Bilinmesi Gereken Bilgiler

46
32649

Sitelerimizdeki işlemlerle ilgili bilmeniz gereken bazı bilgiler bulunmaktadır. Yapacağınız işlemlerde bu bilgileri göz önünde bulundurmanızı öneriyoruz.

Bildiğiniz gibi sitemizde stock ve custom romlar, root yapma, recovery yükleme ve kullandığınız Android cihazınızla ilgili özelleştirmeler yapabileceğiniz konular paylaşıyoruz. Her ne kadar detaylı anlatımlar yapıyor olsak biraz daha detaya ihtiyaç olduğu kararına vardık.

Öncelikle yaptığınız her işlemin bir riski var elbette. Bu işlemlerin sorumluluğu size ait olduğunu belirtelim. Ancak paylaşmış olduğumuz konulardaki işlemleri doğru yaptığınızda hiçbir sorunla karşılaşmazsınız. Zaten bir sorunla karşılaşma ihtimaliniz %1. 🙂

Kullandığınız cihazın markası ve modeli ne olursa olsun, kullandığınız cihaz dışında başka hiçbir marka veya modele ait stock ve custom rom yüklemeye çalışmayın, yükleyemezsiniz. Yüklediğiniz takdirde istenmeyen sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

Android’in yeni sürümünden bir önceki sürümüne dönüş, bazı marka ve model Android cihazlarında mümkün değildir. Bazı Android cihazlarında ise belirli romları yükleyerek dönüşüm işlemi başarıyla gerçekleşmektedir. Sitemizde bazı marka ve model cihazlara ait konular paylaştık. Sitemizde kullandığınız cihaza ait bir konu yoksa, Nougat sürümünden Marshmallow sürümüne veya diğer Android sürümlerinde dönüşümün mümkün olup olmadığını Soru-Cevap bölümümüzden sorabilirsiniz. Kesin bir cevap alana kadar, Android Nougat yüklü cihazınıza Android Marshmallow yüklemeye çalışmayın.

Custom romlar bilgisayar üzerinde kullanabileceğiniz hiçbir program (Odin, Flashtool vb.) ile yüklenemez. Cihazınıza custom rom yükleyebilmek için cihazınızda mutlaka custom recovery yüklü olmalıdır. Recovery hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak istiyorsanız bu bağlantıda yer alan konuyu inceleyebilirsiniz. Eğer, gerek yok bana indireceğim adresi göster diyorsanız buradan ulaşabilirsiniz.

Herhangi bir custom rom yüklemeden önce sadece bir defaya özel imei numaranızı yedeklemenizi şiddetle öneriyoruz. Bu işlemi yapmak istiyorsanız sizin için bu konuyu hazırladık. Bu yedekleme işlemini yaptıktan sonra bir daha yapmanıza gerek yok. Artık istediğiniz custom romu yükleyebilirsiniz. Şunu da unutmayın; imei numaranızı yedeklemek için root iznine ihtiyacınız var. Yani cihazınız rootlu olmalı.

*Klon imei numarasına sahip cihaz kullanıcıları, orijinal imei numarasına döndükleri takdirde cihazlarını kullanamayacakları için rom yükleme ve güncelleme işlemlerini yapmamalıdırlar. Ayrıca bu tür cihazlarda imei yedekleme işlemi yapılamıyor. Peki ne olacak? Biz klon imei numarasına sahip bir cihazı kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. Yasal olmayan bir işlemi desteklememizi bizden beklemeyin. Kullandığınız cihazı pasaport kayıtlı hale getirmenizi şiddetle öneriyoruz.

46 YORUM

 1. Merhaba, cok basarili bir site. Yalin ve anlasilir sunumlar. Hepsi icin cok tesekkurler.

  Ben yeni bir android kullanicisi olarak bir konuda bilginize basvurmak istiyorum; Amerika’dan Verizon firmasinin satisini yaptigi bir Samsung Galaxy S5 (SM-G900V modeli) satin aldim, telefon international unlocked olarak satiliyor ama telefonun isletim sistemi Verizon firmasinin kendi uygulamalarini barindiran, oldukca yuklu bir sistem, ben bu sistem yerine sitenizde yayinlamis oldugunuz Samsung Glaxy S5 Stock Rom’u kurmak istiyorum (Türkiye 5.0 (SM-G900FQ) – Haziran 2015).

  1) Yayinlamis oldugunuz stock rom sadece Turkiye’deki Samsung Galaxy S5 (SM-G900FQ) modeli icin mi yuklenebilir ? Sahip oldugum Galaxy S5 modeli (SM-G900V) icin yuklemem halinde sorun yasar miyim?

  2) Yine sitenizden edindigim bilgiye gore, stock rom yuklemek icin telefonun rootlanmis olmasi sarti bulunmuyormus. Satin almis oldugum telefonun servis saglayicisi Verizon tarafindan hazir olarak yuklu bulunan uygulamari telefon uzerinden silinemiyor, ayni zamanda diller seceneginde Turkce bulunmuyor, anladigim kadariyla, servis saglayicisi Verizon, Android isletim sistemini kendisine has bir sekilde sekillendirip kilitlemis. Tum bu bilgilerin isiginda, Stock Rom yukleyebilmek icin once Root islemi yapmam gerektigini dusunuyor musunuz?

  Vakit ve ilginize tesekkur ederim.

  Saygilar,

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz