Windows 10 Parolası Nasıl Sıfırlanır?

0
4928

Windows 10 kullanıcıları için giriş parolası belirlemek mükemmel bir güvenlik yöntemidir. Fakat zaman zaman parolanızı unutmak tam bir baş ağrısına sebep olabilir. Eğer böyle bir durumdaysanız, şifrenizi sıfırlamak için çeşitli yöntemlerin bulunduğu rehberimizi okuyabilirsiniz.

Hesabınızın bağlantı tipine göre veya önceden belirlediğiniz erişimi önleyici aşamalara göre kullanacağınız yöntem de farklı olacak. Windows 8 ve Windows 10’a göre bu yöntemler değişiklik gösterebilir. Dolayısıyla bilgisayarınızı henüz Windows 10 sürümüne yükseltmediyseniz Windows 8 için hazırlanan rehberlere göz atmalısınız.

Eğer geçmişte Windows 10 parolanızı sıfırlamak zorunda kalıp kendi yönteminizi bulduysanız bu yöntemi lütfen bizimle yorum olarak paylaşın.

1. Parolanızı Çevrim İçi Sıfırlayın

Windows 10’da, sizin kullanıcı profiliniz ya yerel ve çevrim dışı olabilir ya da çevrim içi Microsoft hesabınıza bağlı olabilir. Microsoft hesabına bağlı olması hem varsayılan hesap seçeneğidir hem de diğer cihazlarla senkronize olmuş haldedir. Eğer Microsoft hesabı kullanıyorsanız, Microsoft’un sitesinde parolanızı nasıl sıfırlayabileceğinizi görebilirsiniz. Eğer yerel bir hesabınız varsa ne yazık ki bu yöntem sizin için değil.

foto1

Öncelikle, Microsoft’un parola yenileme sayfasına gidin. “Parolamı Unuttum”a ve hemen ardından “ileri”ye tıklayın. Hesabınızla ilişkili e-posta adresinizi girerek adımları izleyin. Kimliğinizi kanıtlamak için bir doğrulama kodu almanız gerekmektedir. Bu doğrulama kodunu ne şekilde alacağınızı seçmelisiniz. Eğer telefon numaranızı daha önceden hesabınıza bağladıysanız SMS üzerinden, bağlamadıysanız yedek e-posta adresiniz üzerinden kodunuzu alabilirsiniz.

kimlikdoğrulama

Eğer bu yöntemlerden hiçbiri sizin için uygun değilse “Bende bunlardan hiçbiri yok” seçeneğine tıklayarak yeni bir iletişim hesabı yazmalısınız. Daha sonra size sorduğu sorulara en doğru yanıtları vererek beklemelisiniz. Şayet kimliğinizin kanıtladığınız kanaatindeyseler, belirlediğiniz e-posta adresine gerekli yönlendirme linklerini göndereceklerdir.

hiçbiriyok

Bu yöntem gerçekten mümkün olan en kolay ve hızlı yoldur. Eğer mümkünse kesinlikle bu yöntem üzerinden yapın. Bir Microsoft hesabı kullanmıyorsanız veya sisteminizde internet bağlantısı mümkün değilse parolanızı sıfırlamak için farklı yolları deneyeceksiniz, okumaya devam edin.

2. Parola Sıfırlama Diski Kullanma

Bu yöntem biraz öngörü gerektirir çünkü daha önceden böyle bir olayla karşılaşma ihtimaliniz olabileceğini düşünüp parola sıfırlama diski oluşturmanız gerekmektedir. Eğer önceden oluşturulmuş bir parola sıfırlama diskiniz varsa; giriş ekranına gidin ve yanlış bir parola girin. Sistem size parolanın yanlış olduğunu söyleyecek. “Tamam”a tıklayın, ardından şimdi görünen “Parolayı sıfırla” seçeneğine tıklayın.

password-reset-wizard

 

Parola sıfırlama sihirbazı görülecektir. Sürücüye, oluşturduğunuz diski takın, ardından “İleri”ye tıklayın. Listeden ilgili sürücüyü seçin ve “İleri”ye tıklayın. Yeni parolanızı girin ve tekrarlayın. “İleri”ye ve ardından da “Son”a tıklayarak işlemi bitirin.

Bu disk tek kullanımlıktır. Yani bir kere parolanızı bu disk yardımıyla sıfırladıktan sonra yeni bir tane oluşturmalısınız. Gelecek için bir tane oluşturmak için;

Denetim Masası’na girin,

“Kullanıcı Hesapları”na tıklayın,

denetim1

Tekrardan “Kullanıcı Hesapları”na tıklayın,

denetim2

“Parola sıfırlama diski oluşturun”a tıklayın,

denetim3

Bir disk takmayı unutmayın ve yönergeleri izleyin.

3. Yeni Kullanıcı Hesabı Oluşturun

Bu biraz karmaşık bir yöntemdir. Sisteme erişmek için yeni bir kullanıcı oluşturma imkânı tanır. Öncelikle, Windows 10 kurulum diskine sahip olmanız gerekmektedir.

Hazır olduğunuza, BIOS’unuza giriş yapın ve yükleme diskini önceliklendirmek için önyükleme sırasını değiştirin. Her sistem BIOS girişine farklı şekilde imkân sağlar; bilgisayarınızı yeniden başlatın ve hangi tuşa basmanız gerektiğini gösteren bir mesaj görmelisiniz. Genellikle ESC tuşu olur ya da Fonksiyon tuşlarından birine basmanız gerebilir.

Windows 10 yükleme diskini önyükleyin, ardından Shift + F10’a basarak Komut İstemi’ni çalıştırın. Windows 10 giriş ekranında Erişim Kolaylığı ayarlarına giriş yapabilirsiniz ancak biz bu butonun görevini değiştireceğiz. Girdi olarak komut istemine sırasıyla aşağıdaki satırları yazın:

move c:\windows\system32\utilman.exe c:\windows\system32\utilman.exe.bak
copy c:\windows\system32\cmd.exe c:\windows\system32\utilman.exe

Şimdi bilgisayarınızı yeniden başlatın ve giriş ekranında, ekranın sağ alt köşesindeki “Erişim Kolaylığı” tuşuna tıklayın. Bu tekrar komut istemini açacak. Ardından sırasıyla istediğiniz hesap adıyla birlikte aşağıdaki kodları yazın:

net user kullanıcıadı /add
net localgroup administrators kullanıcıadı /add

Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve ardından göreceğiniz üzere oturum ekranında yeni bir kullanıcı seçmek mümkün olacak. Eski hesaptaki dosyalarınıza erişmek içinse dosya bulucu programlar kullanabilirsiniz.

Ancak, yine de eski hesabınızın şifresini değiştirmek istiyorsanız, Windows Tuşu + R’ye basarak “Çalıştır”ı açın. lusrmgr.msc yazın ve “Tamam”a tıklayın. Şimdi eski hesabınıza sağ tıklayın ve “Parola Belirle” diyerek adımları takip edin ve parolanızı değiştirin.

Parolanızı Hatırlayın

En iyi güvenlik yöntemi her şey için farklı parolalar kullanmaktır. Fakat tüm o şifreleri hatırlamak hiç de kolay olmayabilir. İşte buna çözüm olarak da yazdığınız şifreleri güvenli bir biçimde saklayan ve dilediğiniz zaman size sunan programlar mevcut. Ancak kötü niyetli program olma ihtimaline karşı bu programları güvenilir kaynaklardan edinmelisiniz.

Windows 10’da hesabınıza erişim için bir parola kullanmak zorunda değilsiniz. Farklı yöntemler için; Windows + I’ya basın. Açılan ekranda Hesaplar>Oturum Açma Seçenekleri yolunu izleyin. Karşınıza çıkan ekrandan 4 haneli PIN veya fotoğraflı şifreleme seçeneklerine ulaşabilirsiniz. Yalnız unutmayın ki; en güvenli yöntem farklı karakterler barındıran bir parola belirlemektir.

Peki ya siz daha önce parolanızı unuttunuz mu? Sisteme erişiminizi tekrar nasıl sağladınız?

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz