Android telefonunuzu kaybettiyseniz anlatacağımız bu işlemlerle yerini bulabilir ve bilgilerinizi güvende tutabilirsiniz.

Gün içerisinde yaşadığınız dalgınlıkla cep telefonunuzu kaybedebilirsiniz. Ya da telefonunuz bir başkası tarafından çalınabilir. Peki bu gibi durumlarda ne yapmanız gerekiyor? Ya da daha önceden ne gibi önlemler alabilirsiniz?

Mobil işletim sistemi geliştiricileri bu durumlara önlem amaçlı olarak halihazırda yazılımlar geliştirmiş durumda. Eğer daha önce bir iPhone cihaz kullandıysanız “iPhone’umu Bul” uygulaması ile karşılaşmışsınızdır. Her ne kadar fazla bilinmese de aynı platformun bir benzeri de Android işletim sisteminde yer almakta. “Android Cihaz Yöneticisi” ile kaybolan veya çalınan Android cihazınızın konumunu uzaktan bulabilir, cihazınıza güvenlik şifresi belirleyebilir ve kişisel verilerinizin başkaları tarafından ele geçirilmemesi için cihazınızı sıfırlayabilirsiniz.

Tabi tüm bunları yapabilmek için daha önceden önlemini almış olmanız gerekiyor. Çünkü Android Cihaz Yöneticisi bazı Android cihazlarda bulunmuyor. Eğer cihazınızda bu uygulama yoksa aşağıdan indirip yükleyin.

Google Cihazımı Bul
Google Cihazımı Bul
Developer: Google LLC
Price: Free

Uygulamayı açtığınızda gmail hesabınız ile giriş yapmanız gerekecek. Ayrıca girmiş olduğunuz Google hesabınızı cihazınızı bulmakta tekrar kullanacaksınız.cihaz_yoneticisi_1

 

Buraya kadar Android cihazınızın kaybolmasına karşı önlem aldık. Peki kayıp cihaza uzaktan nasıl erişim sağlayıp yönetebilirsiniz?

Bu adrese giderek Google Cihaz Yöneticisi sayfasına ulaşın. Gittiğiniz adreste Google hesabınız ile giriş yapmanız gerekecek. Burada dikkat etmeniz gereken nokta telefonunuzdaki Android Cihaz Yöneticisi uygulamasına giriş yaparken kullanmış olduğunuz gmail hesabınız ile giriş yapmanız gerekiyor.

cihaz_yoneticisi_2

Giriş kısmını geçtiğinizde cihazınızın anlık konumunu gösteren bir harita ile karşılaşacaksınız. Tabi konum bilgisini görebilmeniz için kayıp cihazınızda GPS servisinin etkin durumda olması gerekiyor. Eğer cihazınızı kaybettiğinizde GPS servisi kapalıysa anlık konum bilgisine ulaşamazsınız.

cihaz_yoneticisi_4

 

Bu durumda diğer seçenekleri kullanabilirsiniz. Tabi kayıp cihazınızda internet bağlantısı aktif durumda olmak kaydıyla. Hemen bu seçeneklere de göz atalım. Google Cihaz Yöneticisi sayfasında cihaz isminin alt kısmında yer alan seçeneklerden bahsediyoruz.

  • Zili Çaldır” seçeneği telefonunuzu yüksek bir sesle çıldırarak eğer yakın bir yerde kaybettiyseniz sesle bulabilmenizi sağlıyor.
  • Kilitle” seçeneği ise güvenlik kilidi oluşturmanızı ve cihazınızın başkası tarafından ele geçirilmesi durumuna karşı önlem almanızı sağlıyor. İlgili seçeneğe tıkladığınızda sizden bir kilit ekranı ve isteğe bağlı olarak kurtarma mesajı ve telefonunuzu bulan kişinin size ulaşmasını sağlayacak bir telefon numarası oluşturmanızı isteyecek.
  • Aynı bölümde “Sil” başlıklı bir seçenek daha göreceksiniz. Hemen bundan da bahsedelim. Şimdiye kadar anlattığımız kurtarma yöntemleri genellikle kayıp durumunda kullanılır. Daha kötü bir ihtimal olarak cihazınız çalınabilir. Bu durumda cihaz içerisinde bulunan kişisel verilerinizin başkalarının eline geçmesini istemezsiniz. “Sil” seçeneği ile cihazınızda yer alan tüm bilgilerin silinmesini sağlayabilirsiniz. Ancak burda dikkat etmeniz gereken bir başka nokta bulunuyor. Silme işlemi ile cihazınızda yer alan resim, kişiler, video gibi kişisel verilerin dışında uygulamalarınız da silineceği için Android Cihaz Yöneticisi’ni tekrar uzaktan çalıştıramazsınız. Bu yüzden silme işlemini son çare olarak uygulamanızı öneriyoruz.

Kayıp Android cihazınızı bu yöntemle bulabildiniz mi?

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz