Windows 10’da Varsayılan Uygulamaları Değiştirin!

0
720

Windows 10 yüklü bilgisayarınızda bir dosyayı çalıştırmak için belirlediğiniz varsayılan uygulamayı nasıl değiştireceğinizi biliyor musunuz?

Bilgisayarımızda herhangi bir işlemi hangi programla yapacağımıza sürekli karar vermek gerçekten de zaman alan bir işlem olurdu. Bu yüzden farklı görevleri yerine getirmek için herhangi bir pragramı varsayılan olarak belirleriz. Çoğu zaman ise o program zaten varsayılan olarak belirlenmiş halde açılır. Bunu değiştirmenin ise elbette bir yolu var. Üstelik bunu Windows 10’da kolaylaştırılmış “Ayarlar” menüsü sayesinde, önceki sürümlere göre çok daha kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

  • Bunun için Başlangıç bölümünde yer alan “Ayarlar” başlığına tıklayın.

varsayilan-uygalama-1

  • Açılan “Ayarlar” menüsünde “Sistem” bölümüne ulaşın.

varsayilan-uygulama-2

  • Bu kısımda birçok ayar seçeneği bulunuyor. Biraz aşağı doğru kaydırdığınızda “Varsayılan uygulamalar” başlığını göreceksiniz. İlgili başlığa tıklayın.

varsayilan-uygulama-2-1

  • Varsayılan uygulamaları seçin” başlığı altından daha önce sizin herhangi bir görev için atamış olduğunuz uygulamaları ilgili görev seçeneğine tıklayarak değiştirebilirsiniz.

varsayilan-uygulama-3

Microsoft varsayılan uygulamaları seçme konusunda biraz daha kullanıcı dostu davranmış diyebiliriz. Şöyle ki; dosya türü ve uzantısına göre varsayılan uygulama ataması yapabilirsiniz. Örneğin “.avi” biçimindeki dosyaları Filmler ve TV uygulamasının çalıştırmasını, “.mp4” uzantılı dosyaları ise Windows Media Player uygulamasının çalıştırmasını sağlayabilirsiniz.

  • Bunun için hemen aşağıdan “Dosya türüne göre varsayılan uygulamaları seçin” başlığına tıklayın.
  • Açılan menüden Windows işletim sisteminde çalıştırabileceğiniz tüm dosya türlerini ve bu dosyaları açabilen uygulamaları göreceksiniz. Bu kısımdan keyfinize göre özelleştirme yapabilirsiniz.

varsayilan-uygulama-4

Bu konu sizin için yararlı oldu mu? Düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz