LineageOS Rom Nasıl Root Edilir?

1
2168

Android cihazınızda LineageOS Rom kullanıyorsanız, nasıl root edebileceğiniz hakkında bu konumuz yardımcı olacaktır.

LineageOS, CyanogenMod romları gibi root erişimini tamamen desteklemiyor. Hatırlarsanız, CyanogenMod romlarındaki root ayarlarında “Uygulamalar ve ADB, Sadece Uygulamalar veya Sadece ADB” seçenekleri bulunmaktaydı. Ancak LineageOS root erişimi için “Sadece ADB” seçeneği sunuyor.

Böyle bir değişikliğin yapılması tamamen güvenlik nedenlerinden dolayı. Bir uygulamanın root erişimine sahip olması gizliliğinizi tehlikeye atabilir ve kötü amaçlı bir uygulama herhangi bir dosyaya erişerek cihazınızı uzaktan kontrol etme potansiyeline bile sahip olabilir.

LineageOS ekibi cihazınıza root erişimi kazandırabilmeniz için TWRP Recovery ile yükleyebileceğiz SuperSU dosyasını siteleri üzerinde paylaştılar. Her işlemci türü (arm, arm64 ve x86) ve işletim sistemi sürümü (LineageOS 14.1 ve LineageOS 15.1) için ayrı olarak sunulmaktadır. Siteye buradan ulaşabilir ve cihaz işlemci ve işletim sistemi sürümünüze uygun dosyayı indirebilirsiniz.

LineageOS Nasıl Root Yapılır? Root Nasıl Etkinleştirilir?

1- İndirdiğiniz SuperSU.zip dosyasını Android cihaz hafızasına kopyalayın.

2- Cihazınızı kapatıp Recovery Mode ile açın.

3- İndirdiğiniz dosyayı yükleyin. İşlem tamamlanınca cihazınızı açın.

4- “Ayarlar -> Telefon Hakkında -> Derleme numarası” seçeneğini bulun ve bu seçeneğe 7 kez dokunup “Geliştirici Seçenekleri”ni etkinleştirin.

LineageOS Rom Geliştirici Seçenekleri

5- “Geliştirici Seçenekleri’ne girip Kök erişimi ayarını bulun ve açılacak küçük pencereden “Uygulamalar ve ADB” seçeneğini seçip “TAMAM” butonuna dokunun.

6- Cihazınızda yüklü olan LineageOS romu artık root erişimine sahip.

Root Erişimine Sahip Olup Olmadığını Denetleyin

Cihazınızın root erişimini kontrol etmek için Google Play Store’dan “Root Checker” uygulamasını indirebilirsiniz.

Root Checker
Root Checker
Developer: joeykrim
Price: Free

Uygulamayı çalıştırıp “Kökü Doğrula” butonuna dokunup açılan pencereden “İzin Ver”e dokunun. Son olarak ise ekranda “Tebrikler” yazısını görmeniz gerekmektedir.

LineageOS kullanıyor musunuz? LineageOS Rom yüklü cihazınızı başarılı bir şekilde rootladınız mı?

1 YORUM

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz