Vivaldi’de Kullanıcı Profili Simgesi Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

0
416

Vivaldi tarayıcısında adres çubuğunun yan tarafında kullanıcı profili simgesi mevcut. Kullanıcı profillerine gerek duymuyorsanız devre dışı bırakmak isteyebilirsiniz.

Vivaldi tarayıcısını geliştiren ekip, Vivaldi’nin 2.4 sürümüyle beraber birden fazla kullanıcı profili ayarlamanızı sağlayan bir özellik ekledi. Ancak ben de dahil olmak üzere bu özelliği kullanmayan, tek bir kullanıcı kullanan ve adres çubuğunun yanında kullanıcı profili simgesi olmasını istemeyen arkadaşlarımız olacaktır. Bu yazımızda bu özelliği nasıl devre dışı bırakabileceğinizi anlatacağız.

Vivaldi, son derece özelleştirilebilir, çok fazla özellik içeren, yenilikçi bir tarayıcı sunma sözüyle başladı. Tarayıcı geliştiricilerinin sözlerini tuttukları görülüyor ve bu pazarda aynı miktarda seçenek ve özellik sunan başka bir tarayıcı olmadığını söyleyebiliriz. Chrome motoru üzerine inşa edilen Vivaldi’nin hedef kullanıcı tabanı, klasik Opera 12 tarayıcısında olduğu gibi bilgisayarı iyi bilen kullanıcılardır. Vivaldi, eski Opera kurucusu tarafından geliştirildi ve Opera’nın kullanılabilirliği ve gücü göz önünde bulundurarak geliştirildi.

Kullanıcı Profilleri

Kullanıcı profilleri, farklı bir işletim sisteminde kullanıcı hesabına giriş yapmanıza veya birden fazla bağımsız kurulum gerçekleştirmeye gerek kalmadan birden fazla “kullanıcının” bir Vivaldi kurulumunu paylaşmasına olanak tanır. Her profil bir veya birkaç sekme içerebilir, kullanıcıya ait çerezler, uzantılar (eklentiler), yapılandırma seçenekleri, yerel depolama ve diğer profillerden izole edilmiş oturumla ilgili diğer parametrelere sahip olacaktır!

Örneğin, profillerden birinde bazı web sitelerinde oturum açtığınızda, aynı profilde açılan tüm sekmeler oturumunuzu tanıyabilecek ve bu siteye giriş yapmış olarak size gösterilecektir. Bir profilde Facebook’ta oturum açtıysanız, aynı profildeki tüm sekmeler Facebook’ta giriş yapmış olduğunuzu gösterirken, diğer tüm profiller giriş yapmış olduğunuzu anlayamaz ve gösteremez. Farklı profillere sahip olmak, görevleri ayırmak için çok yararlıdır: Bir profil güvenli çevrimiçi bankacılık, bir diğeri özel iletişim vb. için kullanılabilir.

Chrome ve Firefox gibi tarayıcılar, birden fazla kullanıcı profiline sahip olmalarına izin verir.

Profiller arasında geçiş yapmak için adres çubuğunun sağındaki kullanıcı profili simgesini kullanabilirsiniz. Daha önce yapılandırdığınız farklı profillere erişmek veya yenilerini ayarlamak için profil yöneticisini açın.

Her profilde, o profil verilerinin senkronizasyonunu ayarlayabilirsiniz. En son girdiğiniz profil bir sonraki açılışta kullanılan profil olacaktır. Konuk profili en son kapatılan pencere ise, Vivaldi yeniden başlatıldığında profil yöneticisini görüntüler. Bu özellik, tarayıcıların her yeniden başlatılmasında çerezleri, geçmişi vb. kaydetmeden “temiz” bir başlangıç yapmak için kullanılabilir.

Not: Başlamak için bir kullanıcı profili belirlemek için kullanılabilecek “–-profile-directory” adında bir komut satırı anahtarı vardır.

Kullanıcı Profili Simgesini Devre Dışı Bırakın

  1. “V” menü simgesine tıklayın.
  2. Araçlar > Ayarlar’a gidin. İpucu: Ayarlar penceresini direkt açmak için klavyenizden “Alt + P” tuşlarını kullanabilirsiniz.
  3. Açılan pencerede sol taraftan “Adres Çubuğu” başlığına gidin.
  4. Sağ taraftan “Profil Yönetimi” başlığı altından “Profil Düğmesini Göster” seçeneğini devre dışı bırakın.
  5. Hepsi bu kadar.

Vivaldi internet tarayıcısında kullanıcı profili özelliğini kullanıyor musunuz?

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz