Samsung Smart TV USB’den Nasıl Güncellenir?

3
33034

Samsung Akıllı TV’lerin yazılımını USB ile kolayca güncelleyebileceğinizi biliyor musunuz? Televizyonunuzun daha hızlı ve güvenli çalışması için TV üzerinden güncelleme gözükmese bile Samsung’un sitesinden indireceğiniz bu araç ile kolayca güncelleme yapabilirsiniz.

Samsung Smart TV konseptiyle karşımıza çıktığından beri artık her yerde Smart TV’leri görüyoruz. Hatta Android TV ve Apple TV ile de Google ve Apple TV ürünleri çıkarmaya başladılar. Smart TV’ler de internete bağlanabilen, tarayıcı ve uygulamaları olan cihazlar ve tabii ki telefonlar ve tabletler gibi ara sıra hata düzeltmeleri ve güvenlik güncellemeleri alıyorlar.

Normal koşullarda cihazın menüsünden Destek -> Yazılım güncelleme bölümüne girerek internete bağlı olan Smart TV’nizi güncelleyebilirsiniz. Ancak bazı durumlarda burada güncelleme göremiyor ya da TV’nizi internete bağlayamıyor olabilirsiniz. Bu gibi durumlarda USB üzerinden de güncelleme yapabilirsiniz.

Eğer TV’niz eski bir sürümdeyse güncellemenin şöyle faydaları olabilir:

  • Yenilenen Smart Hub ve Smart TV’de iyileştirmeler
  • Tarayıcı ve uygulamalardaki hataların düzeltilmesi ve performans artışı
  • Video izleme, ekran yansıtma, alt yazılar vb. ile ilgili karşılaşılan sorunların çözülmesi

Samsung Smart TV USB ile Yazılım Güncelleme Nasıl Yapılır?

İşlem çok kolay, tek ihtiyacınız olan TV’nizin tam modeli ve en azından 2GB’lik bir flash bellek ya da harici disk.

TV’nizin tam modelini bilmiyorsanız arkasındaki etikete ya da kutusuna bakabilirsiniz ya da Samsung’un sitesinden öğrenebilirsiniz.

TV modelini öğrenmenin bir diğer yolu servis modunda açmaktır. TV’yi kapatıp sırasıyla Info -> Menu -> Mute -> Güç ya da Mute > 1 > 8 > 2 > Güç tuşlarına basarak açtığınızda açılan menüde sağ tarafta model bilgisini görebilirsiniz. (Eğer menü açılmazsa bu iki tuş kombinasyonunu da aynı anda basarak açmayı deneyin. Bazı TV modellerinde bu menü açılmayabilir) Servis menüsünde herhangi bir değişiklik yapmanızı önermiyoruz.

Modeli öğrendikten sonra aşağıdaki linkten Samsung’un TV destek sayfasına giriyoruz.

http://www.samsung.com/tr/support/category/tvav/television/

smarttv-modelgir

Sağ üst köşedeki “İsim veya model gir” kısmına TV’mizin modelini ya da serisini girdiğimizde öneriler de çıkacaktır. Bu menüden ürünümüzü seçerek ürün sayfasına gidiyoruz.

smarttv-indirme-sayfasi

Ürün sayfasında biraz aşağı inerek Yüklemeler ve Kılavuzlar bölümünde “Upgrade File (USB Type)” bölümünde firmware (yazılım) güncellemesini indiriyoruz. Dosya boyutu büyük olduğundan inmesi biraz zaman alabilir.

Yükleme için en az 2GB boş yer olan USB belleğimizi bilgisayarımıza takıyoruz. Zorunlu değil ancak belleğin FAT32 olarak biçimlendirilmiş olmasını tercih ediyoruz.

smarttv-extract

İndirdiğimiz dosyası açarak Browse butonuyla USB belleğimizi seçiyoruz ve Extract ile dosyaları USB belleğimize çıkarıyoruz.

TV’mizi kapatıp açıyoruz ve bir kaç dakika bekleyip USB belleği takıyoruz.

Menü’den Destek -> Yazılım Güncelleme’ye giriyoruz. (Bu menü TV açıldıktan hemen sonra aktif olmuyor, o yüzden bir kaç dakika beklemenizi önerdik)

destek-yazilim

Bu bölüme girdiğinizde USB bellek takılıyken TV’niz güncelleme için USB belleğe bakmak isteyip istemediğinizi soracaktır. Evet diyoruz.

usbye-bak

Eğer USB bellekteki yazılım, TV’nizin yazılımından güncelse TV, USB bellek üzerinden güncellenecektir.

simdiguncelle

Güncelleme sonrasında Smart TV’niz kapanıp açılacaktır.

Tüm bu işlemlerden sonra bazı özelliklerin aktif olması için fabrika ayarlarına dönmeniz (hard reset) gerekebilir. Eğer TV’nizle ilgili yazılımsal sorunlar varsa hard reset ile ilgili hazırladığımız Samsung Smart TV’ler Nasıl Sıfırlanır yazımızı okumanızı öneriyoruz.

 

3 YORUM

  1. Merhaba Oğuz bey bende samsung smart tv var 48ju6410 serisinde dün baktım 1493 yazılım sürümü vardı daha önce de güncelleme yapmıştım sorunsuz 1500 versiyon güncellemesi gelmiş güncelle dedim internete bağlıyım tabi yazılımı indiriyor 99 a geldiğinde güncellenemedi diye bir bildirim çıkıyor neyse sitesine girdim ordan pc ye indirdim yazılımı ordanda usb ye atıp tvye bağladım usbden güncellemeyi seçtim bukezde şu an sizin için bir güncelleme Yok yazdı madem yoksa niye mevcut sürüm altında yeni sürüm gösteriyor yoksa benmi bir yerde yanlış yapıyorum anlamadım yardımcı olursanız çok sevinirim Saygılarımla

  2. mrb k6000 serisi ne ait güncellemeyi indirdim fakat usb belleğe aktaramıyorum usb yi tanımıyor pc masa üstüne yeni klasör aktarıyorum ama klasör içi boş gösteriyor yardımcı olurmusunuz..

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz