Windows 10 Güncellemeleri Nasıl Kapatılır?

0
770

Windows 10 yüklü bilgisayarınızın sürekli güncelleme yapmasından çok şikayet ediyorsanız, güncellemelerini nasıl kapatacağınızı bu konumuzda anlatıyoruz.

Bilindiği üzere Windows 10’dan önceki sürümlerde güncelleştirmeler basit bir şekilde denetim masasında “Güncelleştirmeleri hiç bir zaman denetleme”, “Güncelleştirmeleri denetle ancak karşıdan yükleme ve kurma konusundaki kararı bana bırak” gibi seçimler var idi. Bu makalemizde Windows 10 güncelleştirme kapatma işleminin nasıl yapılacağını açıklayacağız. Hadi başlayalım.

İlk olarak arama kısmına “hizmetler” veya “services” yazarak hizmetler uygulamasını açıyoruz.

Hizmetler uygulamasını açtıktan sonra Windows Update servisini bulmamız gerekiyor. Windows Update servisini bulduktan sonra çift tıklayarak açın. Başlangıç türü ayarını “Devre Dışı” olarak değiştirin.

 

Yukarıdaki resimde görüldüğü gibi başlangıç türünü “Devre Dışı” yapmamızın sebebi Windows yeniden başlarken Windows Update servisi başlamayacak ve bilgisayarınız güncellemeleri kontrol etmeyecektir. Bilgisayarınızı yeniden başlatmadan güncelleştirme servisini durdurmak için yukarıdaki resimde görüldüğü gibi “Durdur” butonuna basmanız gerekiyor. Tamamladıktan sonra “Tamam” butonuna basarak işlemi bitiriyoruz.

Windows Update servisini devre dışı bıraktıktan sonra bilgisayarınız güncelleştirme denetlemeyi ve indirmeyi durduracaktır. Ancak güncelleştirmeleri zaman zaman yapmanızı öneriyoruz. Güncellemeleri tekrar açmak için arama kısmına hizmetler yazarak hizmetler uygulamasına tıklayıp Windows Update servisini açıp “Başlangıç türü:” kısmından “Otomatik” seçeneğini seçmenizi daha sonrada “Başlat” butonuna tıklayarak Windows 10 otomatik güncelleştirme servisini tekrar başlatabilirsiniz.

Windows 10 işletim sistemi yüklü bilgisayarınızda güncelleştirmeleri yapıyor musunuz?

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz