Google Chrome Bildirimleri Nasıl Kapatılır?

0
891

Google Chrome bildirimleri maalesef her zaman kontrol edilmesi en kolay şeyler olmuyor bizde bu bildirimlerle nasıl başa çıkacağınızı anlatalım dedik

Facebook gibi bazı siteler Chrome içinde bildirimleri etkinleştirmek isteyip istemediğinizi soran bir bildirim açacaktır bu bildirime pek dikkat etmiyorsanız ve ya ne olduğunu bilmiyorsanız bunu gözden kaçırmanız çok doğal.

Ama bazı zamanlar oluyor ki İşletim sisteminizin, cihazınızın bildirimleri derken Facebook gibi sitelerin bildirimleri çok fazla geliyor ve bunlardan bıkmaya başlıyorsunuz. Şimdi anlatacağımız yöntemler ile  Windows, Linux, Mobil ve Mac versiyonlarında Google Chrome bildirimlerinizi nasıl kapatacağınızı ve ya engelleyeceğinizi göstereceğiz.

Bildirim Ayarlarınızı Bulun

Yapmanız gereken ilk şey tarayıcıda bulunan bildirim ayarlarınızı bulmaktır ki bu ayarlar biraz gizlidir. sağ üstte bulunan “hamburger” menüsünü açın ve Ayarlar kısmına tıklayın.

Ayarlar

Ayarlar kısmından aşağıya doğru kaydırın ve Gelişmiş ayarları göster… linkine tıklayın, Daha sonra Gizliliğin altında bulunan İçerik Ayarlarına tıklayın ki oda aşağıdaki gibi gözükecektir.

İçerik Ayarları

Bildirimlerinizi kapatın ve ya açın

Eğer Chrome kullanırken Chrome üzerinden hiçbir bildirim almak istemiyorsanız  “Sitelerin veri ayarlamasını engelle” seçeneğini seçebilirsiniz. Ama daha selektif bir şekilde davranıp istediğiniz sitelerin bildirimlerini kapatıp istediklerinizi açabilirsiniz bunu yapabilmek için Çerezlerin alt tarafında bulunan İstisnaları Yönet.. tuşuna basmanız yeterli.

İstisnalar

Bu bölümde hangi sitelerin bildirim göndermek için sizden izin istediğini gösterecektir. Bu bölümden istediğiniz sitelerin erişimini kapatabilir veya açabilirsiniz.

En altta bulunan kutuda, bir IP adresinin ve ya bir domainin erişimini kökten engelleyebilirsiniz bunu yapmak için web adresinin önüne [*.] koymanız yeterli, Örnek olarak Google nin bütün domainlerini bildirim göndermesi için engellemek istiyorsunuz diyelim bunun için kutuya [*.]google.com yazıp Davranışın altında bulunan Davranışı Engelleyi seçmeniz yeterli olacaktır.

Bu bilgiler ile Chrome tarayıcısı bildirimleri üzerinde tam kontrole sahip olabileceksiniz.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz