AAA Oyun Ne Demektir?

4
7570

Oyun endüstrisinde AAA olarak adlandırılan bir sınıflandırma terimi vardır. Bunun ne anlama geldiğini açıklayalım.

Aslında “A” harfi çoğu yerde karşımıza çıkıyor. Buzdolaplarında, klimalarda ve diğer birçok eşyalarda A kaliteli ve enerji tüketimi az anlamına geliyor. Tabi farklı alanlar farklı anlama gelse de A her zaman bir üst sınıfı simgelemiştir. A harfinin yanına AA, A++ gibi eklemeler de yapılmıştır. Peki oyun endüstrisinde AAA oyun ne demek?

Oyun endüstrisinde yüksek bütçelerle geliştirilen, yüksek reklam giderleri olan ve profesyonel yorumcular tarafından yüksek oylar verilen oyunlar için AAA sınıflandırma terimi kullanılmaktadır. Bir oyunda AAA harflerini görüyorsanız, o oyunun yüksek kaliteli bir oyun olduğunu ve yılın en çok satanları arasında olduğunu düşünebilirsiniz.

Bu yüksek kaliteli oyunlar kısa sürede mi piyasaya çıkıyor? Hayır. Bu oyunlar iki üç yıllık (bazen daha fazla bir süre) bir çalışmanın sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. Bu kadar süre boyunca harcanan emeğin sonucu olarak yüksek kaliteli bir oyun mu ortaya çıkıyor? Evet, diyebiliriz. Mesela on tane böyle oyun varsa bir tanesi yüksek kalite olmayabilir. Ancak AAA olarak sınıflandırılan oyunların hepsini sevmeyebilirsiniz, belki bu oyunlarda tasarım sorunları olduğunu fark edebilirsiniz. Bunlar bu tür oyunları etkileyecek düşünceler değil. Yani genel sonuç olarak AAA olarak sınıflandırılan bir oyun yüksek kalitelidir ve en üst sıralarda yerini almaya devam edecektir.

İlla ki yüksek kaliteli bir oyun oynayacaksınız diye bir şey yok. Oyun endüstrisinde bu sınıflandırma terimine sahip olmayan çok sayıda başarılı ve seveceğiniz oyunların mevcut olduğunu söyleyebiliriz.

Bu yazımızı beğendiniz mi? Ekleyecekleriniz var mı?

4 YORUM

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz