Windows’ta Programsız Dosya Gizleme

0
1623

Çoğu kişi bilgisayarındaki dosyaları gizlemek ister ve görülmesini istemez. İşte bunu sizlere programsız ve basit bir şekilde anlatacağız.

Bu işlemleri yapmak için bligisayarın içinde bulunan cmd konsolunu açmamız gerekir peki cmd nedir? cmd bilgisayarda bazı komutları uygulayabilmemiz için gerekli olan ms-dos tabanlı bir konsoldur.

Öncelikle “cmd” komut istemini açmamız lazım. Bunu başlat menüsünden Çalıştır’a tıkladıktan sonra cmd yazınca açabilir veya kısaca klavyeden Windows + R tuşlarına bastığınızda karşınıza çıkacak Çalıştır uygulamasına “cmd” yazarak açabilirsiniz.

1

Şimdi ise dosya gizleme komutlarına geleceğiz. Bu yüzden anlattığımız şekilde yapmaya çalışın.

Gizli yapmak istediğiniz dosyanın adresini (nerede bulunduğunun uzantısını) bulup “attrib +s +h” komutuyla beraber yazın. Yani aşağıdaki gibi olmalı. Tabi kullanıcı adı ve dosyanın adı sizde farklı olacaktır.

“attrib +s +h C:\Users\Tekno Bölge\Desktop\Tekno Bölge”

2

Şimdi dosyanın olduğu yere baktığımızda dosyanın olmadığını göreceksiniz. İsterseniz Klasör Seçenekleri’nden  “Gizli dosya, klasör veya sürücüleri göster” seçeneğini işaretleyip “Uygula” dedikten sonra gizlediğiniz dosyayı görebilirsiniz.

3

Komut İstemi’ne yazacağınız bir kod ile de gizli dosyanızı görünür hale getirecektir. Bunun için aşağıdaki kodu Komut İstemi ekranına yazmanız yeterlidir.

“attrib -s -h C:\Users\Tekno Bölge\Desktop\Tekno Bölge”

Windows bilgisayarınızda dosyalarınızı gizliyor musunuz?

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz