HTC 10 Root ve TWRP Yükleme Rehberi

3
2199

Android telefonunuzu daha işlevsel ve performanslı hale getirmek için root edip TWRP Recovery yükleyebilirsiniz.

Root işlemi, HTC’nin gizlediği benzersiz 24 bit Hi-res DAC gibi özelliklerden tam olarak yararlanmanın tek yoludur. Ancak HTC 10 cihazınızı root edebilmek için telefon hafızasını sıfırlamanız gerekir. Bu yüzden önemli bilgilerinizi ve kişisel dosyalarınızı yedeklediğinizden emin olun.

Gereksinimler

  • HTC 10
  • Windows, Mac veya Linux bilgisayar
  • Halihazırda kurulu ADB ve Fastboot araçları
  • USB veri kablosu

Bootloader Kilidini Açın 

Cihazınızı root edip özel rom veya recovery yükleyebilmek için öncelikle bootloader kilidini kaldırmanız gerekecektir. İşte bu noktada cihazınızdaki tüm veriler silinecektir. Eğer hala yedekleme yapmadıysanız bu son şansınız olabilir.


Göz atın: HTC cihazların bootloader kilidi nasıl açılır?


USB Hata Ayıklamasını Etkinleştirin

Bilgisayarınızdan cihazınıza özel yazılımlar yüklemek için USB hata ayıklamasının etkinleştirilmesi gerekir. Bu işlemi bootloader kilidini açmadan önce yapmış olsanız bile verileriniz sıfırlanacağı için tekrar yapmanız gerekiyor.


Göz atın: USB hata ayıklaması nasıl etkinleştirilir?


Bir ADB Komut Penceresi Açın

Şimdi, bilgisayarınızda bir ADB penceresi açmanın zamanı geldi. Bunu yapmak için, Windows kullanıcılarının ADB yükleme dizininin içindeki “platform-tools” klasörünü açmaları gerekir. Bunlar genelde “C: \ Program Files (x86) \ Android \ android-sdk \” de bulunur. Bu klasörde, klavyenizdeki Shift düğmesini basılı tutun, sonra herhangi bir boş alanı sağ tıklayın ve “Komut penceresini burada aç“ı seçin.

Linux ve Mac kullanıcıları için bir Terminal penceresi açın, ardından dizinleri platform-tools klasörüne değiştirin. Bu dizinin yeri, ADB’yi nereden yüklediğinize bağlı olarak değişir. Emin değilseniz, sabit sürücünüzde “platform araçları” araması yapın.


Göz atın: ADB ve Fastboot araçlarının kurulumu?


TWRP’yi Kurun

Artık custom recovery kurulumu yapmanın zamanı geldi. Telefon ile bilgisayarınız arasında kurduğunuz ADB bağlantısı ile bu işlemi birkaç komutla kolayca yapabileceksiniz. Öncelikle telefonunuzu USB kablosu ile bilgisayarınıza bağlayın. Daha sonra açmış olduğunuz komut penceresi satırına aşağıdaki komutu girin.

adb start-server

Ardından bu komutla cihazı Download Mode’unda yeniden başlatacağız:

adb reboot download

Daha sonra aşağıdaki bağlantıdan cihazınza uygun en son sürüm TWRP imaj dosyasını bilgisayarınıza indirin.

İndirme işlemi tamamlandıktan sonra ilgili dosyayı platform-tools klasörüne taşıyın. Daha sonra recovery kurulumunu tamamlamak için açık olan komut penceresine aşağıdaki komutu yazın:

fastboot flash recovery twrp-3.1.1-0-pme.img

Eğer TWRP dosyası platform-tools klasörünüzde değilse, indirilen TWRP IMG’nin tam dosya konumunu yazdığınızdan emin olun(örneğin fastboot flash recovery  C:\Downloads\twrp-3.1.1-0-pme.img şeklinde).

Cihazınızı TWRP Kurtarma Mode’unda Yeniden Başlatın

Recovery dosyasını flashladıktan sonra TWRP’yi Android’in stock recovery menüsü üzerine kaydettirmediğinden emin olmak için yeniden başlatmadan önce TWRP’yi önyükleme yapmanız gerekecek. Telefonunuz hala Download Mode ekranındayken ses tuşlarıını kullanarak “Reboot to Bootloader” üzerine gelip güç tuşu ile ilgili seçeneği seçin. Bootloader moduna girdikten sonra, tekrar ses tuşları ile “Recovery Mode” (Kurtarma Modu) seçeneği üzerine gelip güç tuşu ile seçin.

Bu noktada TWRP açılmalıdır. Ardından TWRP’nin sistem bölümünüzü değiştirilmemesini sağlayacak bir hoş geldiniz ekranı sizi karşılayacaktır. Burada “Select Language” bölümünden Türkçe dilini seçip daha kolay işlem yapabilirsiniz.

Root İşlemi

Supersu Dosyasını Telefonunuza Gönderin

Artık cihazınızı root etmek için herşey hazır durumda. Bu adımda root işlemi için gerekli olan SuperSu dosyasını indirip TWRP kurtarma menüsünde telefonumuza göndereceğiz. Öncelikle aşağıdaki bağlantıdan SuperSu ZIP dosyasını indirin.

Bilgisayarınıza en yeni SuperSu dosyasını indirdikten sonra telefonunuzdan TWRP recovery menüsünde “Gelişmiş”e ve ardından “ADB Sideload”a dokunun. Ardından aşağıdaki çubuğu kaydırarak bağlantıyı sağlayın.

Bu noktada bilgisayarınıza indirmiş olduğunuz ZIP dosyasınını telefonunuza göndermek için dosyanın bulunduğu klasörde shift tuşuna basılı tutarak sağ tıklayın ve ardından “Komut penceresini burada aç”ı seçin. Dosyayı telefonunuza göndermek içinse aşağıdaki komutu yazın.

Adb sideload SR1-SuperSU-v2.82-SR1-20170608224931.zip

Yukarıdaki komut başarısız olursa, ZIP dosyasını platform-tools klasörünüze taşıdığınızdan emin olun. Veya yukarıda anlatıldığı gibi tam dosya konumunu yazabilir ya da ZIP’i tıklayıp komut penceresine sürükleyebilirsiniz. TWRP, SuperSU kurulumu tamamlandığında “Reboot System” seçeneğine dokunarak telefonunuzu yeniden başlatın.

Root Doğrulama

Son olarak cihazınızın kesinlikle root edildiğini doğrulamanız gerekecektir. Bunu yapmanın en basit yolu, geliştirici joeykrim tarafından Root Checker adlı uygulamayı indirmektir.

Root Checker
Root Checker
Developer: joeykrim
Price: Free

Uygulamayı yükledikten sonra açıp doğrulama işlemini tamamlayın. Bu noktada uygulama sizden herhangi bir izin isterse gerekli izni verin. Eğer cihazınızda root erişim izni bulunuyorsa aşağıdaki ekranı göreceksiniz.


Göz atın: Root erişim izni nasıl kaldırılır?


Artık cihazınızı root ettiğinize göre uygulayacağınız ilk rootlu uygulama ya da mod nedir? Deneyimlerinizi bizimle paylaşın.

3 YORUM

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz