İndirme yaparken tarayıcınızın uykuya geçmesini engelleyin!

0
726

İnternet tarayıcısından büyük boyutlu bir dosya indirirken indirme işlemi uzun zaman alacağından bilgisayarımız uyku moduna geçebilmektedir. Peki bunu nasıl engelleriz?

Chrome tarayıcısından büyük boyutlu dosya indirmek fazla zamanımızı alabilir. Bunlar için indirmemize yardımcı olacak bazı programlar kullanırız. Fakat bu programlar bize bir takım sıkıntılar çıkarmaktadır. Bu yüzden insanlar Torrent kullanmayı tercih etmektedir ama Torrent içerikleri kimi zaman virüslü ve problemli dosya içermektedir. Bu sorunlar kullanıcıları rahatsız etmektedir.

Tarayıcınız özellikle Chrome internet tarayıcısı üzerinden dosya indirmek her zaman sizler için daha güvenlidir. Fakat Chrome tarayıcısı üzerinden dosya indirirken indirme işlemi uzun sürebilmektedir. Bu sebepten dolayı bilgisayarı indirme esnasında kullanmıyorsanız bilgisayar kendisini uyku moduna alacaktır. Bilgisayar kendisini uyku moduna aldığı zaman indirme işleminiz durabilir veya kesilebilir. Dolayısıyla büyük boyutlu dosyanızı yeniden indirmeniz gerekebilir. Bu da saatler sürebileceği anlamına gelmektedir. Bilgisayarın uyku moduna geçmemesi için geliştirilmiş olan iki farklı eklenti var işte tam da bu eklentilerden faydalanacağız. Bunlar “Download Shutdown” ve “Sleepless in System” eklentileridir.

Download Shutdown
Download Shutdown
Developer: nim.extensions
Price: Free
Sleepless in System
Sleepless in System
Developer: moin.im
Price: Free

Bu eklentileri tarayıcınıza yüklemeniz gerekmektedir. Yükledikten sonra aşağıda yer alan resimdeki gibi butonlar gözükecektir. Eklentiler aktif olmadığı zaman gri rengini alacaktır.

eklentilerNasıl kullanılır: Eklentileri tarayıcınıza yükledikten sonra, indirme yapacağınız zaman eklentileri aktif hale getiriniz. Aktif hale geldikten sonra eklentiniz bilgisayarın uyku moduna geçmesini engelleyecektir. İndirme işleminiz bittiği zaman eklenti kendisini otomatik olarak kapatacaktır. Bu şekilde indirme işleminiz herhangi bir kesintiye uğramayacaktır.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz