Kişisel Uygulamalarınızı Yüz Kilidi ile Kilitleyin

0
453

Android telefonunuzdaki kişisel uygulamalarınız için kendi yüzünüz ile kilit oluşturun.

Her ne kadar akıllı cihazlarda şifre, PIN ve parmak izi gibi güvenlik önlemleri yer alsa da gizliliğe önem veren kullanıcılar için bu seçenekler yeterli olmuyor. Bu durumda daha da ileri giderek Android telefonunuzdaki uygulamaları tek tek kilitlemek uygulama verilerinizi dikkatli gözlerden korumanızı sağlar. Ne var ki Android uygulama mağazası Google Play Store’da bu işi yapan sayısız uygulama bulunuyor. Bununla birlikte IObit Applock isimli ilginç bir uygulama  güvenlik önlemlerinden biri olarak yüz tanıma seçeneğini kullanıyor. Bu da telefonunuzdaki uygulamaları telefonunuza bakmak kadar kolay bir şekilde açmanızı sağlıyor. Uygulama kolay bir kullanıma sahip ve uygulama marketinede ücretsiz olarak bulunuyor. Şimdi bu uygulamayı kullanarak birkaç adımda nasıl yüz kilidi oluşturacağınızı anlatalım.

IObit Aplock Uygulamasını İndirin

Aşağıdaki bağlantıyı kullanarak uygulamayı Google Play Store üzerinden indirebilirsiniz.

Bir Parola Oluşturun

Uygulamayı indirip açtığınızda sizden ilk olarak bir şifre oluşturmanız istenecek. Bunu yaptıktan sonra tercih ettiğiniz e-postayı güvenlik yedeği olarak belirtin ve kaydedin.

Cihaz Yönetici Erişimine İzin Verin

Artık ilk kurulumu yapmış olduğunuza göre, IObit Applock’u bir aygıt yöneticisi olarak belirlemeniz gerekiyor. Bu izin uygulamanın başka kullancılar tarafından devre dışı bırakılmasını engelleyecektir.

Bunun için uygulamanın sol tarafından çekerek gezinti menüsüne ulaşın. “Güvenlik Merkezi” bölümüne girip “Kurulumun Kaldırılmasından Kaçınma” seçeneğini etkinleştirin. Ardından açılan menüde uygulamayı cihaz yöneticisi olarak belirleyip gelen uyarıyı kabul edin.

Kişisel Uygulamaları Kilitleyin ve Yüz Taramasını Etkinleştirin

Ana ekrana dönün ve kilitlemek istediğiniz uygulamaları listeden seçin. Bunu yaptıktan sonra, listeyi yenilemek için aşağı doğru hızlıca kaydırın. Buradan, her bir kilitli uygulamanın yanında üç simge görürsünüz. Yüz ifadesini seçip kilit oluşturmak için gerekli adımları tamamalayın. İşiniz  bittiniğinde geri dönüp diğer uygulamaları da aynı şekilde kilitleyebilirsiniz.

Yüzünüzü Kullanarak Uygulamaların Kilidini Açma

Bu andan itibaren, kilitli uygulamalarından birini açtığınızda, yüz tarayıcı tarafından karşılanacaksınız. Uygulamanın kilidini açmak için tek yapmanız gereken yüzünüzü ekrandaki kaplama ile aynı hizaya getirmek, sonra bir veya iki saniye beklemek. Bununla birlikte, eğer herhangi biri uygulamayı açmaya çalışırsa, IObit onun siz olmadığını görür ve bunun yerine varsayılan olarak şifre veya PIN kilit ekranına geçer. Başarısız üç denemeden sonra, kilitli uygulamalardan birini açmaya çalışan kişinin resmini içeren bir e-posta alırsınız!

 

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz