ve Cloudflare’ın AMP Cache servisleri. Cloudflare’ın sunucuları, yalnızca 50 farklı ülkede 102 noktayı kapsadığını bir not olarak belirtelim.

Birisi içeriğe her eriştiği anda önbellek güncellenir ve güncellenen içerik otomatik olarak bir sonraki kullanıcıya sunulur. Bu, en son sürümün mümkün olduğunca çok kişiye hızlı bir şekilde sunulmasını sağlamaktadır.

İçeriği önbelleğe almanın yanı sıra, önbellek sunucusu da aşağıdaki gibi bazı optimizasyon ve değişiklikler sağlayacaktır:

  • AMP formatını doğrulama.
  • Tarayıcı belleği sorunlarını ve zayıf yanıt vermeleri önlemek için görüntü boyutlarını sınırlama.
  • Bazı üst veriler (meta) gibi görünmez veya görülmesi zor görüntü verilerinin kaldırılması.
  • WebP’yi destekleyen tarayıcılarda GIF, PNG ve JPEG formatındaki görüntüleri WebP’ye dönüştürmek gibi görüntüleri daha küçük ve daha çok mobil uyumlu görüntü formatlarına dönüştürür. WebP hakkında çok yakında bir yazı paylaşacağız.
  • İstek, Save-Data (veri tasarrufu) başlığını içeriyorsa, görüntüleri daha düşük kaliteye dönüştürür.
  • Duyarlı boyutlu görüntüler için destek ekler.
  • Güvenli bir kanal (HTTPS) üzerinden hizmet verir ve en yeni web protokollerini kullanır (SPDY, HTTP/2).
  • Yanlış kapatılmış HTML etiketlerine, yorumlara ve daha fazlasına dayalı XSS saldırılarını önlemek için AMP belgelerini temizler.

Bu optimizasyonlara ek olarak, önbellek ayrıca öğeleri ayrıştırmayı normalleştirmek için birçok HTML temizleme işlemini tamamlayacaktır.

AMP önbellek optimizasyonlarının tam listesi Google Geliştiriciler sayfalarında mevcuttur.

AMP’nin Gerçek Faydaları Neler?

Hız, AMP’nin ana cazibesi. İşte bu yüzden Google, Facebook, Baidu, Pinterest ve Twitter gibi birçok yayıncı bu teknolojiyi çoktan benimsedi. Geliştirilmiş hız, sitelere katılımı artırır ve sitelerden çıkma oranlarının daha az olmasına neden olur.

AMP özellikle düşük mobil internet kapsama alanlarında veya havalimanları ve kahve dükkanları gibi kalabalık ve yavaş herkese açık ağlarda yararlıdır. Düzenli gezinme yavaş olduğunda, uygulamalardaki içeriklerin bu kadar hızlı yüklenmesinin sebebi budur.

Geçen yıl Google, bağımsız ve objektif bir küresel araştırma ve danışma şirketi olan Forrester’a bir araştırma yaptırdı. Total Economic Impact adındaki rapora göre:

“AMP, sayfada geçirilen süreyi 2 kat artırarak web sitesi trafiğinde %10’luk bir artışa neden oluyor. Yapılan bu araştırma, AMP olmayan sayfalarla kıyaslandığında AMP kullanan e-ticaret sitelerindeki satışlarda %20’lik bir artış buldu.”

Google’ın en çok okunan haberler döngüsü, makaleleri görüntülemek için yalnızca Google’ın AMP Cache hizmetini kullanır. Bu nedenle, birçok yayıncı için AMP kullanımı otomatik bir tercih olmalıdır.

Sözcü, Kamu Personeli ve eBay, AMP’nin avantajlarından yararlananlardan sadece birkaçıdır. Cep telefonunuzda Google aramada bu sitelerin (amp simgesiyle işaretlenmiş) içeriğini tıklarsanız, sayfalarının AMP sürümünü yüklersiniz.

AMP Hikayeler (AMP Stories)

Bu yılın başlarında AMP ekosistemine ek olarak AMP Stories eklendi. Snapchat hikayelerine benzer şekilde, birçok yayıncı tarafından halihazırda kullanılıyor. İyi örnekler arasında CNN’nin Güneş Sistemimizi keşfetmeye devam eden görevlerle ilgili hikayesi ve Wired’ın haftanın uzay fotoğraflarıyla ilgili hikayesi yer alıyor.

Hikayelere eklenen bir özellik olan AMP Hikaye Reklamları, kısa bir süre önce Google Reklam Yöneticisi’ni kullanan tüm web sitelerine sunuldu. Bunlar AMP hikayelerinde görünen tam ekran reklamlardır ve AMP’yi bir yıl öncesine göre çok daha yararlı hale getiren birçok geliştirmeden biri olmuştur.

AMP’nin Dezavantajları Neler?

Google, Twitter, Pinterest, Messenger vb. kullanıyorsanız, bağlantıların bağlı olduğu alan yerine harici bağlantıların alan adı içinde açılacağını fark edersiniz.

AMP görüntüleyici, kullanıcılar için gezinme deneyimini geliştirmesine rağmen, web sitesi sahipleri için olumsuz olabilir. Ziyaretçilerin sitenizdeki gezinmesini kontrol etme gücünüzü zayıflatıyor.

Bu, sitenizdeki sayfa görünümlerini yoksun bırakabilir ve reklam gelirinizi altüst edebilir. AMP için Google Analytics kullanmıyorsanız, çözülmesi zor olabilecek bazı analiz ve izleme sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz. Hatta bazı okuyucular izlemenin zor olduğu yöntemleri tercih edebilirler.

Mobil cihazlardaki Google’ın en çok okunan haberler döngüsü, yalnızca AMP uyumlu içeriğe sahip olacaktır. Bu, AMP içeriğindeki trafiğin çoğunun Google.com’da arama yapan kullanıcılardan gelmesi nedeniyle önemli bir durum olduğunu söyleyebiliriz.

Bu AMP kayırmacılığı, sadece haber döngüsüyle de kalmıyor. Google ayrıca, AMP etkin web sitelerini standart mobil uyumlu siteler de dahil olmak üzere diğer bağlantılardan daha fazla öne çıkaracaktır. Bununla beraber AMP’nin kendisi teknik olarak henüz bir Page Rank (Sayfa Değeri) faktörü değil, ancak hız geliştirmeleri için önemli olduğunu belirtelim.

AMP sayfalarınızı kullanılabilir hale getirseniz bile, kullanılan işletim sistemine, uygulamalara veya cihaza bağlı olarak her zaman kullanılmayacaktır. Cloudflare’ı kullanırsanız, kaynak ne olursa olsun sitenizdeki mobil içerikli AMP içeriğini tanımlamak ve görüntülemek için Hızlandırılmış Mobil Bağlantıları (Accelerated Mobile Links) etkinleştirebilirsiniz.

AMP’de Görselleştirme ve Tasarım

Hepimiz hoş görünümlü web sitelerini seviyoruz, değil mi? Bununla birlikte, AMP’nin sınırlamaları, sitelerinizde duyarlı web tasarım ve mobil tasarım kullanarak öne çıkardığınız görsel çekiciliğini kaybetmenize neden olabilir.

Örnek verecek olursak, WordPress’teki eklentiler web sitenizin basitleştirilmiş bir sürümünü sunarak AMP’ye hizmet edecektir. Bu WordPress – AMP dönüştürücüleri çok az görsel çekicilik sunar ve birçok AMP sitesinin benzer görünmesinin ana sebeplerinden biri olduğunu söyleyebiliriz.

AMP sayfalarınızı kendiniz tasarlarsanız, dönüştürücüler kullanmak yerine, geleneksel mobil tasarıma benzer ve daha görsel olarak çekici bir tasarım elde edebilirsiniz.

AMP’nin hala kırk fırın ekmek yemesi lazım ve pek çok geliştirici, AMP’nin Google ekosistemine girmelerini zorladığından kullanımına şiddetle karşı çıkıyor. Bunun, Google alternatiflerine yönelmek için bir neden olduğunu söyleyebiliriz.

AMP Uyumlu Sayfalar Oluşturmalı Mısınız?

AMP, özellikle günlük olarak yüksek miktarda içerikler sunan web sitesi sahipleri için birçok avantaj sağlar. Ancak, AMP’yi uygulamadan JavaScript’in aşırı kullanımı, yavaş sunucu yanıtı ve büyük dosya boyutları gibi bir web sitesini yavaşlatan sorunların çoğunu çözebilirsiniz.

AMP içeriği oluşturmada size yardımcı olabilecek WordPress AMP eklentileri ve Drupal AMP eklentileri vardır. Aksi takdirde, AmpProject hızlı başlangıç rehberi AMP sayfalarınızı kodlamak için kullanabileceğiniz değerli bir kaynaktır.

AMPProject web sitesinin tamamı AMP hizmetiyle oluşturuldu ve işlendi. Dolayısıyla, bu sayfaların yalnızca mobil cihazlarda değil tüm çözünürlüklerde nasıl görünebileceğine iyi bir örnek olduğunu belirtelim.

Sonuç olarak, müşterilerinizin AMP’den herhangi bir fayda elde edip etmeyeceğini düşünmeniz gerekir. Sunduğunuz hizmetlere ve sunduğunuz içeriğe bağlı olarak, mobil sayfalarda iyileştirmeler yapılamayabilir. Uygun optimizasyon ile mobil sayfalar da çok hızlı yüklenebilir!

AMP Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

Önbellekleme, AMP ekosisteminin temel bir parçasıdır ve geçerli bir AMP uyumlu makale yayınlamak, otomatik olarak önbellek dağıtımına dahil edilir. Sayfalarınızı kaldırmak isterseniz Google, AMP uyumlu içeriğin Google Arama’dan nasıl kaldırılacağı konusunda bir rehber paylaşmıştır.

AMP sayfalarını kullanıcı olarak yüklemeyi durdurmak isterseniz AMP bağlantılarını devre dışı bırakabilir ve orijinal sayfaları cep telefonunuza yükleyebilirsiniz.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz