Office Belgelerinizin Boyutunu Küçültün!

0
3477

Görseller için Office belgeleriniz büyük boyutlara sahip olabilmektedir. Peki bu dosya boyutlarının küçük olmasını nasıl sağlayabiliriz?

Hızlı internet bağlantıları, yüksek depolamaya sahip sabit diskler ve ücretsiz bulut depolama hizmetleri olmasına rağmen bazen dosya boyutu önemlidir. E-posta ile dosya gönderirken veya alırken dosya boyutunda sınırınız olabilir veya disk alanınızda yeterli boş alan olmayabilir. Neden ne olursa olsun Office belgeleriniz fotoğraflar içeriyorsa, bu dosyaların boyutlarını önemli ölçüde azaltabilirsiniz.

Office, dosyaları küçük boyutlarda tutmak için perde arkasında çalışıyor. Yeni DOCX dosya türü özellikle bir ZIP dosyası gibi davranıyor ve dosyanın içeriklerini sıkıştırıyor. Belgede birden fazla gözüken görseller ve metinler gerçek dosyada bir kez saklanmaktadır. En azından Office uygulamalarının en yeni sürümlerinde büyük dosya boyutları, belgelerinizin  çok sayıda farklı görselden oluşmasının bir sonucu olduğunu söyleyebiliriz.

İyi haber ise Office uygulamaları görüntü boyutları ile ilgili bazı kullanışlı araçlar sunmaktadır.

Office Belgenizdeki Görselleri Sıkıştırın

Görsellere sahip bir belgenin boyutunu küçültmek için yapmanız gereken ilk adım görselleri sıkıştırmaktır. Her bir Office uygulaması bunun için kullanışlı bir araç sunmaktadır. Bu yazımızda Word uygulaması kullanılmıştır. Ancak diğer Office uygulamalarında da bu özellik aynı yerde olacaktır.

Öncelikle fotoğrafımızın üzerine tıklıyoruz sonra yukarıda bulunan araç çubuğunda “Biçim” menüsüne tıklıyoruz.

biçim

“Biçim” menüsünden “Resmi Sıkıştır” seçeneğine tıklıyoruz.

resmi sıkıştır

Sol altta seçenekler butonu çıkacaktır. O butona tıklamamız gerekiyor. Diğer adıma geçmeden önce “Yalnızca bu resme uygula” seçeneğini işaretlemez iseniz yapacağınız ayarların diğer resimlerde de etkili olacağı bilgisini verelim.

seçenekler

“Seçenekler” butonuna bastıktan sonra karşımıza aşağıdaki gibi seçenekler çıkacaktır.sıkıştırma ayarlarıBunun yanı sıra aynı pencereden sıkıştırılacak resimlerin çözünürlüklerini de belirleyebilirsiniz. İhtiyacınızı karşılayan en düşük çözünürlüğü seçin ve “Tamam” butonuna tıklayın.

“Yalnızca bu resme uygula” seçeneğini işaretlemediyseniz sıkıştırma işleminin biraz zaman alabileceğini Eğer bütün fotoları sıkıştırma seçeneğini işaretlemiş iseniz ve fazla fotonuz varsa sıkıtırma işlemi biraz fazla zaman alabilir.

Resim Düzenleme Bilgilerini Kaldırın

Office uygulamaları yerleşik olarak mükemmel resim düzenleme araçları sunuyor. Bunları kullandığınızda Word orijinal resmi saklar ve yaptığınız değişiklikleri izler. Böylece ihtiyacınız olduğunda orijinal haline kolay bir şekilde dönebilmenizi sağlıyor. Biçimlendirdiğiniz görsellerden memnunsanız, düzenleme bilgileri dosyanızın boyutunu artıracağını belirtelim. Belgelerinizdeki resimleri sıkıştırmak dosya boyutunuzu yeterince küçültmüyorsa Word “Düzenleme verilerini at” seçeneğine sahip.

Tabi ki tüm işlemlerden önce belgenizin orijinal halinin bir kopyasını saklamanızı öneriyoruz.

Hadi başlayalım. Dosya -> Seçenekler -> Gelişmiş yolunu izliyoruz. Pencereden “Resim Boyutu ve Kalitesi” başlığını buluyoruz. “Düzenleme verilerini at” seçeneğini işaretledikten sonra “Tamam” butonuna tıklayın ve belgenizi kaydedin (veya farklı kaydedin). Yeni dosyanızın boyutunu kontrol edin. Biraz küçüldüğünü fark edeceksiniz.

Resim Düzenleme Bilgilerini Kaldır

Hepsi bu kadar. Sizin önerebileceğiniz ipuçları var mı? Bizimle paylaşabilirsiniz.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz