Uzak Masaüstü Bağlantısı Nasıl Etkinleştirilir?

0
6665

Uzak Masaüstü Bağlantısı yapabilmeniz için bilgisayarınızdan bunu etkinleştirmeniz ve birkaç ayar yapmanız gerekmektedir. Daha doğrusu “hangi bilgisayara bağlanılacaksa” o bilgisayarda Uzak Masaüstü Bağlantısı etkinleştirilmiş ve ayarlarının yapılmış olması gerekmektedir.

Microsoft Windows 10 yüklü bilgisayarınızda uzak masaüstü bağlantısını etkinleştirmek için adımlara başlayalım.

Görev çubuğunda yer alan Arama özelliğine tıklayın.

Açılan arama kutucuğuna Windows Güvenlik yazdığınız anda “Bir uygulamaya Windows Güvenlik Duvarı üzerinden izin ver” seçeneği karşınızda olacaktır. Bu seçeneğe tıklayarak açın.

İzin verilen uygulamalar ekranında bir uygulama veya özelliğe izin verebilir, bu sayede ilgili uygulamanın veya özelliğin Windows Güvenlik Duvarına takılmamasını sağlayabilirsiniz.Bir uygulama veya özelliğe izin verebilmeniz için kullanıcı hesabınızın “yönetici” olması gerekmektedir. Eğer yönetici hesabına sahipseniz “Ayarları değiştir” butonuna tıklayın.

Listeden “Uzak Masaüstü” özelliğini bulun ve sol tarafındaki kutucuğu işaretleyip Tamam butonuna tıklayın.

Durun daha bitmedi. Bu bilgisayar’a farenizle sağ tıklayıp Özellikler’i açın. Ayrıca masaüstü simgelerini görüntülemek istiyorsanız bu bağlantıda yer alan konumuz size yardımcı olabilir.

Bilgisayar özelliklerinden “Uzak bağlantı ayarları” seçeneğini seçin.

Açılan pencereden ilgili olan seçenekleri işaretleyin ve Tamam butonuna tıklayın.

  • Bu bilgisayara Uzaktan Yardım bağlantılarına izin ver
  • Bu bilgisayara uzak bağlantıya izin ver

Artık bağlanılacak bilgisayarda uzak masaüstü bağlantısını başarıyla etkinleştirdiniz.

Uzak masaüstü bağlantısı için bilgisayarınızın IP adresini öğrenmeniz gerekmektedir. Bunun için IP Adresi Nasıl Öğrenilir? konumuz yardımcı olacaktır.

Android cihazınızdan uzak masaüstü bağlantısı kurabilmeniz mümkün. Bunun için buradan ulaşabileceğiniz yazımız size yardımcı olacaktır.

Uzak masaüstü bağlantısını kullanıyor musunuz? Yazımıza ekleyecekleriniz var mı? Lütfen yorum bölümünde belirtin.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz