Google Chrome’a Ana Sayfa Düğmesi Ekleyin!

0
2624

Google Chrome’un Android sürümü, bazı cihazlarda Ana Sayfa düğmesini göstermesine rağmen bütün Android cihazlarda bazı nedenlerden dolayı bu düğme mevcut değildir. 
Neyse ki basit bir çözüm sayesinde, bu düğmeyi etkinleştirebilir ve hangi cihazı kullandığınız fark etmeksizin bir Ana Sayfa ayarlayabilirsiniz.

Birçok Android cihazda, Chrome’da ana sayfa düğmesini etkinleştiren önceden yüklenmiş ChromeCustomizations.apk dosyası bulunmaktadır. Böyle bir özelliğe sahip olmak için ChromeCustomizations dosyasının sistem uygulaması olarak yüklenmesi gerekmektedir. Ancak bildiğiniz gibi cihazınız root iznine sahip değilse, bir uygulamayı sistem uygulaması olarak yükleyemezsiniz.

Kısa süre önce de Chrome, önceden yüklenmiş ChromeCustomization dosyası olan cihazlarda ana sayfa simgesini göstermeyi durdurdu. Sonuç olarak bu özellik, şu anda eskisinden daha az cihazda kullanılmaktadır. Neyse ki Google, Chrome Beta’da gizli bir ayarla bu özelliği tekrar getirdi.

Chrome’a Ana Sayfa Düğmesi Ekleyin

Öncelikle Chrome Beta’yı Yükleyin

Ana sayfa düğmesi, Android cihazınızın Chrome için uygun sistem ayarlarına sahip olup olmadığına bakılmaksızın etkinleştirilebilir. Bunun için Google Play Store’dan veya aşağıdan Chrome Beta’yı yükleyin.

Chrome Beta
Chrome Beta
Developer: Google LLC
Price: Free

Düğmeyi Etkinleştirin

Chrome Beta’yı indirdikten sonra, uygulamayı başlatın ve adres çubuğuna “chrome://flags” yazıp Git butonuna dokunun. Daha sonra arama çubuğuna “Home page” yazıp sonuçta “Force Enable Home Page Button” ayarını bulun. “Default” yazılı kutucuğa tıklayıp “Enabled” olarak değiştirin.

Chrome Ana Sayfa Düğmesi Etkinleştirme

Chrome’u İki Kez Yeniden Başlatın

“Force Enable Home Page Button” ayarını “Enabled” olarak değiştirdiğinizde sayfanın aşağısında gözükecek olan mavi “Relaunch Now” düğmesine dokunun. Bu aşamada Chrome tekrar başlatılıp size aynı sayfaya getirecektir. Eğer düğme gözükmezse, Chrome’u bir kez daha yeniden başlatın.

 

Adresi ayarlamak için adres çubuğunun yanındaki üç noktaya tıklayarak Ayarlar’ı seçin. Ana sayfa ayarına dokunun ve “Şu sayfayı aç” ayarından istediğiniz adresi girin.

Android cihazınızda bu ayarı etkinleştirdiniz mi? Google Chrome kullanıyor musunuz? Yorum bölümünden bizimle düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz