İnternet Kısıtlamasını Aşabileceğiniz Yöntemler!

1
14565

Ülkemizde uygulanan internet erişimi kısıtlamasını bu yöntemlerle aşabilirsiniz.

Ülkemizde yaşanan olaylardan sonra başta sosyal medya olmak üzere internet erişimi kısıtlaması devam etmekte. Türkiye’de de milyonlarca kullanıcısı bulanan Twitter, Facebook, WhatsApp, YouTube gibi popüler haberleşme ve sosyal medya ağları uygulanan bu erişim kısıtlamasından doğal olarak en başta etkilenen servislerden. Birçok kullanıcı bu kısıtlamayı aşmak için VPN çözümüne başvursa da belirli bir süre sonra VPN servisleri de kapatılmaya başlandı. Şuan birçok bölgede yasaklanan VPN servisleri arasında; IPVanish VPN, Private Internet Access VPN, Espress VPN, TunnelBear, Zero VPN, VyprVPN, Tor Project, VPN Master, Hotspot Shield VPN, Psiphon, Zenmate VPN gibi servisler yer alıyor. Uygulanan internet erişim kısıtlaması belirli bir süre sonra kaldırılacaktır ancak bu süre boyunca yaşanan kesintiler birçok kullanıcıyı mağdur durumda bırakıyor. Elbette her zaman bu gibi sorunların üstesinden gelebileceğiniz yöntemler vardır. Şimdi dilerseniz bunları birkaç başlık altında sıralayalım.

DNS Değiştirin

Kısıtlamalar başlangıçta erişmek isteğiniz internet sitesinin IP adresine uygulanır. Bu durumda cihazınızın DNS adresini değiştirerek uygulanan kısıtlamayı aşabilirsiniz. Bunu için popüler DNS sunucuları olan Google Public DNS ya da OpenNIC kullanabilirsiniz.

Android cihazınızda DNS adresini değiştirmenizi sağlayan uygulamalar için aşağıdakilere göz atabilirsiniz.

DNS Yönetici (+ DNSCrypt)
DNS Yönetici (+ DNSCrypt)
Developer: Oguz Kirat
Price: Free
DNS Değiştirici (rootsuz)
DNS Değiştirici (rootsuz)
Developer: BGNmobi
Price: Free
Engelsiz : DNS Değiştirici
Engelsiz : DNS Değiştirici
Developer: A.R.C.
Price: Free

Kısıtlanmayan VPN Servislerini Kullanın

Şuan birçok VPN serivisinin internet sağlayıcıları tarafından engellendiğini söylemiştik. Şimdilik çalışır durumda olan VPN servisleri bu noktadaki alternatif çözümler arasında bulunuyor. Aşağıdaki popüler vpn servislerine göz atabilirsiniz.

  • Şuan çalışır durumda olan en iyi alternatif ücretli hizmet sunan TorGuard VPN servisini masaüstü sürüm için kullananbilirsiniz.
  • Ücretsiz olarak ise OpenVPN kullanmanızı öneririz. Masaüstü ve mobil desteği olan OpenVPN birçok resmi kuruluş tarafından da tercih ediliyor. VPNBook sunucularından ücretsiz bir hesap alıp kullanmaya başlayabilirsiniz.

Çalışır durumda olan en iyi VPN servisleri için aşağıdaki listeye göz atabilirsiniz.

CyberGhost VPN
VPN by CyberGhost: Secure WiFi
VPN by CyberGhost: Secure WiFi

Windows

VPN Unlimited
‎VPN Unlimited - Secure Shield
‎VPN Unlimited - Secure Shield
OpenVPN

Masaüstü

‎OpenVPN Connect
‎OpenVPN Connect
Price: Free

Proxy İstemcisi Kullanın

VPN servisleri kapatılabilir ancak Proxy istemcileri çoğu zaman çalışır durumdadır. Bunun için belirli proxy adreslerini kullanarak kısıtlamalardan kurtulmanız mümkün.Ücretsiz proxy kullanmak istiyorsanız inCloak sitesinden uygun proxy edinebilirsiniz. Android cihazınızda kullanmak içinse aşağıdaki uygulamalar size yardımcı olacaktır.

eProxy For Android
eProxy For Android
Developer: ePro Dev. Team
Price: Free
HTTP Injector (SSH/Proxy/V2Ray) VPN
HTTP Injector (SSH/Proxy/V2Ray) VPN
Developer: Evozi
Price: To be announced

Eğer proxy aramakla uğraşmak istemiyorsanız bu işi kendisi yapan Latern uygulamasını kullanabilirsiniz.

Lantern: VPN'den daha iyi
Lantern: VPN'den daha iyi
Developer: Team Lantern
Price: Free

Masaüstü

İnternetsiz Mesajlaşın

Bu konudaki iyi bir alternatif mevcut. FireChat isimli uygulama cihazların internet erişimine ihtiyaç duymadan WiFi ya da Bluetooth ile birbirine bağlanmasını ve bu yolla mesajlaşmayı mümkün hale getiriyor.

‎FireChat
‎FireChat
Developer: SKYBLU Inc.
Price: Free
FireChat
FireChat
Developer: SKYBLU
Price: Free

İnternet erişim kısıtlamalarını nasıl aşabileceğinizden bazı yöntemlerle bahsettik. Bu  yöntemleri uygularken dikkatli olmanız gerektiğini belirtelim. Bu servislerden herhangi birini kullanırken özellikle bankacılık işlemleri gibi güvenlik zaafiyeti yaratabilecek işlerinizi daha sonraya erteleminizi öneriyoruz.

 

1 YORUM

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz