Sistem Tepsisindeki Windows Defender Simgesi Nasıl Kaldırılır?

0
2294

Windows 10’un Yıldönümü Güncellemesi ile sistem tepsisine yerleşen Windows Defender simgesinden rahatsız mı oluyorsunuz? O zaman kaldırın!

Windows Defender antivürüs programı Windows 10’da her zaman mevcuttu. Ancak çoğu kullanıcı böyle bir programa sahip olduklarının farkında değillerdi. Microsoft, Windows 10 Yıldönümü Güncellemesi ile kendisine ait antivirüs programını daha da görünür bir hale getirdi. Artık sistem tepsisinde bir simge olarak yer alıyor.

Başka bir antivirüs programı yüklediğinizde bile bu kalkan şekilli Windows Defender simgesi sistem tepsisinde gözüküyor. Bu simgenin sistem tepsisinde olmasını istemiyor olabilirsiniz, o zaman kaldırın.

Öncelikle şunu belirtelim. Bu simgeyi sistem tepsisinden kaldırdığınızda bile Windows Defender normal bir şekilde arka planda çalışmaya devam edecek. Ulaşmak isterseniz Ayarlar -> Güncelleştirme ve güvenlik -> Windows Defender yolunu izleyebilir veya Başlat Menüsü’nden Windows Defender uygulamasına ulaşabilirsiniz. Bu yüzden tedirgin olmanıza gerek yok. Koruma altındasınız. Tabi bu antivirüs programı ne kadar başarılı, bu tartışılır.

Simgeyi kaldırmak için Görev Çubuğu’na farenizin sağ tuşu ile tıklayın ve Görev Yöneticisi’ni açın.

Görev Çubuğu - Görev Yöneticisi

Görev Yöneticisi’ni açınca Başlangıç sekmesine gelin ve “Windows Defender notification icon” uygulamasını bulup farenizin sağ tuşu ile tıklayın. Açılacak menüden “Devre dışı bırak” seçeneğini seçin.

Görev Yöneticisi - Windows Defender Simgesi

Yaptığınız bu değişikliğin geçerli olabilmesi için oturumunuzu kapatıp tekrar giriş yapmanız veya başka bir deyişle bilgisayarınızı yeniden başlatın. Artık simgenin olmadığını göreceksiniz.

Sistem tepsisindeki bu kalkan şekilli simge hakkında ne düşünüyorsunuz? Bizimle düşüncelerinizi paylaşın.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz