Deep Web’i hiç merak ettiniz mi? Peki nedir bu Deep Web? Bunu açıklıyoruz.

Bu konuya Deep Web’e girebilme yöntemi için geldiniz.

Deep Web ya da diğer adıyla derin web, internetin oldukça büyük bir kısmını oluşturuyor. Deep Web arama motorlarının indeksleyemediği verilerin bulunduğu binlerce internet sitesinden oluşan bir sistemdir.

Arama motorlarının indeksleyemediği kısmını biraz açmak istiyoruz, deep web kavramı zamanla biraz daha genişledi diyebiliriz. Kullanıcı adı ve şifreyle girilen ve arama motorları tarafından bu nedenle ulaşılamayan içerikler de aslında bir nevi bilinmeyen “deep” web’e dahil oluyor biliriz.

Deep web’in başka bir bölümü .onion uzantılı web adreslerinden oluşuyor. Facebook’un bile facebookcorewwwi.onion isimli bir erişim adresi var. .onion uzantılı siteler TOR adı verilen bir ağ aracılığıyla erişilebiliyor. Bu sistemin sıkıntısı (ya da özelliği) siteyi gerçekten yayın yapan sunucunun kim ve nerede olduğunun kolay kolay tespit edilememesi. TOR’un asıl amacı internet trafiğini şifrelemek ve takibini kolaylaştırmak olsa da bu anonimite ve gizliliği kötü amaçları için kullanan bazı suçlular da deep webde sakıncalı içerikler yayınlıyorlar.

TOR’un tamamı elbette deep web dediğimiz sakıncalı ve yasa dışı içerikten oluşmuyor. O yüzden TOR ağına bağlanan herkese potansiyel suçlu olarak bakmak pek de doğru değil. Çünkü illegal olabilecek bir çok içerik zaten standart internet üzerinde de var. Önemli olan buna erişmek isteyip istemediği.

Deep Web içerisinde çok sayıda yanlış veya doğru illegal veriler bulunabilir. Örneğin, devlet sırları, önemli insanların özel bilgileri, +18 müstehcen içerik, uyuşturucu satıcılığı, yasal olmayan yollardan silah satışı, kumar ve sayamadığımız birçok yasal olmayan içerikler. Bunları merak ettiyseniz, etmeyin, böyle bir şeye neden girmenizi isteyelim?

 

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz