Windows 10 LTSC Sürümüne Microsoft Store (Mağaza) Nasıl Eklenir?

3
5449

Bazı özelliklerin yer almadığı Windows 10 LTSC sürümüne Microsoft Store (Mağaza) nasıl ekleyebileceğinizi anlatacağız.

Long Term Servicing Channel (Uzun Süreli Servis Kanalı) kelimelerinin baş harflerinden oluşan Windows 10 LTSC sürümüyle ilgil daha sonra özellikleri, avantajları, dezavantajları ve birçok bilgiyle beraber bir makale hazırlayacağız.

Bildiğiniz gibi  Windows 10 LTSC sürümünde birçok özellikle beraber Microsoft Store (Mağaza) eksik. Windows işletim sistemine sahip cihazlarınızda uygulamaları kullanan biriyseniz ve herhangi bir bilgisayarınızda Windows 10 LTSC sürümünü kullanıyorsanız Mağaza’nın olmaması sizin için bir hayal kırıklığı yaratabilir. Peki Mağaza’yı Windows 10 LTSC sürümüne bir komut dosyası yardımıyla eklemeye ne dersiniz?

İhtiyacınız olacak komut dosyasını buradan indirin: Mağaza

Windows 10 Sürümünüzü Öğrenin

Windows 10 sürümünüzün LTSC olup olmadığını aşağıdaki yöntemlerle öğrenebilirsiniz. Bilgisayarınızda Windows 10 LTSC sürümünü kullanmıyorsanız adımlara devam etmenize gerek bulunmamaktadır.

Klavyenizden Windows (Pencere) + R tuşlarına aynı anda basın ve açılan Çalıştır penceresine “winver” yazıp Tamam butonuna tıklayın.

Çalıştır – Windows Hakkında Komutu

Gelen pencere aşağıdaki gibi olacaktır. Bu pencereden Windows 10 sürümünüzü kontrol edin.

Windows Hakkında – Windows Sürümü

Alternatif olarak Windows sürümünü öğrenme yöntemi ise masaüstünüzde “Bu Bilgisayar”a farenizle sağ tıklayıp “Özellikler” seçeneğine tıklayın. Gelen Sistem penceresinde Windows sürümü başlığı altından yine Windows 10 sürümünüzü kontrol edebilirsiniz.

Windows Sistem Özellikleri

Windows 10 LTSC sürümüne Microsoft Store (Mağaza) Ekleyelim

Yukarıda indirmiş olduğunuz arşiv dosyasını bir klasöre çıkartın ve içerisindeki “Mağaza Ekle” komut dosyasının üzerine farenizin sağ tuşuyla tıklayarak açılacak bağlam menüsünden “Yönetici olarak çalıştır” seçeneğini kullanarak çalıştırın.

Microsoft Mağaza Ekle

Yönetici olarak çalıştırmadığınız takdirde aşağıdaki yönetici olarak çalıştırmanızla ilgili bilgiyi içeren HATA’yı verecek ve işlemi gerçekleştirmeyecektir.

Komut Dosyası Hatası

Yönetici olarak çalıştırdığınızda komut dosyası gerekli işlemleri otomatik olarak yapacaktır. “İşlem tamamlandı” bilgisiyle karşılaşana kadar bekleyin.

Microsoft Mağaza Ekleniyor

İşlem tamamlandıktan sonra görev çubuğunda yer alan Arama işlevine “Store” yazınca Mağaza karşınıza gelecektir. Çalıştırıp bir uygulama yükleyerek düzgün bir şekilde çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz.

Microsoft Mağaza

Microsoft Windows 10 Mağaza’dan bilgisayarınıza hangi uygulamaları yüklediniz? Yorum bölümünden önerilerinizi paylaşabilirsiniz.

Kaynak kodları incelemek isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.

3 YORUM

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz