Windows Kapatılırken Bekleyen Güncellemeler Yüklenmesin!

0
576

Windows Kapatılıyor Ekranı

Windows’u kapatırken güncellemelerin yüklenmesini beklemek çok sinir bozucu değil mi? O zaman direkt kapatın.

Bilgisayarınızı güncelliyorsunuz değil mi? Belki güncellemeler işinize yaramayacaktır ama özellikle güvenlikle ilgili olan güncellemeleri yapmanızı öneriyoruz. Neyse güncellemeler indirildikten sonra bilgisayarınız sizi belirli süre aralıklarında yeniden başlatmanız gerektiğini bildirecektir. Ama siz bu uyarıyı önemsemeyecek ve hep atlayacaksınız.

İşte can alıcı nokta burada başlıyor. Bilgisayarınızı kapatırken bu güncellemeler yüklenecek ve yüklenirken bilgisayarınızı kapatmayın veya fişini çekmeyin gibi çeşitli uyarılar yapacak. Güncellemeler yapılırken bilgisayarın aniden kapanması istenmeyen sonuçlara neden olabilir, buna dikkat edin. Peki bir dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız ve şarjınız çok az kaldıysa bu güncellemeleri yapmamayı tercih edeceksiniz, etmelisiniz zaten. Peki güncellemelerin yüklenmesini atlayarak bilgisayarı nasıl kapatacaksınız?

Bilgisayarınızda Komut İstemi’ni çalıştırıp aşağıdaki kodu girmeniz yeterli. Komut İstemi’ni çalıştırabilmek için klavyenizden Windows + R tuşlarına basaracak açacağınız “Çalıştır” ekranına “cmd” yazabilirsiniz. Ayrıca Windows tuşu genellikle klavyenizin sol alt tarafında bulunan üzerinde pencere simgesi olan tuştur.

shutdown -s -f -t 00

Bu kodda bazı parametreler var ve bunları açıklayalım.

  • -s shutdown anlamına gelir ve bilgisayarınızı kapatmak için kullanılır.
  • -f force close anlamına gelir ve Türkçesi kapatmaya zorladır. Açık olan tüm programları kapatmak için kullanılır.
  • -t time anlamına gelir ve kapatma işleminin ne kadar süre sonra gerçekleştirileceğini ayarlarken kullanılır. Bu parametrede 00 kullanılması 0 saniye anlamına gelmektedir ve bilgisayarınız kodu girdiğiniz anda kapatılacaktır.

Yukarıdaki komut Windows XP işletim sisteminden itibaren Windows 10 da dahil olmak üzere bütün Windows sürümlerinde çalışmaktadır.

Her ne kadar güzel bir kolaylık gibi gözükse de güncellemeler bir sonraki Windows açılışında gerçekleştirilecektir. Bu konudaki düşünceleriniz nedir?

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz