macOS 10.12 Sierra Yükleme Diski Oluşturma Rehberi

0
2588

iOS 10 kadar çok ilgileri çekmese de, Apple’ın macOS 10.12 Sierra güncellemesi herkes için Mac App Store üzerinden indirilebilir durumda.

Bizce macOS Sierra’da bulunan en çekici özellik tabiiki iOS’deki eşdeğerinden daha güçlü olmasıyla Siri ve diğer bir çekici özellik ise iOS 10 cihazınız ile Mac’iniz arasında kopyala/yapıştır özelliğini kullanabilme yetkiniz. Ek olarak Safari üzerinde Apple Pay kullanabilir, Mac’inizi Apple Watch kullanarak açabilir, iOS da bulunan iMessage özelliğini kullanabilirsiniz.

macOS Sierra’nın getirdiği tüm yenilikleri buradaki yazımızda bulabilirsiniz.

Eğer birden fazla cihazınız varsa ve bunlara macOS Sierra güncellemesini yüklemek istiyorsanız bunun için bir boot edilebilir bir usb hazırlamanız gerekiyor.

1.Adım: macOS 10.12 yükleyicisini indirin

Yeni macOS 10.12 Sierra güncellemesini Mac App Store üzerinden indirin, fakat indirme tamamlandığında yüklemeyin. Eğer direkt yüklerseniz cihaz yeniden açıldığında bu dosyayı silecektir. Bu da USB cihazınız için bu dosyaya artık ulaşamayacağınız anlamına geliyor.

Yani, eğer yükleme ekranı gelirse pencereyi kapatın.

macos-sierra-usb

2.Adım: ‘Install Disk Creator’ uygulamasını indirin

Genel olarak, bu işlem için DiskMaker X kullanmanızı önerirdik fakat daha macOS Sierra güncellemesini resmi olarak desteklemiyor.

Uygulamayı indirdikten sonra .zip uzantılı dosyasından çıkarın ve uygulamayı çalıştırın. Küçük pencere geldiği zaman “Open” seçeneğini seçin.

macos-sierra-usb-2

macos-sierra-usb-3

3.Adım: USB Flash Sürücünüzü seçin

16 GB veya daha fazla boş depolama alanı bulunan bir USB kullanmanızı öneriyoruz. 8 GB da işinizi görecektir.

Sonraki işlemler USB sürücünüzdeki bütün dosyaları silecektir.

Hazır olduğunuz zaman menüde bulunan alandan flash sürücünüzü seçin.

macos-sierra-usb-4

4.Adım: Sierra dosyanızı seçin

Install Disk Creator “OS X” yükleyici dosyanızı otomatik olarak seçecektir, eğer cihazınızda eski OS X yükleyici dosyaları bulunuyorsa “Select OS X installer” seçeneğini seçtikten sonra Uygulamalar klasöründe bulunan “Install macOS Sierra” seçeneğinizi seçmeniz gerekiyor.

macos-sierra-usb-5jpg

5.Adım: Diski silip yeni bir disk oluşturun

Hazır olduğunuz zaman “Create Installer” seçeneğini seçin; bu işlemi gerçekleştirmek için kullanıcı adınızı ve parolanızı girmeniz gerekiyor. Daha önce belirttiğimiz gibi bu işlem USB belleğinizdeki bütün dosyaları silip onu bir macOS Sierra sürücüsüne dönüştürecektir. Yani devam etmeden önce dosyalarınızı yedeklemeniz için bu son şansınız.

macos-sierra-usb-6

Sürücü hazır olduğu zaman bununla ilgili bir bildirim alacaksınız, bizim için 6-7 dakika gibi bir süre içerisinde işlem tamamlandı, yani sizin için de uzun sürmeyecektir.

macos-sierra-usb-7

6.Adım: Cihazınıza Sierra’yı yükleyin

Çoğu cihaz destekleniyor, ama önlem olsun diye aşağıda bulunan listeden desteklenen Mac’lere bakabilirsiniz. Ek olarak OS X 10.75 yada daha yeni bir sürüm ve 2GB hafızaya ve en az 8.8 depolama alanına ihtiyacınız olacak.

  • MacBook (2009’dan sonraki versiyonlar )
  • MacBook Pro (2010’dan sonraki versiyonlar)
  • MacBook Air (2010’dan sonraki versiyonlar)
  • Mac mini (2010’dan sonraki versiyonlar)
  • iMac (2009’dan sonraki versiyonlar)
  • Mac Pro (2010’dan sonraki versiyonlar)

USB sürücünüzü bilgisayarınıza bağladığınız zaman cihazınızı yeniden başlatırken alt tuşuna basılı tutun ve açılan ekranda sürücünüzü seçin.

macos-sierra-usb-8

macOS Utilities ekranı açılacaktır. Sadece “Install macOS” seçeneğini seçin ve yükleme işlemini başlatın. İşlemler bittikten sonra yapmanız gereken tek şey cihazınızı yeniden başlatıp macOS Sierra işletim sisteminizi açmanız olacak.

Siz macOS 10.12 Sierra hakkında ne düşünüyorsunuz? düşüncelerinizi bizimle paylaşın!

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz