Kripto Paraların Türk Borsası: Bitlo.com

0
579

2017 yılında yaşadığı fiyat patlaması ile bir anda hepimizin gündemine oturan Bitcoin, artık neredeyse herkes tarafından merak edilen hatta birçok kişinin hayatının içine girmiş durumda.

Henüz tam manasıyla bir ödeme aracı olarak hayatımızda yer alamasa da, kripto para değişim borsaları ile bir çoğumuz için bir kazanç kapısı olmaya başladı. Öncelikle Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine bir göz atalım.

Bitcoin ve Diğer Kripto Paralar Nelerdir?

Kripto para, sanal para veya dijital para; farklı tanımlarla hayatımıza giren bu yeni teknoloji mahsulü para birimleri neler ve nasıl kazanç sağlanır ona bakalım.

Kripto paraların elbette ki en çok bilineni Bitcoin, hatta bu alanda ilk oluşundan dolayı kendisinden sonra piyasaya çıkan her kripto para birimi alt coin (alntertive coin) olarak görüldü. Kripto para pazarında şu an en çok değeri ve etkileşimi olan kripto paradır. 2009 yılında kendisini Satoshi Nakamoto olarak tanıtan birisi veya birileri tarafından ortaya atıldı ve bugüne kadar kollektif bir şekilde geliştirilmeye devam edildi. Belli bir merkeze bağlı olmaması sistemin en önemli özelliklerinden biri olsa da bu durum maalesef sistemde bulunan bazı eksiklerin giderilmesi konusunda bir hayli sorun yaratıyordu. Bir merkezden değişim yapılamaması Bitcoin sistemini bazı aşılmaz sorunlara itmiş olsa da, ortaya çıkan yeni kripto para değerleri ile bu sorunlarda aşılmaya başlandı.

Pazarda Bitcoin’den sonra en değerli kripto para değerleri şunlardır: Litecoin, Ethereum, Bitcoin Cash ve Ripple’dır. Elbette bunlar en çok işlem görenler bunlar dışında yaklaşık 2000 farklı alt coin bulunmaktadır.

Bitcoin ve Diğer Kripto Paralar Nasıl Alınır?

Kripto para almak için, sanıldığının aksine herhangi bir teknik bilgi veya beceriye ihtiyaç yoktur. Bugün geleneksel para birimleri ile kripto para alabilceğiniz, alış/satış yapabileceğiniz birçok borsa bulunmaktadır.

Türkiye’de de Türk Lirası ile işlem yapabileceğiniz birçok borsa bulunmaktadır. Türkçe dil desteği sağlamaları açısından bizim için daha avantajlıdır.

Ben bugün bitlo.com Kripto para değişim borsasında nasıl işlem yapabileceğinizi anlatacağım.

Neden bitlo.com borsasını seçtiğimi sorarsanız; öncelikle 1 TL ile dahi yatırım yapabiliyor oluşunuz çok büyük avantaj. Henüz kripto paralara veya borsa kullanımına dair bir tecrübeniz yok ise cidden az bir yatırım ile tecrübe edinebilirsiniz. Bir de elbette bu tarz sitelerde en önemli ayrıntılardan biri de kurucularının daha önce gösterdiği başarılar ve tanınmaları. bitlo.com kurucuları Hakan Baş, Alper Afşin Özdemir ve Mustafa Alpay. Kendileri dijital alanda farklı birçok başarılı işlere imza atmış ve geleceği parlak genç isimler.

Peki gelelim kripto paralar nasıl alınır. Öncelikle siteye üye olmanız gerekiyor. Üyelik için telefon numaranız ve oluşturduğunuz şifre yeterli. Buradan üyelik sayfasına gidebilirsiniz.

bitlo.com Hesap luşturma

Üyelik işleminiz tamamlandıktan sonra artık kripto para alabilirsiniz. Ben burada en popüler olan  Bitcoinin Nasıl Alınır? Onu analatacağım – ama siz isterseniz borsada bulunan diğer kripto paralardan Ethereum, Litecoin, Bitcoin Cash ve Ripple istediğiniz alabilirsiniz-.

Bitcoin almak için önce hesabınıza Türk Lirası yatırmanız gerekiyor. Yukarıda bulunan “Para yatırma/çekme” bölümünden para yatırabilirsiniz. Parayı banka yolu ile ya da Papara ile gönderebilirsiniz. Para yatırma işleminden sonra yaklaşık 15 dakika sonra hesabınıza para geçecektir. Yatırdığınız paranın hesabınıza geçmesi ile artık Bitcoin alabilirsiniz.

bitlo.com Türk Lirası Yatırma

Bitcoin alma noktasında bitlo.com bize iki farklı seçenek sunuyor, bunlardan biri “Kolay al/sat” bir diğeride “Gelişmiş al/sat”. Peki aralarındaki fark nedir?

Kolay al/sat bölümünde, borsada işlem gören son Bitcoin değerinden hemen alış işlemi yapabilirsiniz. Aynı şekilde satış işlemi içinde geçerli.

bitlo.com Kolay Alış/Satış

Gelişmiş al/sat ise biraz daha karışık ama daha avantajlı. Gelişmiş alış bölümünde Bitcoin’i almak istediğiniz değeri girerek istediğiniz fiyata oluşunca otomatik olarak alınmasını sağlayabilirsiniz.

Öncelikle Gelişmiş al/sat bölümünde sağ tarafta çıkan tablo da en üst kısma Bitcoin’i almak istediğiniz değeri giriyorsunuz – veya satmak-. Ortadaki  kısma ise ne kadar Bitcoin almak istediğinizi yazıyorsunuz. En alttaki tablo zaten otomatik olarak toplamı verecektir.

Satış işlemide aynı şekilde en üstteki kısma kaçtan satmak istediğinizi yazıyorsunuz, ortadaki kısma kaç tane satmak istediğiniz yazdıktan sonra en alttaki kısım otomatik olarak eğer istediğiniz değerden satıldığı zaman ne kadar olacağını TL cinsinden gösterecektir.

Gelişmiş al/sat yapmanın avantajı al/sat işleminin değerini siz belirliyorsunuz.

bitlo.com Gelişmiş Alış Satış

Buraya kadar genel hatları ile Bitcoin almanın ne kadar kolay olduğunu anlattık bundan sonra da birazda “Bitlo Referans Sistemi” hakkında bilgi vereceğim.

Bitlo Referans Sistemi Nedir?

Referans sistemi genel olarak sizin referansınız ile sisteme dahil olmuş kişilerin yaptıkları işlemler karşılığında belli bir ücret almanız olarak tanımlanabilir. Şu anda birçok kripto para değişim borsasında referans sistemi bulunmaktadır.

Bitlo Referans Sitemini diğerlerin ayıran en büyük fark ise elbette verdiği oran. Bitlo Referans Sisteminde, referans kodunuzla gelen arkadaşlarınızın yaptığı her işlemden alınan komisyon tutarının % 50’si sizin hesabınıza geçiyor. Referansınızla gelen parayı ister çekebilir isterseniz borsada al/sat işlemlerinde kullanabilirsiniz. Parayı kullanmak için herhangi bir alt sınır veya referans kodunuzla davet edebilceğiniz kişi sayısında sınır yok. 

bitlo.com Referans Sistemi

Bitlo Referans Sistemine dahil olmak için siteye üye olmanız yeterli olacaktır.  Sonrasında sağ üst kısımda adınızın yazılı olduğu kısımdan “ Referanslar “ bölümünden size özel oluşturulan referans kodunuzu ve referans linkinizi göreceksiniz. Referans linkinizi ister sosyal medya hesaplarında paylaşabilir isterseniz kopyalayıp arkadaşlarınıza gönderebilirsiniz.

Bitlo Referans Sistemi ile ilgili detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

*Reklamdır.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz