Dizüstü Bilgisayarlar Hakkında Ne Kadar Bilgi Sahibiyiz?

0
484

Günümüzde artık hemen hemen herkesin kullandığı dizüstü bilgisayarlar hakkında sizin için bir yazı hazırladık. Bakalım dizüstü bilgisayarınızı ne kadar tanıyorsunuz. Tabi ki tüm dizüstü bilgisayarlar (laptop) aynı özellikleri göstermez ama genel olarak benzer bir yapıları vardır. Bu benzer yapıları sizinle 4 maddede beraber inceleyelim.

1. Dizüstü Bilgisayarın İçi Nasıl Açılır?

Bunun için tabi ki dizüstü bilgisayardaki tüm vidaları cıkartmalısınız. Karşınıza küçük bir kapak çıkabilir oradaki sabit disk (HDD), RAM vb. donanımları çıkarın. Bu arada disk sürücüsünü de çıkarmayı unutmayın. Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra dizüstü bilgisayarınızı düz bir hale getirin ve zarar vermeyecek bir maddeyle (bu ince bir metal olabilir) alt kasada bulunan plastiği yavaşça sökün, kolayca sökülecektir. Karşınıza klavye ve touchpad bağlantıları çıkacaktır, bu bağlantıları ayırın. Bu bağlantıların nerede olduğuna dikkat edin, unutmamak için not edebilirsiniz ki bu faydalı olacaktır çünkü karşınıza tahmin ettiğinizden daha fazla bağlantı çıkacaktır. Bu aşamada anakarta ulaşmış olmanız lazım burada bulunan güç bağlantısını ve monitöre görüntü gönderen devre konnektörlerini birbirnden ayırın.(biri siyah biri beyaz)

Şimdi fan bağlantılarına ulaşın burada kaç tane bağlantı varsa hepsini ayırın ve bunların yerlerini not etmeyi unutmayın.Eğer amacınız monitör paneli değiştirmek ise ekranın dört köşesinde bulunan vidaları sökün ve plastiği ayırın karışınıza mikrofon ve kamera gibi bağlantılar çıkacaktır bu işlemleri de yaptıktan sonra monitör paneli değiştirmeye hazır duruma gelecektir.

2. Dizüstü Bilgisayarlardaki Donanımlar

Fotoğrafta gördüğünüz siyah bant ile kaplı noktaya RAM takılmaktadır. Eğer ihtiyacınız varsa RAM yükseltmenizi öneriyoruz. Zira dizüstü bilgisayardaki donanım bütünlüğünü bozabilirsiniz. Sağ üstteki pil Bios pilidir. Sol altta gördüğünüz donanım ekran kartıdır. Üzerinde termal macun ile kaplı olan iki donanım görüyürsunuz ekran kartı bunlardan biridir ve 4 tane mikro denetleyici ile çevrilmişitir.

3. Gömülü ve Gömülü Olmayan Elemanlar

Bütün dizüstü bilgisayarlarda bir eleman hariç tüm elemanlar değiştirilebilir. Bu değiştirilemeyen elamanlar gömülü sistem olarak adlandırılır. Nedir bu gömülü sistem?

Bilgisayar gibi görünmeyen, bir mikroişlemci tabanlı sistemdir. Bir gömülü sistem bazı özel işlevleri gerçekleştirmek için tasarlanmış özel amaçlı bir bilgisayar sistemidir.

4. SSD ve Diğer Elamanların Bazı Farkları

SSD’ler birçok farklı durumda bulunabilir. Bunlar SATA, HDD, mSATA gibi. Bunlardan mSATA olanı cok büyük hızlara çıkabilir ve entegre olarak takılır. Artık dizüstü bilgisayarlardaki RAM’ler de masaüstü ile yarışacak duruma gelmiştir. Wi-Fi kartı gibi bazı kartların ise her dizüstü bilgisayarda en iyi düzeyde olduğu söylenemez ve farklı Wi-Fi standartlarını içeriyor olabilir. Burada da sırasıyla Wi-Fi kartı, RAM ve SATA SSD görülmektedir.
Bu konumuz hakkında ne düşünüyorsunuz?

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz