Windows 10 Bilgisayarınıza Parlaklık Çubuğu Ekleyin!

0
1387

Windows 10 işletim sistemine sahip kişisel bilgisayarınıza parlaklık çubuğu eklemek ister misiniz?

Windows 10 her kadar genel ayarlamaları yapmak için pratik çözümler sunsa da dizüstü bilgisayarınızda parlaklık ayarını kolayca yapabileceğiniz bir kaydrıma çubuğu bulunmuyor. Ne var ki bağımsız geliştiriciler bu konuda kullanıcıların oldukça işine yarayacak bir araç geliştirdiler. GitHub’da ücretsiz olarak olarak sunulan ve herhangi bir kurulum gerektirmeyen Brightness Slider isimli araç sayesinde, dizüstü bilgisayarınızın ekran parlaklığını kısayol tuşlarını kullanmaya bile gerek kalmadan kolayca ayarlayabileceksiniz.

Aracı yüklemek için öncelikle bu bağlantıya tıklayarak GitHub’daki indirme sayfasını ziyaret edin ve aynı sayfada yer alan “Click Here To Download” bağlantısına tıklayın.

İndirdiğiniz programı açmak için üzerine tıklayıp çalıştırın. Bu sırada bir Windows Defender SmartScreen uyarısı görebilirsiniz ancak bu uyarıya aldırış etmenize de gerek yok. Uygulama çalıştıktan sonra sistem tepsisinde küçük bir güneş simgesi görürsünüz. Eğer simgeyi göremiyorsanız, bulmak için simge satırının yanındaki küçük oku tıklayın. Daha sonra kolayca ulaşmak için simgeyi buradan ağ ve pil kullanımının olduğu simgelerin yanına sürükleyip bırakabilirsiniz.

Güneş simgesini tıkladığınızda, parlaklığı istediğiniz gibi ayarlamanıza izin veren bir parlaklık kaydırıcısı açılacaktır. Hepsi bu kadar! Uygulamanın başlangıçta otomatik olarak çalıştırılması için güneş simgesine sağ tılayıp “Run At Startup” seçeneğini aktif hale getirin. Böylece uygulamayı her seferinde manuel olarak çalıştırmanıza da gerek kalmayacaktır.

Elbette masaüstü bilgisayar kullanıyorsanız bu aracın sizin için pek bir faydası bulunmayacaktır. Ancak dizüstü bilgisayarlarda ve özellikle tabletlerde bir kaydırıcı araç, parlaklığı ayarlamak için, çeşitli menüleri veya kısayol tuşlarını kullanmaktan daha fazla kolaylık sağlayacaktır.

Parlaklığı ayarlamak için tercih ettiğiniz yöntem nedir? Bu araç sizin için bir ihtiyacınızı çözmeye yardımcı oldu mu? Düşüncelerinizi yorumlarda bizimle paylaşın!

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz