Ses Kayıtlarının Arka Planındaki Gürültüyü Azaltın

0
342

Akıllı telefonunuza gelen veya akıllı telefonunuzun mikrofonunu kullanarak aldığınız ses kayıtlarının arka planındaki gürültü sesi oldukça yoğun olabilir. Bu gürültüyü basit bir şekilde ortadan kaldırabilirsiniz.

Özellikle de amatör bir ses sanatçısıysanız ya da şarkı söylemeyi ve kayıt almayı seviyorsanız bu yazımız tam size göre. Amatör mikrofon kullanarak alacağınız ses kayıtları gürültü bakımından pek temiz olamayabilir. Bu yüzden arka plandaki gürültüyü azaltmanız gerekir.

Ses Kayıtlarının Arka Planındaki Gürültüyü Azaltma

Ses kayıtlarının arka planındaki gürültü yoğunluğunu azaltmak için ses kaydı dosyasının bilgisayara aktarılması gerekmektedir. Telefondan bilgisayara aktarılan ses dosyaları genellikle MP3 uzantısında olmuyor. İlk işlem, dosya uzantısını MP3 formatına dönüştürmek. Ses dosyanızı MP3 formatına dönüştürmek için Online çeviri hizmetlerini ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

MP3 formatındaki ses dosyanızı şimdi Audacity isimli programın içine atmanız gerekiyor. Audacity ile ses dosyanıza profesyonel ses efektleri verebilirsiniz. Sesteki gürültüyü alma, Echo, sesi yükseltme ve azaltma gibi işlemler yapabileceğiniz Audacity ücretsiz ses düzenleyici programıdır.

Audacity’i bilgisayarınıza indirdikten sonra kurulumunu gerçekleştirin ve kurulum tamamlandıktan sonra programı çalıştırın. Ses dosyanızı Audacity ana ekranına sürükleyin. Ekranda ses dalgaları açılacaktır. Gürültülü olan yerleri mouse kullanarak seçili hale getirin. Daha sonra programın ana ekranının üst tarafında bulunan seçeneklerden Efektler > Gürültü Azaltma seçeneğine dokunun. Açılan pencerede Gürültü Profili Al’a tıklayın ve ardından Tamam’a basarak işlemi sonlandırın. CTRL+S kısayolu ile düzenlediğiniz ses dosyasını kaydedebilirsiniz.

Güncel teknoloji haberleri ve diğer ipuçlarından haberdar olmak için Facebook sayfamızı takip edebilirsiniz. Sağlıcakla kalın!

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz