Google yeni Android sürümü olan Android N önizleme sürümünü indirmeye sundu. Bu konumuzda Android N ile gelen yeni özelliklere ve General Mobile 4G kurulumunun nasıl yapılacağı anlatacağız.

Birçok marka daha Marshmallow versiyonunu tüketiciye sunmamışken, General Mobile ve Google ile iş ortaklığı ile geliştirilen 4G Android One modeli için Android N geliştirici sürümü yayınlandı. Bir çok yeniliğin bulunduğu Android N versiyonunda; çoklu pencere, gelişmiş bildirim menüsü ve geliştirilmiş güç tasaruf modu gibi ayrıntılar dikkat çekiyor. Android N’in şimdilik sadece Nexus ve General Mobile 4G modelinde kullanıcılar tarafından indirilebilmektedir.

Kurulum Yapılırken edilmesi gereken hususlar !

 • Bu versiyon sadece geliştiriciler için yayınlanmıştır. Nihai(Orjinal) sürüm değildir. Bundan dolayı takılmalar, donmalar, uygulama hataları ve uyumsuzluklar olabilir.
 • Telefonda bulunan Marshmallow Android sürümüne geri dönüş yapmak isterseniz telefonunuzda bulunan tüm veriler silinecektir.
 • Kuruluma başlamadan önce telefonunuzun verilerini yedeklemenizi öneriyoruz. Kurulum esnasında verileriniz silinebilir.

Android N ile gelen yenilikler! 

 • Çift taraflı sayfa sayesinde bir çok bildirim ikonuna hükmedebilme
 • Yeni bildirimleri yönetebilme
 • Yenilenen bildirim merkezi
 • Aynı ekranda 2 uygulama çalıştırma
 • Batarya durumunu gösteren grafik yenilendi
 • Çift ekran kullanırken görüntü ekrandaki görüntü boyutu ayarlanabiliyor. Bunun için; Ayarlar → Ekran → Görüntü boyutu seçeneğini eklendi. Çift ekran yapınca küçük büyük orta olarak nasıl görünmesini isterseniz ayarlayabiliyor. Ekran küçüldüğü için görüntüler de küçülüyor
 • Ayarlar da ekranı sağ tarafa kaydırtıltan sonra sekme gelebiliyor. Faydası ise; örneğin zil sesi değiştirme bölümünden bir anda yüklü olan uygulamalar bakmak için hemen o sekmeden o pencereye atlanabiliyor. Böylece daha hızlı ve kullanım senaryosuna sahip oluyoruz
 • Çoklu pencere: Android N, nihayet çoklu pencere desteğini beraberinde getiriyor. Bazı üreticilerin sağladığı bu özellik; Windows 10 telefonlarda olmasa da tablet ve PC’de, Mac’de ve iPad Pro’da kullanılabilmekte idi. Bu özelliğin henüz tüm cihazlarda olup olmayacağı ise henüz bilinmiyor.
 • Java 8: Android artık Java 8 dilini destekliyor.
 • Çoklu bildirimleri bir arada gösterme özelliği: X uygulamasından gelen Y kadar bildirimi (Messenger’dan 5 bildirim gibi) toplu bildirim olarak görebileceğiz. iOS’da bildirim çubuğunda olduğu gibi çalışan özellikte uygulamalara göre bildirimler genişletilebiliyor veya içerisinden özel olarak bildirimi silebiliyorsunuz.
 • Bildirimlerden direkt cevaplama özelliği: Yine Windows 10 Mobile’da görebildiğimiz interaktif bildirimler Android N ile birlikte geliyor. Yani bildirim çubuğuna Messenger’dan gelen bildirimi veya Hangouts’dan gelen bildirimi direkt olarak yanıtlayabileceğiniz.
 • Geliştirilmiş uyku modu: Yeni uyku modunun özellikleri henüz Google tarafından net olarak paylaşılmıyor. Ancak ekran kapalı iken daha efektif güç kullanımı bu ile geliyor.
 • Kararlı sürümü bu yaz yayınlanacak: Ülkemizde Android 6.0 yavaş yavaş üst seviye cihazlarda kendini göstermeye başlarken, Android N’in kararlı sürümü OTA’dan bu yaz yayınlanacak. 21 Haziran ile 21 Eylül arası tarihlerde Android N’in gelmesi bekleniyor.

Android N Nasıl Kurulur? Kurulum Rehberi!

Adım 1:

Öncelikle aşağıdaki linkten geliştirici kayıtı yapmanız gerekmektedir.

https://www.google.com/android/beta

Bunun nedeni beta sürümü olmasıdır. Giriş yapacağınız Google hesabının General Mobile 4G cihazınızda tanımlı olan Google hesabı olması gerekiyor. ‘Enroll Device’ seçeneğine tıklayın.

Android-n

Adım 2:

Gelen seçenekte şartları ‘I agree to terms of the beta program’ seçeneğini işaretleyerek kabul edin ve ‘Join Beta’ butonuna tıklayarak devam edin.

android-n-2

Adım 3 :

Kayıt oluşturduktan sonra, “Menü ­> Ayarlar > ­Telefon hakkında > ­Sistem güncellemeleri’” bölümüne girip güncelleme geldiğinde yükleyebilirsiniz. Kayıt işleminden yaklaşık 24 saat sonra güncelleme telefonunuza gelecektir. İndirme işlemi bittikten sonra telefonunuz otomatik olarak ilk kurulum ayarlarına dönecektir. Burada telefonunuzun kurulumunu yaparak Android N Beta sürümünü test etmeye başlayabilirsiniz.

Android N ekran görüntüleri

1457622440_direct-replyandroid-n-side-by

General Mobile 4G Android N sürümünden Marshmallow’a geri dönmek için;

Aşağıdaki linkte tıklayarak gelen sayfada “Unenroll Device” seçeneğini tıklayarak kayıtınızı iptal edebilirsiniz. https://www.google.com/android/beta

Daha sonra telefonunuza Android 6.0.1 Marshmallow güncellemesi bildirimi gelecektir. Bildirim gelmemesi durumunda “Menü >­ Ayarlar > ­Telefon hakkında > ­Sistem güncellemeleri“bölümüne girip güncelleme geldiğinde yükleyebilirsiniz.

Android N’i cihazınıza yüklediniz mi? Düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

1 YORUM

 1. Needed to compose you a bit of remark to be able to say thanks the moment again over the stunning views you’ve documented on this page. It is surprisingly open-handed of you to convey unreservedly precisely what some people might have advertised for an e-book to help make some bucks for themselves, most notably since you might well have done it if you considered necessary. These thoughts additionally acted to become a great way to be sure that many people have the identical dream just like mine to grasp somewhat more in terms of this condition. I believe there are lots of more pleasurable instances in the future for individuals who check out your blog post.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz