Hazırda Bekleme Özelliği İle Diskten Tasarruf Edin!

1
1169

Bilgisayarınızda hiçbir dosyayı silmeden, sabit diskinizden birkaç GB alandan kurtulmak ister misiniz? Sadece Hazırda Bekleme özelliğini devre dışı bırakın.

Bilgisayarınızda kaç GB bellek (ram) var? Belleğinizin depolama alanınızı etkilediğini biliyor muydunuz? Bu sayı ne kadar yüksek olursa, depolama alanınızdan da o kadar alanı kullanacaktır.

Varsayılan olarak Windows 10, hazırda bekleme özelliği etkin olarak geliyor ve yüksek kapasiteli bir sürücünüz (sabit disk) varsa bu sizin için kullanışlı bir özellik olabilir. Çünkü bu özellik açıkken Windows, işletim sisteminin ihtiyacı olan önemli ayarları içeren bir dosya (hiberfil.sys) oluşturduğundan cihazınızınızın hızlı bir şekilde açılmasını sağlamaktadır.  Bu oluşturulan dosya bilgisayarınızdaki belleğin %75’i kadar sabit diskinizde yer kaplayacaktır.

Yüksek kapasiteli bir sabit diskiniz varsa bu sizin için bir sorun değil. Ancak bilgisayarınızda SSD kullanıyorsanız ve kapasitesi küçükse işte bir sorun ortaya çıkıyor. Çözümü basit, sadece hazırda bekleme özelliğini devre dışı bırakın.

SSD’ler gerçekten çok hızlılardır ve bu yüzden SSD kullanan arkadaşlarımızın “hiberfil.sys” dosyasına ihtiyaçları olmadığını söyleyebiliriz.

Peki bu özelliği nasıl devre dışı bırakacağız? Hadi hep beraber devre dışı bırakalım.

Öncelikle Komut İstemi’ni yönetici olarak çalıştırınız. Bunun için klavyenizden “Windows (pencere simgesi) + X” tuşlarına basın ve açılan menüden “Komut İstemi (Yönetici)” seçeneğini seçin. Açılan Komut İstemi penceresine aşağıdaki kodu girin ve klavyenizden Enter tuşuna basın.

powercfg.exe /hibernate off

Hazırda Bekleme Komut İstemi

Biz işlemi uyguladığımızda değişiklik aşağıdaki gibi oldu. Bilgisayarınızın belleğine göre farklı sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.Hazırda Bekleme Önce Sonra

Eğer hazırda bekleme özelliğini tekrar etkinleştirmek istiyorsanız aşağıda kodu Komut İstemi’ne yazıp Enter tuşuna basmanız yeterli.

powercfg.exe /hibernate on

Hazırda bekleme özelliğini devre dışı bıraktınız mı? Bizimle düşüncelerinizi paylaşın.

1 YORUM

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz