Windows 10’un Yanına Ubuntu Nasıl Kurulur?

1
7319
Sayısız Linux dağıtımlarından biri olan Ubuntu.

Bilgisayarınıza bir Ubuntu gibi bir Linux dağıtımı kurmak için birçok sebebiniz olabilir. Belki işlemci gücünüz ve RAM miktarınız sanal makine oluşturmanızı önlüyordur. Windows kullanıyorsanız belki de programlarınızın bir kısmının bir Linux ortamında çalışmayacağından endişeleniyorsunuzdur. İşte Dual-Boot tam olarak bunun için var.

Not : Bu rehber sadece UEFI başlatma yöntemi olan bilgisayarlarda test edilmiştir. Lütfen sadece UEFI bir sistem kullanıyorsanız bu rehberi takip edin. Eğer bilgisayarınızı Windows 7’den Windows 10’a güncellediyseniz bilgisayarınız büyük ihtimalle UEFI değildir. Sisteminizi nasıl kontrol edeceğinizi öğrenmek için buraya bakabilirsiniz.

Peki ya nedir Dual-Boot?

Dual-Boot, kurulu işletim sisteminizin yanına kurmuş olabileceğiniz başka bir işletim sistemini başlatmanıza yarayan bir oluşumdur. Böylece bilgisayarınızda farklı işletim sistemlerini çalıştırabilirsiniz. Sanal makineden farklı olmasının nedenlerinden biri de bu işletim sisteminin aynı Windows gibi makinenizin tüm özelliklerine erişimi olmasıdır.

Uyarı : Her ne kadar Windows 10’un yanına Ubuntu kurmak gayet güvenli bir işlem olsa da seçeceğiniz yanlış bir seçenek kişisel dosyalarınız da dahil tüm Windows dosyalarını silebilir, bu yüzden işleme başlamadan önce kişisel verilerinizi harici bir sürücüye yedeklemeyi unutmayınız!

Ubuntu ISO dosyasını USB belleğinize yazdırın!

Bu işlemi yapmak için Rufus adlı bir programa ihtiyacımız olacak. Rufus programını buradan indirebilirsiniz. Programı açtığınızda otomatik güncelleme için izin isteyebilir, burda karar size kalmış.

Rufus arayüzü

İzin istedikten sonra bu ekran gelmelidir. Aygıt kısmından yazmak istediğiniz USB aygıtını seçebilirsiniz. Bu, kullanamak istediğiniz USB aygıtındaki tüm verileri silecektir. Açılış Diski Oluşturma Yöntemi seçeneğinin yanındaki FreeDOS yazısına tıklayıp ISO Yansıması seçeneğini işaretleyiniz. Seçeneği işaretledikten sonra yanındaki CD ikonuna tıklayıp buradan indirmiş olduğunuz ISO dosyasını seçiniz.

Program devam ettiği sürece buna benzer uyarılar alabilirsiniz. Birincisi, gerekli bazı dosyaları indirmek için sizden izin istemektedir. Evet’e tıklayın. İkincisi, sizden ISO veya DD seçeneklerinden birini seçmenizi ister. Biz zaten seçtiğimiz için OK’a tıklayabilirsiniz. (Eğer zaten seçilmediyse ISO Yansıması Modunda Yazdır‘a tıklayıp devam edin).

Program çalışmayı bitirdiğinde eğer alt bölümde Hazır yazısını alıyorsanız devam etmeye hazırsınız demektir. Buradan sonra USB aygıtınızı bilgisayardan çıkarabilirsiniz.

Windows’da Linux için Yer Açmak

Bu bölüm birçok kişiye göre değişken olabilir, siz de burayı kendi ihtiyaçlarınıza göre değiştirip kullanabilirsiniz.

Masaüstünde Bu Bilgisayar‘a sağ tıklayın. Sonra Yönet‘e basıp Depolama bölümündeki Disk Yönetimi‘ne girin.

Disk 0’da Hard Diskinizin boyutu yazan yere sağ tıklayın ve Birimi Küçült‘e basın. Kullanılabilen küçültme alanı sorgulanırken biraz bekleyin.

Küçültülecek alan miktarını MB olarak girin kısmı genelde diskinizin en fazla ne kadar küçültülebileceğini gösterir, benim durumumda bu değer 2596 MB. (~2.5 GB) Kullanım amaçlarınıza göre sizin alacağınız değer 20480 MB ile maksimum değeriniz arasında değişebilir. Boş yerinizden fazla diski küçültemezsiniz, fakat bazı durumlarda maksimum küçültülebilir alanınız boş yerinizden daha azdır. Böyle bir durumda maksimum seçeneği almak en doğrusu olacaktır. Ben 30720 MB öneriyorum. Küçült’e bastıktan sonra sisteminizin disk alanını küçültmesini bekleyin. Küçültme bittikten sonra bilgisayarınızı kapatabilirsiniz.

Canlı Linux Başlatın!

Çoğu Linux dağıtımını USB sürücünüzde canlı olarak kullanabilirsiniz. Bu da demek oluyor ki, BIOS erişimi olan herhangi bir bilgisayara oturup USB sürücünüzü takarak bilgisayarı rahatlıkla kullanabilirsiniz. Windows’unuz kitlendiğinde geçici bir süre bilgisayarınızı kullanabilmek için güzel bir çözüm. Fakat unutmayın, bu modda sisteme kaydettiğiniz veriler sistem yeniden başlatıldığında silinecektir. 

Peki ya nasıl başlatılır? Neredeyse her bilgisayar bir boot menüsüne sahiptir. Laptop’larda bu tuş F2 veya F8 olabilir, bazen BIOS menüsüne de dahil olabilir. Sisteminizin boot tuşunu bulmak için bilgisayar markanız için boot tuşunu herhangi bir arama motorundan aratmanız yeterli olacaktır. Tuşu bulduktan sonra bilgisayarınızı kapatın, USB sürücüsünü bilgisayarınıza takın ve bilgisayarınızı başlatırken bir menü gelene veya ekran kararana kadar boot tuşunuza sürekli olarak basın.

Eski tip boot menü arayüzü

Yukarıdakine benzer bir ekran gelecektir. Bilgisayarınız daha yeniyse tema daha açık renkli olabilir, veya mouse’unuzu hareket ettirebilirsiniz ama klavyedeki yön tuşlarını kullanarak USB sürücünüzü seçip Enter’a basmanız yeterli olacaktır. USB sürücünüz “Removable Device”,”Marka adı” veya “UBUNTU” olarak geçebilir.

Biraz beklediğinizde ekrana gelen menüde “Try Ubuntu without installing” seçeneğini seçmeniz yeterli olacaktır.

Ubuntu masaüstü ekranı

Eğer bu ekrana gelebildiyseniz tebrikler! Devam edebilirsiniz.

Kurulumu Yapın!

Masaüstünde “Install Ubuntu” ikonuna tıklayın. Biraz bekleyin.

Eğer kurulum ekranı geldiyse yandaki menüyü aşağıya kaydırarak tercih ettiğiniz dili seçin ve devam edin.

Bir sonraki ekranda 3 tane seçenek göreceksiniz. 2. seçeneği seçin (seçtiğiniz dile göre “Install third-party software” ya da “3. parti yazılım kurulumu” şeklinde bir ibare olabilir). Bu sayede Ubuntu, kurulum boyunca gerekli güncelleme dosyalarını indirebilecektir.

Eğer kurulum sırasında sistem sizden bir internet ağına bağlanmanızı isterse kendi ağınızı seçerek ağ şifrenizi girmeniz yeterli olacaktır.

Yukarıdaki ekrana ulaştığınızda eğer zaten seçilmemişse “Ubuntu dağıtımını Windows işletim sisteminin yanına kur” seçeneğini seçin ve devam edin. (Sizde muhtemelen Windows 10 veya benzeri bir yazı yazacaktır.) Devam edin.

Sonraki gelen ekranlarda Ubuntu kurulumu size klavye düzeninizi ve saat diliminizi soracaktır. Bunları kendinize göre ayarlayıp ilerleyin.

Size bir isim, bir bilgisayar ismi, bir kullanıcı adı ve bir kullanıcı şifresi sorulacaktır. İstediğiniz ad, kullanıcı adı ve şifreyi girip bilgisayar adını olduğu gibi bırakmanız önerilir. Kullanıcı adı ve şifrenizi ayarladıktan sonra kuruluma devam edebilirsiniz.

Eğer yukarıdakine benzer bir pencere açılmışsa tebrikler! Sisteminiz kuruluyor. Biraz bekledikten sonra size bilgisayarı yeniden başlatmayı isteyip istemediğinizi soran bir uyarı gelecektir. Bu uyarıya “Test etmeye devam et” ile cevap verip sistemi yeniden başlatmadan kurulumu bitiriyoruz.

Başlangıç Sırasını Ayarlayın!

İlk önce bir internet ağına bağlı olduğunuzdan emin olun. Sonra bir terminal ekranı açın (sağdaki başlangıç menüsünden veya sağ tık menüsünden açabilirsiniz) ve şu komutu yazın :

sudo apt-get install efibootmgr

Eğer size bir evet/hayır sorusu sorarsa E’yi tuşlayıp enter’a basın. Bu tuş dilinize göre değişebilir. Program indirmeyi bitirdikten sonra terminal’e efibootmgr yazıp enter’a basın.

Buna benzer bir ekran gelmelidir. Gördüğünüz üzere Boot0001’de Windows Boot Manager görünüyor. (Bu sizde değişik olabilir!) Boot0000 zaten eski ve bende yüklü olan bir ubuntu versiyonu, o yüzden bunu görmezden geliyoruz. Ben terminal’e bu komutu yazacağım :

sudo efibootmgr –o 4,1

Komut sizde farklılık gösterebilir : ilk sayı Ubuntu ibaresinin başında bulunan sayı, ikinci sayı ise başında Windows Boot Manager bulunan sayı olmalıdır. Komutu girip enter’a basın ve komut tamamlandığında bilgisayarınızı kapatın, USB sürücünüzü çıkartın ve bilgisayarınızı başlatın.

Bitti!

Eğer ekranınıza bu menü geldiyse başarılar!

Yukarıda gördüğünüz bir dual-boot menüsü. Bilgisayarınızı başlattığınızda Ubuntu’yu başlatmak için en üsttekini, Windows’u başlatmak için en alttakini seçmeniz yeterli olacaktır.

Menüde Windows yok mu?

Dert etmeyin! Boot menüsünde hard diskinizi seçerek hala Windows’a ulaşabilirsiniz.

Kaynaklar: everydaylinuxuser, tecmint

Eğer Windows üstünde Linux shell’i çalıştırmak istiyorsanız bu yazımıza bakabilirsiniz.

Peki sizin Linux kullanmak için nedenleriniz nelerdir? Bu rehber size yardımcı oldu mu?

1 YORUM

  1. Merhaba. Hocam dediklerinizi yaptım ve ubuntuyu kurdum Allah razı olsun, ama birşey sormak istiyorum 30 gb lik disk alanını arttırabilir miyim?

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz