Bir Xbox veya PlayStation sahibiyseniz ve bu oyun konsolunuzun mevcut kontrol cihazlarını Android cihazınız üzerinde kullanmak istiyorsanız bu işi nasıl gerçekleştirebileceğinizi anlatacağız.

Android cihazların dokunmatik ekranları ve dokunmatik kontrolleri genel olarak oyunlarda yeterli oluyor. Fakat bazı oyunlarda dokunmatik ekranların dezavantajını görebiliyoruz. Özellikle nişan alma üzerine kurulmuş FPS oyunları ve yarış oyunları gibi oyun türleri dokunmatik ekran yerine harici GamePad kontrol cihazları ile daha kolay oynanabiliyor.

Xbox veya PlayStation gamepadinizi Android cihazınız üzerinde kullanmak aslında görüldüğü kadar da karmaşık değil. Sadece belli adımları takip etmek gerekiyor. Bu adımları nasıl yapacağınızı açıkladığımız resimli anlatımımıza başlamadan önce ihtiyacınız olan gereçleri listeleyelim:

Gerekli Cihaz Ve Uygulamalar:

  • USB OTG özelliğini destekleyen bir Android telefon veya tablet:

android-telefon

  • Xbox veya PlayStation kontrol cihazı (kablolu veya kablosuz):

sony-playstation-dualshock-4-210213-1-e1361423821156

  • USB OTG – USB On the Go kablosu:

otg

 

  • Harici kontrol cihazlarını destekleyen Android oyunu:

Kablosuz Xbox 360 kontrol cihazı ile Android cihazı eşleyip daha sonra Dead Trigger 2 adlı oyunu Android cihazımız üzerinden Xbox 360 ile oynadık.

Xbox 360 Kontrol Cihazlarını ve Kablolu PlayStation 4 Kontrol Cihazını Android Cihazınızla Eşleştirme:

xbox-ve-playstation-kontrol-cihazlari-android-uzerinde-nasil-kullanilir-7

Xbox 360 kontrol cihazınızı ya da kablolu PlayStation 4 cihazınızı kolayca Android cihazınıza tanıtabilmeniz mümkün. Eğer Android 4.0 veya daha üst versiyona sahip bir Android cihaz sahibiyseniz işiniz daha kolay, herhangi bir ayar yapmanıza gerek kalmıyor. Genellikle çoğu Android cihaz root yapmanızı gerektirmeden otomatik olarak kontrol cihazınızı tanıyabiliyor; fakat istisnalar da ortaya çıkabiliyor. Yani Xbox 360 veya PlayStation 4 kontrol cihazınızın Android cihazınız üzerinde çalışacağına yüzde yüz garanti veremiyoruz.

PlayStation 4 Kontrol Cihazınızı, kablosunu kullanarak kolayca Android cihazınıza bağlayabilirsiniz. Kontrol cihazını kablosuz olarak kullanmak isterseniz küçük bir ayar yapmanız gerekiyor; bunu da yazının bir sonraki bölümünde anlatacağız.

Kontrol cihazınızı Android cihazınızla eşleştirebilmek için ilk olarak USB OTG kablonuzu Android cihazınıza bağlayın. USB OTG kablolarını internet üzerinden veya teknolojik mağazalarından uygun fiyata temin edebilmeniz mümkün.

USB OTG kablonuzu Android cihazınıza bağladıktan sonra PlayStation 4 veya Xbox 360 kontrol cihazınızın USB kablosunu USB OTG kablonuzun ucuna bağlayın. Eğer kablosuz bir Xbox 360 kontrol cihazınıza sahipseniz bu kontrol cihazının kablosuz adaptörünü USB OTG kablonuza bağlayın. Xbox 360 kontrol cihazınızı Android cihazınızda kablosuz olarak kullanmak istiyorsanız bu kontrol cihazının kablosuz adaptörünü harici olarak satın alabilirsiniz; fakat bu adaptörleri temin etmek zor olabiliyor. Bu nedenle internette bir süre araştırma yapmak zorunda kalabilirsiniz.

Kontrol cihazınızı USB OTG kablonuz aracılığıyla Android cihazınıza bağladığınızda Android cihazınız otomatik olarak onu tanıyacaktır. Kontrol cihazınız Android cihazınızla eşleştiğinde ana ekranda analog yön çubuğunuzla sayfalar arası geçiş yapabilirsiniz. Yani eşleşmenin olup olmadığını bu yolla kontrol edebilirsiniz.

Xbox 360 veya PlayStation 4 kontrol cihazınızı eşleştirdikten sonra bu tür harici kontrol cihazlarını destekleyen oyununuzu çalıştırın. Oyun içerisinden kontrol cihazını etkinleştirmeniz veya kontrolleri ayarlamanız gerekebilir. Örnek olarak; Dead Trigger 2 oynarken kontrolleri ayarlar bölümü altından sıfırdan yapılandırmak zorundasınız:

xbox-ve-playstation-kontrol-cihazlari-android-uzerinde-nasil-kullanilir-8

Kablosuz PlayStation 4 Kontrol Cihazını Android Cihazla Eşleştirme:

xbox-ve-playstation-kontrol-cihazlari-android-uzerinde-nasil-kullanilir-9

Dualshock 4 kontrol cihazınızı Android cihazınız üzerinde kullanmak için iki cihazı bluetooth üzerinden eşleşlemeniz gerekiyor. İlk olarak Android cihazınızın bluetooth özelliğini açın. Daha sonra ise PlayStation 4 kontrol cihazınız üzerindeki home ve share tuşlarına aynı anda basın ve bir süre parmağınız basılı şekilde bekleyin:

xbox-ve-playstation-kontrol-cihazlari-android-uzerinde-nasil-kullanilir-5

Dualshock 4 kontrol cihazınızın ışığı yanıp sönene kadar parmaklarınızı basılı tutmaya devam edin:

xbox-ve-playstation-kontrol-cihazlari-android-uzerinde-nasil-kullanilir-6

Dualshock 4 kontrol cihazınızdan ışık aldıktan sonra Android cihazınızın bluetooth menüsüne girerek kontrol cihazınızı listelenen cihazlar arasında bulun ve eşleştirin. Artık kontrol cihazınızı Android cihazınız üzerinde kullanmaya başlayabilirsiniz. Oynayacağınız oyunda kontrol cihazı desteğini açmayı ve kontrolleri yapılandırmayı unutmayın.

Oyunları kontrol cihazınız üzerinden oynadınız mı? Düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz