Telefon Pilinin Patlamasını Önleyin

0
227

Akıllı telefon kullanıcılarının en büyük korkusu telefonun pilinin patlamasıdır. Bu sorunun altında yatan birçok sebep olsa da basit bir şekilde bu sorunun önüne geçebilir, pilin patlamasını önleyebilirsiniz. Pil patladığında telefonunuz bir daha kullanılamaz hale gelebilir.

Telefon Pilinizin Patlamasını Önleyin

1- Telefonu Düşürmeyin

Telefonu düşürdüğünüzde telefonun diğer donanımları hasar görebileceği gibi pil de hasar görebilir. Hasar gören pil telefonunuzun çalışmasına da engel olabilir. Şarj sorunları yaşayabileceğiniz gibi telefonu onarım merkezine gönderdiğinizde telefon çalışıyor halde olsa bile pilin hasarı konusunda bilgi vermezler.

Telefonunuzu düşürdüğünüzde pilde deformasyon, sürekli ısınma ve şişme sorunları da meydana gelebilir. Özellikle de bu sorunlar, pilin patlamasına zemin hazırlar.

2- Sıcaklığı Yüksek Ortamlarda Telefonunuzu Koruyun

Çoğu telefonlar, bulunduğu ortamın sıcaklığı yükseldiğinde ve telefonun pili de bu sebeple ısındığında uyarı verir. Bu sebeple telefonu bulunduğunuz ortamdan uzaklaştırmanız, yapabileceğiniz en doğru hamledir. Telefonunuzu güneş ışığından korumanız ve telefonu kapalı (çanta, kutu vs.) bir alanda şarj etmemeniz de dikkat etmeniz gereken hususlardan bir tanesidir.

Telefon pil sıcaklığı yüksek bir ortamda bulunduğunda patlama riskine girebileceği gibi GPU’ya ağır yük veren grafikler çalıştırıldığında, telefonda sürekli arka plan uygulamaları çalıştığında, uzun telefon görüşmeleri yapıldığında ve CPU’yu zorlayan uygulamalar kullanıldığında da telefon pili patlama durumunda olabilir. Bu sorunun önüne geçmek için telefon sisteminden yüksek uygulamaları telefona yüklememeniz, uzun telefon görüşmeleri yapmamanız ve telefon hafızasını zorlamamanız pili patlamasının önüne geçer.

3- Yan Sanayi Şarj Aleti Kullanmayın

Yan sanayi şarj aletleri telefonun beynine de zarar verdiği gibi telefonunuzun pili de zarar verir. Piliniz sadece bozulmakla kalmaz patlama tehlikesi geçirebilir. Yan sanayi şarj aletleri telefon pilinin şişme ve ısınma tehlikesini tetikler.

Telefonunuzun orijinal şarj aletini ve USB kablosunu kullanarak telefonunuzun daha iyi şarj olmasını ve pilin sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz.

Güncel teknoloji haberleri ve ipuçları hakkında anında haberdar olmak istiyorsanız bizi Facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Sağlıcakla kalın!

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz