Windows 7, 8 ve 10’da birden fazla saat nasıl gösterilir?

0
710

Windows yüklü bilgisayarınızda kendi yerel saatiniz dışında iki tane daha saat gösterebileceğinizi biliyor muydunuz?

Windows’da ek saati göstermenin ne yararı olabilir sizce? Yurt dışında akrabanız var diyelim. Akrabanızla iletişime geçeceksiniz ve o ülkedeki saatin kaç olduğundan haberiniz yok. Bizim ülkemizde akşam vakti olsa bile bazı ülkelerde sabaha karşı vakitler olabiliyor. İşte o vakitlerde iletişim kurmak istemezsiniz değil mi? Saati kontrol etmenizde fayda var.

Tamam akrabanız yok. Bir şirketsiniz, yurt dışında iş yapıyorsunuz veya ortaklarınız var. İletişime geçersiniz değil mi? Video konferanslar düzenlersiniz. Tabi önce karşıdaki ülkenin saatini kontrol etmelisiniz.

Burada anlatacağımız yöntem için Windows 10 yüklü bilgisayarımızı kullandık. Ancak Windows 7 ve Windows 8/8.1 işletim sistemlerinde de işe yaramaktadır.

Windows bilgisayarınızda Denetim Masası’ndan Tarih ve Saat ayarını açın ve “Ek Saatler” sekmesine gelin. “Bu saati göster” kutucuğunu işaretleyin ve saat dilimini seçin. Bunun yanı sıra görünen adı girin. Burayı istediğiniz gibi doldurabilirsiniz.

Bir tane daha saat göstermek istiyorsanız aşağıdaki “Bu saati göster” kutucuğunu işaretleyin ve aynı işlemleri yapın. Ayarlamalarınızı yaptıktan sonra “Tamam” butonuna tıklayın.

Çoklu Tarih ve Saat - 1

Görev çubuğunda saatin üzerine geldiğinizde görüntülenmesini istediğiniz diğer saatleri de göreceksiniz.

Çoklu Tarih ve Saat - 2

Aslında internet üzerinden de saatleri kontrol edebilirsiniz. Ancak her seferinde internet tarayıcısını açıp ilgili ülkenin saatini aramakla kim uğraşacak değil mi?

Anlatmış olduğumuz yöntem işinize yaradı mı? Farklı ülkelerin saatlerini takip ediyor musunuz? Sizin eklemek istediğiniz bilgiler var mı? Bizimle düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz