Telefonunuzun sensörleri çalışıyor mu? Test edin!

0
1604

Kullandığınız Android cihazınızdaki sensörlerin ne işe yaradığını ve nasıl çalıştığını biliyor musunuz?

Akıllı telefonların tamamında cihaz ve kullanıcı etkileşimini artıran belirli sensörler vardır. Bu sensörler yardımıyla telefonunuzdaki birtakım özellikleri kullanabilir ve çok daha eğlenceli bir oyun deneyimi yaşayabilirsiniz. Peki cebinizdeki Android telefonda hangi sensörlerin olduğunu daha önce merak ettiniz mi? Gelin birlikte bunlara göz atalım.

Başlarken

Cihazınızda bulunan sensörleri keşfedebilmek için öncelikle bu sensörleri gösteren bir uygulamaya ihtiyacınız var. Sensors Multitool uygulaması bu alandaki en iyi seçeneklerden birisidir. Uygulamayı Google Play Store üzerinden ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Uygulamayı açtığınızda sol menüde yer alan başlıklardan telefonunuzda yer alması gereken tüm sensörlere ulaşabilirsiniz. Herhangi bir sensör hakkındaki anlık bilgiyi açtığınız seçenekte yer alan “Info” başlığından kontrol edebilirsiniz.

Sensors Multitool
Sensors Multitool
Developer: Wered Software
Price: Free

GPS

Küresel Konumlandırma Sistemi ya da GPS dünya üzerindeki kesin konumunuzu gösteren bir araçtır. Android Cihazınızda GPS ile anlık konumunuzu öğrenebilir, buna göre yer tarifi alabilir ve gittiğiniz yerleri insanlarla paylaşabilirsiniz. GPS başlığına dokunup telefonunuzu elinize alın ve dışarı çıkıp biraz dolaşın. Sensör grafiğinde anlık konum değerlerinizi göreceksiniz.

Basınç (Pressure)

Akıllı telefonunuzda gerçekten de bir barometrenin olduğuna şaşırabilirsiniz, elbette var. “Peki ne işe yarıyor?” diye sorabilirsiniz. Deniz seviyesinden daha yükseklere çıkıldıkça açık hava basıncı azalır. Telefonunuzdaki basınç sensörü sürekli olarak üzerine uygulanan açık hava basıncını ölçerek verileri karşılaştırır. Bunun sonucunda ise sizin deniz seviyesinden ne kadar yüksekte olduğunuzu (rakım) bulabilir. İlgili başlığa dokunup oturduğunuz apartmandaki üst katlara çıkmayı deneyin sensördeki hareketliliği farkedeceksiniz.

Işık (Light)

Cihazınızdaki otomatik parlaklık ayarı ekran ışığını ortama göre azaltıp artırabilir. Bu ise cihazınızdaki ışık semsörünün çevrenizdeki ışık miktarını sürekli olarak ölmesiyle mümkün olabiliyor. Gecenin karanlığında ışık sensörü mevcut ışık miktarını 0lx olarak ölçer(lx ışık ölçüm değeridir). Ama telefonunuzu alıp beyaz bir ekrana koyarsanız bu miktarın 100lx değerine kadar çıktığını görebilirsiniz. En basitinden parmağınızı sefie kamerasının yanındaki siyah noktaya tutup sensörün sayacındaki değişimi gözlemleyebilirsiniz.

Adımsayar (Step Counter)

Akıllı telefonlar artık hayatımızda daha fazla yer etmeye başlıyor. Birçok farklı alanda bunun örneklerine şahit olabiliyoruz. Örneğin cep telefonunuza indirebileceğiniz bir fitness uygulaması ile günlük spor aktivitelerinizi kontrol altında tutabilirsiniz. Bunun içinse telefonunuzda bulunması gereken temel donanım adımsayar sensörüdür. İlgili başlığa dokunup biraz yürümeyi deneyin. Sayacın arttığını farkedeceksiniz.

İvmeölçer, Jiroskop, Yerçekimi, Yönelim, Oryantasyon ve Rotasyon Vektörü

Tüm bu sensörleri tek başlık altında sıralıyoruz. Çünkü siz Google Cardboard ile VR deneyimi yaşarken ya da herhangi bir FPS oyunu oyandığınızda tüm bu sensörlerin eşzamanlı olarak çalışması gerekiyor. Eğer VR gözlüğünüz ile oyun oynarken sorun yaşıyorsanız muhtemelen jiroskop sensörünüz ya yoktur ya da çalışmıyordur.

Peki yerçekimi? Gravity sensörünü kontrol ettiniz mi? Telefonunuz masanın üstündeyken “Info” kısmındaki “z” değerinin 9.81 metre kare dolaylarında bir değerde olması gerekiyor. Değişimizi izlemek için telefonunuzu havaya atmanızı elbette önermiyoruz. Bunun dışındaki sensörlerin hareketlilik değerleri oldukça hassas olduğu için test etmeniz biraz daha zordur. Sadece ilgili başlıklardan en azından kontrol edebilirsiniz.

Android sensörlerine genel bakış

Cihazınızdaki sensörleri birçok noktada kullandığınızı söylemiştik. Örneğin cihazınızın ekran yönünü ve parlaklığını belirlemek,  Swarm’da konum paylaşmak, fitness uygulamalarıyla günlük ne kadar kalori harcadığınız hesaplamak, belki çok bariz bir örnek olacak ama Pokemon GO oynamak için bile cihazınızdaki sensörlere ihtiyacınız var. Uygulamanın içerisinde Battery, Wifi gibi ekstra başlıklar da bulunuyor. Bunlara yer vermesek te ilgili başlıklara tıklayarak bu sensörlerin nasıl çalıştığına da bakabilirsiniz.

Peki siz telefonunuzdaki sensörleri test ettiniz mi?

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz