İnternetten Satın Alınan E-Kitaplar Nasıl Açılır?

9
11733

Teknolojinin ilerlemesiyle basılı kitaplar yerlerini yavaş yavaş e-kitaplara bırakıyorlar. Peki internetten satın aldığınız e-kitapları bilgisayarınızda nasıl açacaksınız?

Satın alıp indirmiş olduğunuz e-kitapların .acsm (Adobe Content Server Message) uzantılı olduğunu fark etmişsinizdir. Bu .acsm uzantılı dosyaların 1-2 KB boyutunda dosyalar olduğunu görmüşsünüzdür. Bu dosyalar bir bağlantı aslında. Yani bu dosyaları kullanarak kitabınızı indireceksiniz. Peki nasıl?

Öncelikle buradan Adobe Digital Editions programını indirin, bilgisayarınıza yükleyin ve çalıştırın. Uygulamanın Windows, Macintosh, iOS ve Android sürümlerinin olduğunu belirtelim.

E-kitabınızı Adobe Digital Editions ile indirip açabilmek için kimlik bilgilerinizi girmeniz gerekmektedir. Bu e-kitap sizin kimlik bilgilerinize işleneceğinden ve Dijital Haklar Yönetimi (DRM) korumasından dolayı sizden başka kimse açamayacaktır.

Programda yukarıdaki menüden Help -> Authorize Computer seçeneğini seçin.

Adobe Digital Editions - 1

Aşağıdaki gibi bir pencere açılacaktır. Adobe kimliğiniz varsa e-posta adresinizi ve şifrenizi girin.

Adobe Digital Editions - 2

Eğer Adobe kimliğiniz yoksa, bir hesap oluşturmak için “Create an Adobe ID” seçeneğine tıklayın. İnternet tarayıcınızda açılan sayfadan yeni hesap oluşturun.

Adobe ID Oluştur

Ekrandaki kutucukları açıklayacak olursak:

First Name: Adınız
Last Name: Soyadınız
E-mail address: E-posta adresiniz
Password: Şifre – Şifreniz en az 8 karakter uzunluğunda olmalı, küçük ve büyük harf içermeli ve şifrenizde en az bir sayı veya simge yer almalıdır.
Date of Birth: Doğum tarihiniz – Ay Gün Yıl olarak.

En son ise “I have read and agree to the Terms of Use and Privacy Policy.” kutucuğunu işaretleyip “SIGN UP” butonuna tıklayın.

Hesabınızı oluşturduktan sonra e-posta adresinize herhangi bir e-posta gelmeyecek. Authorize Your Computer penceresine e-posta adresinizi ve şifrenizi yazarak Authorize butonuna tıklamanız yeterli.

Bilgisayarınızı yetkilendirdikten sonra programda yukarıdaki menüden File -> Add to Library seçeneğine tıklayarak indirmiş olduğunuz .acsm uzantılı e-kitabınızı seçin.

Adobe Digital Editions - 3

Not: Dosya seçim penceresinde dosya türünü E-Books yerine Adobe Content Server Message olarak seçerseniz .acsm uzantılı dosyanızı görebilirsiniz.

Dosyanızı seçtikten sonra program e-kitabınızı otomatik olarak indirecek ve açacaktır.

Adobe Digital Editions - 4

Program kitaplığında e-kitaplarınızı görebilir ve üzerlerine iki kez tıklayarak açabilirsiniz.

Adobe Digital Editions - 5

Mevcut e-kitabınızı kapatıp başka bir kitap açmak istiyorsanız menüden File -> Close seçeneğine tıklamanız yeterlidir.

E-kitap tercih ediyor musunuz? Burada anlatmış olduğumuz işinize yaradı mı?

9 YORUM

  1. Çok teşekkür ederim. Ayrıca bazen add to library kısmından .acsm uzantılı dosyaları görmüyor. Sürükle bırak yöntemi ile de ekleme yapılabiliyor.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz