HEIC Dosyalarını JPEG Dosyasına Dönüştürün

0
469

Bu yazımızda iPhone cihazlarında HEIC formatında çekilen fotoğrafları Android cihazınızda nasıl JPEG formatına dönüştüreceğinizi anlatıyoruz.

Apple iOS 11 ile beraber iPhone ile çekilen fotoğrafların formatını JPEG yerine HEIC olarak değiştirdi. Apple HEİC dosya formatıyla depolama alanında daha az yer kaplayan dosya boyutuyla daha fazla kaliteli fotoğraflar çekmenizi sağlamaktadır.

HEIC dosya formatı iPhone cihazlar için her ne kadar iyi olsa da bu fotoğraflar bir Android cihaza aktarıldığında Android sistemi bu dosyayı tanımıyor ve açmıyor.

Google Play Store da bulunan Luma isimli kullanımı basit olan bir uygulama ile HEİC görüntü dosyalarını JPEG formatına dönüştürerek Android cihazınızda görüntüleyebilirsiniz. Öncelikle uygulamayı Android cihazınıza indirmeniz gerekiyor uygulamayı indirmek için aşağıdaki bağlantıya dokunabilirsiniz.

Uygulamayı indirdikten sonra HEIC görüntü dosyalarınızı iPhone cihazınızdan Android cihazınızın dahili belleğine aktarın.

Fotoğraflarınızı aktardıktan sonra Luma uygulamasını açın  Sağ alt köşedeki simgesine dokunup açılan seçeneklerden Open Images Folder seçeneğini seçin.

Açılan dosya yöneticisinden fotoğrafları aktardığınız dahili depolama alanındaki klasörü bulun. Klasöre girdiğinizde HEIC görüntü dosyalarınız görünecektir sağ üst köşedeki tik’e dokunun.

Karşınıza HEIC formatındaki fotoğraflarınız çıkacaktır. JPEG formatına dönüştürmek istediğiniz fotoğrafları seçip veya tüm fotoğrafları seçip CONVERT yazısına dokunun.

Açılan dosya yöneticisinden JPEG formatına dönüştüreceğiniz dosyalarınızı nereye kaydedeceğinizi belirleyip sağ üst köşedeki tik’e dokunun ve dönüştürme işlemini başlatıp bitmesini bekleyin. Dönüştürme işlemi bittikten sonra DONE düğmesine dokunup uygulamayı kapatabilirsiniz.

Bu yazımız size faydalı oldu mu? Yorumlarınızı bekliyoruz.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz