Gyroscope Bulunmayan Cihazınızda Google Cardboard Kullanın

6
11970

VirtualSensor modülü ile Android cihazınızda sanal gerçeklik deneyimi yaşayabilirsiniz.

Günümüzde birçok orta seviye akıllı telefon Gyroscope sensörü olmadan piyasaya sürülüyor. O kadar da gerekli görülmeyen ve yerçekimine bağlı ivme hareketlerini algılayan bu sensör üretilen orta seviye cihazlarda kullanılmaz. Böylece akıllı telefon fiyatları da belirli bir seviyenin altında tutulmuş olur. Ancak birçok noktada Gyroscope sensörünün eksikliğini hissederseniz. Örneğin akıllı telefonlarda sanal gerçeklik deneyimi sağlayan Google Cardboard bu sensöre ihtiyaç duyar. Ya da en basitinden Google Kamera uygulamasında yer alan Photo Sphere özelliğini bile kullanmakta zorluk yaşayabilirsiniz. Peki bunun bir yolu var mı? Elbette, ancak endişelenmeyin. Telefonunuzu parçalara ayırıp içerisine Gyroscope sensörü takmanıza gerek yok.

Frazew isimli bir geliştirici Gyroscope verilerini simüle etmek için bir Xposed modülü geliştirdi. VirtualSensor isimli modül telefonunuzda yer alan pusula ve ivmeölçer sensörlerinden gelen okumaları birleştirerek sanal bir Gyroscope sensörü oluşturabiliyor. Modülü kullanmak içinse Xposed Framework yüklü bir Android cihaza ihtiyacınız var. Xposed Framework hakkında daha fazla bilgi almak için bu konuyu ziyaret edebilirsiniz.

VirtualSensor Nasıl Yüklenir?

  • Öncelikle ilgili modülü indirerek işe başlayın. Bunun için Xposed Installer uygulamasında “Modül İndir” bölümüne gidin.
  • Üst bölümdeki kutucuğa “VirtualSensor” yazarak aratın. Çıkan sonucun üzerine dokunup açılan menüde “Download” butonuna dokunun. Ya da direkt olarak bu bağlantıdan indirebilirsiniz.
  • İndirmiş olduğunuz modülü cihazınıza yükleyin.

20160821_215728.jpg

  • Yükleme işlemini tamamladıktan sonra tekrar Xposed Installer uygulamasını açıp “Mödüller” bölümüne girin. VirtualSensor modülünün yanında yer alan kutucuğu kullanarak mödülü etkinleştirin.
  • Son olarak cihazınızı yeniden başlatın.

Test Edin 

Cihazınız açıldığında telefonunuzu VR gözlüğünüze takıp mödülün çalışıp çalışmadığını test edin. Eğer yanınızda bir sanal gerçeklik gözlüğü yoksa Google Play Store’dan herhangi bir FPS oyunu indirip oynayabilir ya da YouTube’da 360 derece video izlemeyi deneyebilirsiniz.

Bu konu size yardımcı oldu mu? Deneyimlerinizi bizimle paylaşın.

6 YORUM

  1. htc 820pi ye yükledim cardboard uygulamasını çalıştırmadı sadece vr theme park gibi paris vr yi açabildim gyroscpe sanal çok hareketli olduğundan rahatsız oldum

  2. htc 820pi ye yükledim cardboard uygulamasını çalıştırmadı sadece vr theme park gibi paris vr yi açabildim gyroscpe sanal çok hareketli olduğundan rahatsız oldum

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz