Ağ Depolama Çözümleri: Bulut, NAS, SAN ve DAS

0
633

Ağ depolama çözümleri olarak bulut, NAS, SAN ve DAS birimlerini açıklıyoruz! Sizin için hangisi daha uygun karar verin!

90’lı ve 2000’li yıllarda, çoğu bilgisayar sahibinin yalnızca tek bir sabit sürücüye sahip tek bir bilgisayarı vardı. Sabit diskinizin kapasitesinin ötesinde bir şeyi saklamanız gerekirse, genellikle bir CD’ye yazardınız. Fakat bu yavaş, hantal ve fiziksel alanın boşa harcanmasına sebep oluyordu.

Bu süre zarfında, harici sürücüler (WD Passport gibi) ilgi görmeye başladı ve standart haline geldi. Hatta SSD’ler HDD’leri geçtiğinde popülaritesini bir kez daha arttırdı. Dolayısıyla uzun süredir, harici sürücüler, büyük veri depolama ve veri aktarım gereksinimleri olan tüketiciler için tercih edilen yöntem olmuştur.

Ancak, çoklu bilgisayar, çoklu aygıt, çok kullanıcılı haneler yeni standart haline geldiğinden, iyi harici sürücüler artık bunu kesmiyor. Gelecek, ağ depolama alanındadır ve göz önüne alınması gereken dört temel türü vardır: Bulut, NAS, DAS ve SAN.

Bulut Depolama Birimi

Bulut depolaması şu anda oldukça popüler. Daha fazla özellik ve kolaylık sunarken harici sürücülerdeki aynı gereksinimlerin çoğunu yerine getiriyor. Kısacası bulut depolaması, verilerinizi internet üzerinden erişilen uzaktaki sunucular kümesine (“bulut”) depoladığınız birimdir.

Harici bir sürücüyü sisteminize bağlı tutmak ve değerli iş istasyonu alanını almak yerine, yalnızca bir hesap oluşturun ve istediğiniz zaman dosyaları yükleyin. Artık USB bağlantı noktalarının bombe yapması sorunuyla karşılaşmayın. Ekstra enerji kullanımı da yok. Hatta evinize bir şey olduğunda, verileriniz hala uzak sunucularda yer almaya devam eder. Çoğu bulut depolama hizmetleri, otomatik senkronizasyon sunar ve bu da daha da kolaylaşır.

Ancak bulut depolama biriminin kusurları var. İnternet bağlantınız kesilirse, verilerinize erişemezsiniz. USB aktarım hızı çoğu İnternet bağlantısından çok daha hızlıdır, bu nedenle buluta yüklemek ve indirmek harici sürücülerin yanında değişken hızlara sahip olabilir. Ayrıca gizlilik büyük bir endişe kaynağıdır. Bulut depolama hizmetleri verilerinize göz atıyor mu veya verilerinizi satıyor mu? Kesin olarak bilemeyiz.

Birçoğu için rahatlık, riski aşıyor. İşte bu nedenle Dropbox, Google Drive ve OneDrive gibi hizmetler şu anda çok popüler. Ücretsiz planlar çok sayıda, ancak fazla depolama alanına ihtiyacınız varsa, planlar ayda 2 dolardan ayda 100 dolara mal olabilir.

Ağa Bağlı Depolama (NAS) Birimi

Harici disklerinizi seviyor ve bunlardan vazgeçmekten rahatsızlık duymuyorsanız, size ağa bağlı depolama (NAS) birimini tanıtalım. Harici bir sürücü aldığınızda bir seferde birden fazla cihaz tarafından erişebildiğiniz durum budur. Kulağa hoş geliyor, değil mi?

Görünürde NAS, daha büyük ve daha gösterişli harici bir disk gibi. Fakat USB kablosu ile bir defada bir cihaza takmak yerine kendisini bir yerel alan ağı üzerine yerleştiriyor. Ethernet yoluyla bağlanmak en yaygın ve tercih edilen yoldur, ancak bazıları kablosuz ağ (Wi-Fi) yolu ile de bağlanabiliyor.

İşlevsel olarak konuşursak, bir NAS ile tıpkı harici bir sürücüyle etkileşim kurarsınız. Ağınıza bağlandıktan sonra, aynı şekilde erişebilirsiniz (Dosya Gezgini’nde Bu PC’ye gitmek yerine, bunun yerine Ağ’a gidersiniz). Ancak gerçek avantajı, ağdaki herkesin ona erişebilmesidir!

Ağınızı uzaktan erişim için ayarladıysanız, internet bağlantınız olduğu sürece herhangi bir yerden bir NAS cihazına erişebilirsiniz; gizlilikle ilişkili eksiklikler olmadan bulut depolama işlevselliğini etkin bir şekilde kopyalayabilirsiniz.

NAS cihazları, hangi tür gelişmiş işlevselliklerden istediğinize bağlı olarak 150 dolar ile 600 dolar arasında bir fiyata mal olabilir. Bir NAS’ın yalnızca bir “kabuk” olduğunu ve bu nedenle sürücüleri ayrı ayrı satın almanız ve kendiniz takmanız gerektiğini unutmayın.

Depolama Alan Ağı (SAN) Birimi

Tek bir NAS yeterli kapasite sağlamadığında ne olur? Bir seçenek NAS cihazlarından bir ordu oluşturmak, ancak her biri ayrı IP adresleri ve ayrı ayarları ile bağımsız olarak çalıştığı için bazı durumlarda rahatsız edici olabilir.

Başka bir seçenek, bir depolama alanı ağı (SAN) kullanmaktır. Bir NAS gibi, bir SAN, veri depolamalarını, masaüstlerinden ve sunucu makinelerinden özel depolama aygıtlarına yükler. Fakat NAS bir bağımsız aygıt olmasına rağmen, SAN birbirine bağlı depolama aygıtlarının bir ağıdır. Her ikisine de bağlandıkları yerel ağ üzerinden erişilir.

En büyük fark, SAN cihazları NAS cihazlarından daha düşük seviyededir. Bir NAS üzerindeki veriler NAS tarafından yönetilir ve böylece “dosyalar” olarak sunulurken, bir SAN  cihazındaki veriler işlenmemiştir ve “bloklar” olarak erişilir. Pratik olarak NAS cihazları “dosya sunucuları” olarak görünürken SAN cihazları “disk sürücüleri” olarak görünür. TCP/IP kullanmak yerine, SAN cihazları Fiber Kanal ve iSCSI gibi diğer ağ protokollerini kullanıyor.

Modern NAS cihazları, cihaz başına birçok terabayt veriyi nasıl saklayabileceğini görünce, normal bir ev kullanıcısının bir SAN cihazına ihtiyacı olması pek olası değildir. Sadece ikinci veya üçüncü NAS cihazını ekleyin. Artı TCP / IP bir bağlantı olmaması nedeniyle, SAN cihazları çoğunlukla işletmeler, veri merkezleri ve diğer büyük kuruluşlar tarafından kullanılır.

Doğrudan Bağlı Depolama (DAS) Birimi

Yukarıdaki tüm ağ tabanlı depolama seçeneklerinden uzaklaşmak isterseniz, tek alternatif doğrudan bağlı depolama (DAS) birimidir. İsminin ima ettiği gibi bir DAS, verilerine erişmek isteyen herhangi bir aygıta fiziksel olarak bağlı olmalıdır.

Her gün DAS cihazlarını kullanıyorsunuz dersek inanır mısınız? Sabit sürücüler, CD / DVD sürücüleri, flash sürücüler ve harici sürücüler DAS cihazlarının örneklerindendir. Aslında DAS terimi, ağa bağlı depolama birimi ile ağa bağlı olmayan depolama birimi arasında ayrım yapmak üzere NAS ve SAN cihazlarının ortaya çıkmasından sonra oluşturuldu.

Hangi Ağ Depolama Türü Size Uygun?

Normal ev kullanıcıları için bu seçeneklerden yalnızca ikisi uygundur: Bulut depolama ve NAS depolama.

NAS depolama alanı nesnel olarak üstün olsa da, teknoloji konusunda uzman olan kullanıcılar için daha uygundur. Kurulum basit tak-çalıştır’dan biraz daha karışıktır diyebiliriz ve bir süre dayanmasını istiyorsanız rutin bakım gerektirir. Ayrıca, ücretli bulut depolama planlarıyla karşılaştırıldığında uzun vadede daha ucuzdur.

Ancak bulut depolama birimleri daha kolaydır. Birkaç yazılım yüklemeniz yeterlidir. Hiçbir kurulum ve bakım yok, ayrıca çok büyük miktarda veri yoksa, ücret yok. Gizliliğinizi tehlikeye atmaya hazır iseniz ve internetiniz kesildiğinde erişim eksikliği yaşamıyorsanız ve herhangi bir bulut depolama hizmetinin bir gecede ortadan kalkması şansını kabul ediyorsanız, bulut depolama alanı harika olabilir.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz